Affedilemeyeni Affetmenin 10 Yolu

Kötülüğe iyilikle karşılık vermek ve affedilemeyeni affetmek, oldukça zordur. Nefrete sevgiyle karşılık vermiş insanlar hakkında hikayeler okumaya bayılırız, ancak kişisel olarak böyle bir şeyle karşılaştığımızda cevabımız; kızgınlık, pişmanlık, depresyon ve kindir.

Çalışmalar, uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın anahtarının, teşekkür etme alışkanlığı ve geçmişteki acılara üzülmemek olduğunu göstermiştir. Uzun yaşamak ve mutlu olmak istemez misiniz? Affedilemeyenleri affedin. Kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey budur.

Düşmanınızın size zarar vereceğini düşünmekten kaçının. Dargınlık; zehir içmek ve düşmanınızın ölmesini beklemek gibidir.

Mutlu ve başarılı bir hayat yaşayın. Düşmanlarınıza karşı en iyi intikam, mutlu ve başarılı bir hayat yaşamaktır. Size zarar vermeye çalışan birinden bunun acısını çıkarmak mı istiyorsunuz? Onlara ve dünyaya kendinizi gösterin. Onların yaratmaya çalıştığı engeller sizi alıkoyacak ve size zarar verecek kadar önemli değildir.

Kötülüğe iyilikle karşılık verin. İkinci en iyi intikam ise kötülüğe iyilikle karşılık vermektir. Düşmanınızı gelişmenize katkı sağlayan biri olarak düşünün. Başınıza talihsiz şeyler gelse de olsa yapabileceğiniz en iyi şey, bunları sizi güçlendiren olaylar olarak görmeniz ve davranışlarınızdan ödün vermemenizdir.

Kötü bir tecrübe sonucunda başlayan iyi şeylerin bir listesini yapın. Belki de uzun zamandır olayların sadece olumsuz yönlerine baktınız. Sorunlara, tamamen yeni bir açıdan bakmaya çalışın. Yaşadığınız son kötü tecrübenin en az 5 adet olumlu katkısını yazın.

Kendinize karşı sevecen olun. Bir sorun hakkında uzun zamandır söyleniyorsanız, yeni bir yöne bakabilmek biraz zaman alabilir. Eski acınızın karanlık ormanından dışarı çıkan yeni bir patika bulun. Kendinizi affedin. Kendinize karşı sabırlı ve kibar olun. Aşrı duygusal acının vücutta derin bir etkisi vardır. Hem fiziksel hem de duygusal olarak iyileşmek için kendinize zaman verin. Güzelce yiyin,  dinlenin ve dünyadaki doğal güzelliklere odaklanın. Duygularınızı hissetmek ve onları yönlendirmek için kendinize izin verin. Acınızı bastırmayın.

Sorunlarınızı “halledin”. Aramicede affetmek kelimesinin halletmek anlamına geldiği aklınızda bulunsun. Düşmanınızdan ve tüm olumsuzluklardan kurtulmanızın en hızlı yolu, affetmektir. Bağlarınızı koparın ve o kişinin çirkefliğinden kendinizi uzaklaştırın. Acınızdan sorumlu olan kişiye karşı kin beslemeyin. Affınız, sizin o kişiden ve acınızdan uzaklaşmanızı sağlar. Affetmek sadece sizin içindir,  başkası için değil. Affederek kendinizi özgür bırakın ve mahkumiyet zincirlerinden kurtulun.

“Hikayeyi” sürekli anlatmaktan vazgeçin. Ne kadar incindiğiniz ve ne kadar korkunç bir şekilde haksızlığa uğradığınız hakkında kaç kere konuştunuz? Bu acınızı günde kaç kere düşündünüz? Yaşadığınız kötü bir tecrübeyi sürekli olarak gündemde tutmak, acınızdan uzaklaşamamanıza sebep olan en büyük faktörlerden biridir. Onun yerine, düşmanınızı (size zarar veren kişiyi) affedin. Çünkü bu, aileniz, arkadaşlarınız ve kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Olumsuzluk; fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak bunaltıcıdır.

Hikayeye başka birinin açısından bakın. Kendinizi sizi kızdıran kişinin yerine koyun ve o kişi şöyle söyledi demek yerine “ben” öznesini kullanın. Yaşadığınız olaya suçlunun açısından bakabilmek, affetme gayretini de beraberinde getirecektir. Bunun kolay bir alıştırma olmadığını fark edeceksiniz. Ancak olaylara farklı bir perspektiften bakmak, affetmenizi kolaylaştıracaktır.

Düşüncenizi yeniden gözden geçirin. Düşmanınız ve onun yaptıkları aklınıza geldiğinde ona teşekkür edin. Onun iyiliğini isteyin. Onun için en iyisini isteyin.

Bakış açınızı koruyun. Düşmanınızın kötü hareketleri sizi ve yakın çevrenizi incitirken, dünyanın geri kalanı bundan bihaberdir. Yaşadığınız olayların acısını, bu olaylarla ilgilisi olmayan insanlardan çıkarmayın. Düşmanınızın da birinin sevgilisi, çocuğu veya ailesi olduğunu unutmayın.