Bademin Faydaları

Badem, beyazımsı renkte, kahverengimsi ince bir kabukla çevrelenmiş, ayrıca sert kabuğu olan bir tohumdur. Tatlı ve acı olmak üzere iki tür badem vardır. Yenilen bademler tatlı bademlerdir. Pazar ve marketlerde, kabuklu ve kabuksuz çeşitlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Badem, bilinen birçok faydasının yanı sıra, sevilen tadından dolayı da diyetlerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bademin faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Beyin İçin Faydalıdır

Badem, insan beyninin sağlığı ve gelişimi için gerekli birçok maddeyi bünyesinde barındırır. Badem, yüksek zeka seviyesi ile ilişkilendirilmesinden dolayı, büyüme çağındaki çocukların vazgeçilmez besin kaynakları arasında yer almalıdır.

Badem, riboflavin ve L-karnitin olmak üzere çok önemli iki maddeyi bünyesinde barındırır. Bu maddeler, yeni nöron bağlantıları kurarak beynin aktivitesini artırmasının yanı sıra, Alzheimer gelişme riskini de azaltır. Yapılan çalışmalar, badem yağı ya da bademin diyete eklenmesi durumunda, sinir sistemi fonksiyonlarında ve genel sağlık durumunda iyileşme sağlanacağını öne sürmektedir.

2. Kolesterolü Düzenler

Badem, düzenli tüketildiği takdirde, HDL’yi (iyi kolesterol) artırır, LDL’yi (kötü kolesterol) azaltır. LDL’nin düşmesi daima iyi bir durum olduğu için, bu denge damar sağlığı için oldukça önemlidir.

3. Kemik Sağlığına İyi Gelir

Badem, birçok vitamin ve mineral açısından zengin bir kaynaktır. Bu mineraller arasında yer alan fosfor, kemik ve diş sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Fosfor, kemik ve diş sağlığının sürekliliği için gereklidir ve yaşlanmaya bağlı kemik erimesi problemlerine de engel olur.

4. Kalp İçin Faydalıdır

Bademin içeriğindeki tekli doymamış yağlar (mono-unsaturated fats), protein ve potasyum, kalp sağlığı açısından çok faydalıdır. Ayrıca, bademin içeriğindeki magnezyum, kalp krizi riskini ortadan kaldırmaya yardım ederken, etkili bir antioksidan olan E vitamini de kalp hastalıkları riskini azaltır. Folik asit açısından da zengin olan badem, damarlarda plak oluşumuna neden olan homosistein düzeyini azaltır. Dahası, bademin kabuğunda yer alan flavanoidler, E vitamini ile birleşince damar duvarının korunması için güçlü bir bariyer oluşturur. Yapılan araştırmalar, 20-70 yaş aralığındaki sağlıklı erkeklerin kısa dönemde bademden zengin bir diyet ile beslenmelerinin damar fonksiyonunu iyileştireceğini öne sürmektedir.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Badem, vücudun bağışıklık sistemi için gerekli alkali (bazik) maddeler için mükemmel bir kaynak olup, çeşitli hastalıklara karşı vücudun korunma yeteneğini de artırır. Badem, vücudun alkalilik seviyesine önemli bir katkıda bulunmasının yanı sıra, güçlü bir antioksidan olan E vitamini açısından da zengindir. E vitamini, vücutta kronik hastalıklara zemin oluşturan serbest radikalleri elimine ettiği için, kanser ve kalp hastalığı gibi önemli hastalıklara karşı da etkilidir. Araştırmalar, E vitamininden zengin beslenenlerde kalp hastalıkları görülme riskinin de % 30-40 oranında azaldığını göstermiştir.

6. Cilt Sağlığı ve Badem

Bademin cilt sağlığına ilişkin faydaları, uzun yıllardır bilinmektedir. İçeriğindeki yağ asitleri ve E vitamini sayesinde sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Bu faydalarından dolayı, yeni doğan bebeklere badem yağı ile masaj yapılması önerilir. Cildin görünüşünü geliştirmesi ve badem hakkındaki olumlu görüşler nedeniyle badem sütü, bazı sabunların bileşimine girer.

7. Anti-enflamatuvar Etki

Bir çok insan, yağın negatif özelliklere sahip olduğuna inanır. Ancak, bazı yağ asitleri genel vücut sağlığı için oldukça faydalı ve gereklidir. Vücut, kendisi için gerekli yağ asitlerini üretemediği için, besin yoluyla almak zorundadır. Badem, linoleik ve linolenik asit olmak üzere çok önemli iki yağ asidini bünyesinde barındırır. Bu yağ asitleri, günümüzde çok sayıda insanın maruz kaldığı, vücut genelindeki enflamasyonu azaltır. Bu yağ asitleri aynı zamanda LDL kolesterolü (kötü kolesterol) de düşürür.

8. Kan Basıncını Düzenler

Potasyum açısından zengin olan badem, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olurken, sodyum içeriğinin çok düşük olması, kan basıncı dalgalanmalarını kontrol eder. Vücutta eksikliği oluşabilecek diğer maddelere karşı da vücut dengesinin korunmasını sağlar. Sağlıklı bir yaşam için dengeli vitamin ve mineral tüketimi gerekir. Aksi halde, eksikliklere bağlı olarak, anksiyete, stres, yüksek tansiyon oluşması kaçınılmazdır.

9. Enerji Verir

Badem, içeriğindeki manganez, bakır, riboflavin sayesinde, enerji üretimi ve metabolizma hızını artırır. Hareketli olacağınız bir gün, yanınıza bir avuç badem alabilirsiniz.

10. Kansere Karşı Korunma

Badem, kolon boyunca besinlerin hareketini kolaylaştırdığı için, kolon kanseri gelişme riskini ve nüks etme riskini azaltır. Uluslararası Kanser Merkezi tarafından yürütülen çalışmalar, badem gibi yüksek lifli besinlerle beslenmenin, kolon kanserinden korunmaya karşı etkili olduğunu öne sürmektedir.

11. Diyabete Karşı Koruma

Badem, yemeklerden sonra hızla yükselen glikoz ve insülini azaltmaya yardımcıdır. Bu durum, (bilhassa diyabet hastalarında) beklenmeyen bir şekilde şeker içeren bir yemeğin yenmesini takiben karşılaşılabilecek tehlikeli kan şekeri yükselmelerini engeller.

Badem, aynı zamanda şekerin emilim basamağını da kontrol eder. Şekerin metabolizasyonunu daha düzenli ve güvenilir hale getirir.

12. Hamilelikte Badem

Folik asit içeren badem, yeni doğan bebeklerde görülebilecek anomali riskini azaltır. Folik asit aynı zamanda, sağlıklı hücre büyümesini ve doku oluşumunu sağlar. Gebelikte, bebeğin gelişimi sırasında oluşan nöral tüp defektlerinin nedenleri arasında folik asit eksikliği bulunmaktadır. Bu nedenle doktorlar, hamilelikte genelde folik asit takviyelerinin kullanımını önerirler. Badem, folik asit bakımından zengin olduğu için, bebeğin sağlıklı gelişimi ve annenin genel sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır.

13. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Tatlandırıcı ilave edilmemiş badem sütü kilo verme amacıyla kullanılabilir. Badem, içerdiği tekli doymamış yağ asitleri sayesinde iştahı azaltarak, aşırı yemenin önüne geçer. Ayrıca, içeriğinde yüksek miktardaki lif sayesinde az bir miktarda yenilse bile tokluk hissi yaratır. Yapılan araştırmalar, bademden zengin, düşük kalorili bir diyetin obezite tedavisinde uygulanabileceğini ortaya koymuştur.

Yapılan diğer bir çalışmada ise, düzenli badem tüketenlerin (haftada en az iki kez), hiç tüketmeyen ya da çok az tüketenlere göre, aynı kiloda kalma oranlarının arttığı, kilo alıp verme sıklıklarının ise azaldığı gösterilmiştir. Sonuç olarak badem, içerdiği lifler sayesinde hem bağırsak hareketini, hem de toksinlerin atılımını hızlandırdığı için kilo vermeye ve genel vücut sağlığına olumlu katkılar sağlamaktadır.

14. Kabızlığı Önler

Diğer zengin fiber içerikli besinler gibi, badem de kabızlığı önler. Ancak, badem yerken yanında bir miktar su içmeyi ihmal etmeyin. İçilen su, bademin sindirimini kolaylaştırmanın yanı sıra, bademin yararlı etkilerini görebilmenizi de sağlar. Günde 4-5 badem tüketmek sindiriminizi ve bağırsak hareketlerinizi düzenlemek için yeterlidir.

15. Alzheimer’a Karşı Korur

Sinirsel aktiviteye sağladığı olumlu katkılarından dolayı, badem yiyerek Alzheimer’a karşı da korunabilirsiniz.