Ayrılıkla Başa Çıkabilmenin 11 Yolu

Ayrılık, çok zor da olabilir dostça da olabilir ama her ne şekilde olursa olsun kimse bu süreci yaşamak istemez. Ayrılık, baş ağrısı ve yoğun stresi de beraberinde getirir. Bunun üstesinden gelmek istiyorsanız ve önerilere ihtiyacınız varsa, okumaya devam edin.

Her şeyi yüzeysel düşünün ve ayrılığı takıntı haline getirmeyin. Ayrılık sebebi hakkında düşünün. Ayrılmanıza neden olan tüm sebepleri düşünün. Bazen iyi bir sebep yok gibi görünse de, kesinlikle bir tane (muhtemelen birden fazla) sebep bulacaksınız. Birlikte eğlendiğiniz zamanlar aklınıza gelebilir, ama bir ilişki, iki tarafın da tam olarak istediği ilişki değilse, er ya da geç bitecektir. Bu durumda erken bitmesi daha iyidir. Ayrılık sebebini düşünmek, yanlış yaptığınız şeyleri görmenizi ve bu sayede gelecekte yanlış adımlar atmaktan kaçınmanızı sağlayacaktır.

Kararınızı tekrar düşünmeyin. Ayrılık sizin kararınız olsaydı, sevgilinizle geçirdiğiniz güzel zamanları düşünmek, neden ayrıldığınızı unutturabilirdi. Kötü zamanların çok da kötü olmadığına kendinizi inandırarak iyi zamanları hayal etmek, oldukça yaygın yapılan bir hatadır. Bunu kendinize yapmayın. Durumu kabullenin ve önünüze bakın.

Mesafenizi koruyun. Siz ve eski sevgiliniz arkadaş olarak kalmaya karar verseniz bile, ayrıldıktan hemen sonra tüm bağlarınızı koparın. Bu, birbirinizi hiç görmemeniz ve hiçbir şekilde iletişim kurmamanız anlamına gelir. O, sizi görüşmeye ikna ederse, meselenin ne olabileceğini dürüstçe kendinize sorun. Onunla görüşerek geçmişteki gibi olmak istiyorsanız, o anı yakalamak o kadar da zor değildir, ama tekrar ayrılmak çok daha zor olabilir. Onunla tekrar buluşmak zorunda kalabilirsiniz ama konuşmanın veya buluşmanın kısa ve resmi olmasına özen gösterin.

Acınızla bir şekilde başa çıkın. Ayrılığın tüm sorumluluğunu üstlenerek, dağılmış gibi hissetmeniz normaldir. Aksine, iyi bir insan olduğunuzu, elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı ve hata yapan tek insanın siz olmadığını da kabullenmelisiniz. Kabullenme, hayatınıza devam edebilmenin bir anahtarıdır.

Arkadaşlarınızla konuşun. Sevecen ve arkanızda olan aileniz ve arkadaşlarınız tarafından desteklenmek, kendinizi değerli biri olarak görmenizi sağlar ve tekrar ayaklarınızın üzerinde kolayca durabilmenize yardımcı olur.

Olumsuz şeyleri kendinize hatırlatın. İlişkinizin olumsuz taraflarını, eski sevgilinizden nefret etmeksizin, zihninizde canlandırın. Bu, ayrılığın üstesinden gelmenizi kolaylaştıracaktır.

Tüm duygularınızı yazın. Günlük tutabilirsiniz veya şiir yazmayı deneyebilirsiniz. En önemli şey, tamamen dürüst olmanız ve yaşadıklarınızı olduğu gibi yazmanızdır. Her şeyi kağıda dökerken bazen aniden gelen içgüdünüz sizi şaşırtabilir. Acınız azalırken her şey daha da belirginleşir ve ne yaşadığınızı tamamen ve dürüstçe yazarsanız, bu tecrübeden gerçekten değerli dersler çıkarabilirsiniz. Kendiniz hakkında bir şey öğrenmeyi başardıysanız, bundan sonra yaşayacağınız hiçbir ilişki faciayla sonuçlanmaz.

Anılarınızı hatırlamaktan kaçının. Bir yer, bir ses, bir koku veya bir şarkı; eski sevgilinizi hatırlatacak bir sürü şey vardır. Üzülmeye başladığınızda, acılı duygulara ve hatıralara dalmayın. Elinizde bir kutuyla her bir odayı gezin ve size onu hatırlatan her şeyi bu kutuya koyun. Dikkatlice her yeri arayın. Tüm bu anımsatıcı nesnelerden kurtulun. Sevgilinizin hediye ettiği bir saat veya bir mücevheriniz varsa, aranızdaki güzel ilişkiyi hatırlamak adına bunu saklamanızda hiçbir sakınca yoktur. Ancak yine de, bu nesneleri bir kutuya koyarak, hatıralarınızı (en azından bir süre) kendinizden uzak tutun. Gözden ırak olan, gönülden de ırak olur.

Olumsuz duygulardan kurtulun. Eski sevgilinize kinlenmek, pişmanlık duymak veya kederlenmenin size hiçbir faydası yoktur. İlişkiniz bitmiş olsa bile, o kişinin bir zamanlar birçok açıdan tek ve özel olduğunu hatırlayın. Kalbinizi birine verme riskini alacak kadar cesaretli olduğunuz için kendinizle gurur duyun ve olumsuz duyguların sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

Aktif olun. Egzersiz, ruh halinizi düzeltir ve depresyonu önler. Dışarıda koşun, spor salonuna yazılın veya bir arkadaşınızla yürüyüşe çıkın ve her adımda öfkenizin ve üzüntünüzün azaldığını fark edin.

Geçmişi değil, geleceği düşünün. Her ayrılık yeni bir başlangıçtır. Bu ayrılığı, kişisel boşluklarınızı temizlemek ve düzenlemek için bir fırsat olarak görün. Bu, canlanmanızı sağlayacaktır. Kendinizi bırakmanız, depresyona girmenize sebep olabilir. Hayatınızı daha iyi ve daha kolay hale getirmek için yapacaklarınız, acınızın azalmasını sağlayacaktır. Odanızı temizleyin, yeni kitaplar alın, izlemeye fırsat bulamadığınız filmleri izleyin, bir müzik aleti çalmayı öğrenin veya doğada yürüyüş yapın. Bu aktiviteler, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.