Balın Faydaları

Yaklaşık 4000 yıl önce geleneksel olarak Ayurveda tıbbında kullanılan balın vücutta birçok iyileştirici etkiye sahip olduğu düşünülürdü. Antik Mısır çağından önce ise bal, yara iyileştirici olarak kullanılırdı. Mısırlılar 5000 yıldan fazla bir süredir balı tıpta kullanmaktadırlar. Ayrıca Antik Yunan’da bal tüketiminin ömrü uzattığına inanılırdı.

1. Alerji Tedavisi için Bal

Balın mevsimsel alerjileri iyileştirdiği bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. Buna ilişkin yapılan bir çalışmada, göz alerjisi bulunan hastalarda bal kullanımının alerjinin semptomlarını hafiflettiği görülmüştür. Diğer taraftan çalışmaya katılanların üçte biri, her gün bir yemek kaşığı bal tüketmenin tadından dolayı zor tahammül edildiğine dikkat çekmiştir.

2. Bal Atletik Performansı Artırır

Uzun yıllar önce olimpiyatlarda atletler performans artırmak için kuru incir ve bal tüketirlerdi. Bu konuda yapılan araştırmalar, balın antrenmanlar boyunca glikojen seviyesini koruduğunu ve diğer tatlı besinlere kıyasla iyileşme sürecini kısalttığını doğrulamıştır.

3. Enfeksiyonlarla Savaşır

Amsterdam Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma balın içerdiği defensin-1 proteini sayesinde antibakteriyel özellik gösterdiğini açıklamaktadır. Manuka balı ise kronik yara enfeksiyonlarını tedavi etme ve tekrar oluşmasını engelleme özelliği ile bilinmektedir.

4. Hafızayı Güçlendirir

Sağlıklı 102 kadın üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, her gün 20 gram bal tüketen kadınların kısa süreli hafızalarında iyileşme gerçekleştiği gözlenmiştir.

5. Beyaz Kan Hücrelerinin Sayısını Artırır

Yapılan araştırmalar kemoterapi alan hastalarda beyaz kan hücrelerinin (lökosit) sayısının azalmasına karşı balın hem umut vaat ettiğini hem de düşük maliyetli olduğunu ortaya koymaktadır. Küçük çaplı bir araştırmada, nötropeni (nötrofil sayısının azalması) riski altındaki kanser hastalarının kemoterapi sırasında her gün iki çay kaşığı tedavi edici nitelikte bal almaları durumunda bu risklerinin ortadan kalktığı bildirilmiştir.

6. Bağışıklık Sistemi Güçlendirir

Doğal veya organik bal vücudu bakterilere karşı koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin, mineral ve enzimler açısından zengindir. Bal, soğuk algınlığı ve grip semptomları arasında yer alan öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığını da önler.

  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ılık suya 1-2 tatlı kaşığı bal ilave edip tüketin.
  • Ekstra güçlendirici etki için taze limon suyu ve bir miktar da tarçın ilave edin.
7. Kilo Vermenize Yardım Eder

Sabahları boş mideye içilen ballı ve limonlu su hemen her detoks programının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bunu her gün yapmak karaciğeri temizlemenin ve vücudu yağlardan arındırmanın en iyi yoludur.

  • Maksimum fayda sağlamak için her kahvaltından önce bir bardak ılık suya 1 yemek kaşığı bal ve 1 tane limonun suyunu ilave edip için.
  • Bu karışım aynı zamanda günün sonunda rahatlatıcı etki sağlayan bir içecektir.
8. Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Bal-tarçın karışımı atar ve toplar damarları canlandırır ve kandaki kolesterolü %10 oranında azaltır. Bal-tarçın karışımı düzenli tüketildiğinde kalp krizi riskini azaltır, önceden kalp krizi geçirenlerin tekrar geçirme riskini azaltır.

  • Ilık suya 1-2 yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığının üçte biri kadar tarçın ekleyip her gün için.
9. Saç Derisi ve Kepek Problemini Çözer

Seboreik dermatit ve kepek problemi olan hastalar %10 bal içeren ılık suyu problemli bölgeye uyguladıklarında kaşınma problemlerinin ortadan kalktığı, pullanmanın ise bir hafta içinde kaybolduğu görülmüştür. Derideki lezyonların da iki hafta içinde tamamen iyileşmesi balın saç derisi ile ilgili problemlerde ne kadar önemli bir rol aldığını göstermektedir.

10. Cildi Nemlendirir

Nemlendirici içeriğinden dolayı bal kuru cilde sahip kişiler tarafından kullanılabilir. Sağladığı nemden dolayı cilt kuruluğu ve kaşınma problemi yaşayanların balı yüz maskesi olarak kullanmaları önerilebilir. Ayrıca yağlı cilde sahip kişiler de baldan yararlanabilirler. Balın içeriğindeki tat verici maddeler cildin nem ve elastikiyet kazanmasını cildi kurutmadan sağlar.

11. Öksürüğe İyi Gelir

Birçok çalışma balın öksürük ilaçlarından daha etkili olduğunu göstermiştir. Sahip olduğu antibakteriyel maddeler sayesinde boğazda enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür ve boğaz ağrısını hafifletir.

  • Hızlı bir etki elde etmek için bir yemek kaşığı bal ile taze sıkılmış limonu karıştırıp belli aralıklarla içebilirsiniz.
  • Ayrıca bal, limon suyu ve bir miktar tuzu ılık suyla karıştırıp gargara olarak da kullanabilirsiniz.
12. Yaşlanma Belirtilerini Yavaşlatır

Yaşlanma belirtilerinin ve birçok hastalığın ortaya çıkmasının sebebi serbest radikallerdir. Vücut, yüksek miktarda antioksidan içeren besinlerden antioksidanları emerek kendisini bu serbest radikallerden korur. Yapılan çalışmalar balın da yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğunu göstermektedir. Düzenli tüketildiğinde vücutta antioksidan koruyucu sistemin gelişmesine katkı sağlar.

13. Uykusuzluk Sorununa Karşı Bal

Günümüzde birçok insan uyku problemi yaşamaktadır. Bal bu sorun için basit bir çözüm şansı sunar. Bal, triptofan isimli maddenin beyne kolayca girişini sağlar. Triptofan uyku getiren bir maddedir.

  • Uyumadan önce bir bardak ılık ballı süt için. Bal ve süt, ikisi de triptofan içerir.
14. Metabolik Stresi Azaltır

Gece boyunca uykuda ve uzun egzersizler sırasında vücut yeterli miktarda glikojene ihtiyaç duyar. Yeterli glikojen bulunmaması durumunda beyin kas proteinlerini glukoza dönüştürmek için adrenalin ve kortizol olarak bilinen stres hormonlarını salgılar. Uyku esnasında normalden az glikojen seviyesinin bulunması kortizol kaynaklı metabolik strese sebep olur ve bunun tekrarlanması halinde insülin direnci, diyabet, hipertansiyon, obezite, kemik erimesi, kanser gibi çeşitli hastalıkların gelişme riski artar. Düzenli bal tüketimi, vücutta yeterli miktarda glikojenin bulunmasını sağlar.

15. Yara İyileşmesini Kolaylaştırır

Bal, yara örtüsü olarak kullanıldığında iyileşmenin hızlandığı ve enfeksiyonların önüne geçildiği görülmüştür.

16. Kanser Riskini Düşürür

Balın tümör büyümesi ve metastazının engellenmesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Kanser tedavisinde bal desteği oldukça güçlü bir potansiyele sahiptir. Sains Malaysia Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre Malezya’ya ait Tualang balının antikanser özellikte olduğu ve kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.

17. Cilde İyi Gelir

Doğal bir antioksidan olan balı deri üzerine sürmek koruyucu etkiler sağlar. Yapılan araştırmalar balın deri üzerine güneş koruyucu olarak uygulanmasının cildi güneşin zararlı etkilerine karşı koruduğu sonucunu ortaya koymuştur. Güneşin neden olduğu kırışıklık ve sonrasında gelişebilecek olan cilt kanseri riski bal ile azaltılabilir.

18. Akne Tedavisinde Kullanılır

Bal, akne tedavisinde çok önemli bir role sahiptir. Akne deri üzerinde yağ ve kir birikmesi sonucunda ortaya çıkar. Bal, deri üzerindeki gözeneklerde biriken kirleri aldığı için ideal bir temizleyicidir. Bal aynı zamanda doğal antiseptiktir, deriyi yumuşatır, sakinleştirir.


Kaynaklar: