Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı yaşandığında, boğaz bölgesinde ağrı, kaşıntı ve tahriş olma hissedilir. Boğazda acı hissedilmesi, boğaz ağrısının bir numaralı belirtisidir. Yutkunmaya çalıştığınızda ağrı artabilir. Katı ve sıvı gıdaları tüketmekte sorunlar yaşayabilirsiniz.

Boğaz ağrısı için doktora gitmeye fazla gerek olmasa da, rahatsız edici bir hadisedir ve uyku kalitenizi bile düşürebilir. Neyse ki, boğaz ağrısını ve tahrişini geçirmek için evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri mevcuttur.

1. Bal

Bal, boğaz ağrısını geçirmek için sık sık başvurulan bir gıdadır. Bir araştırma, balın gece öksürüklerini geçirmede öksürük kesici ilaçlardan bile daha etkili olduğunu göstermiştir (1).

Başka bir araştırma ise balın yaraları iyileştirmede etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu da, boğazın iyileşme sürecine katkıda bulunacağını göstermektedir (2).

Balı çayla karıştırıp içerseniz, çayın susuz kalmanızı önleyen özelliklerinden de faydalanabilirsiniz. Vücudu susuz bırakmamak, ağrıyan bir boğazı tedavi etmede en önemli adımlardan biridir. Hem anti-bakteriyal, hem ağrı kesici hem de antioksidan özellikleri olan ve enflamasyonu azaltan yeşil çay harika bir seçimdir.

2. Tuzlu Su ile Gargara

Ilık tuzlu su ile gargara yapmak ağrıyan boğazı yatıştırır ve balgam, mukus gibi salgıları azaltır. Aynı zamanda boğazdaki bakterileri öldürmeye de yardımcı olur.

  • Çeyrek veya yarım tatlı kaşığı tuzu yarım veya bir bardak suyla karıştırın.
  • Tuz çözünene kadar bu işleme devam edin.
  • Ardından birkaç kez bu suyla gargara yapıp tükürün.

Bu metodun birkaç saat aralıklarla günde 2-3 kere tekrar edilmesi önerilmektedir (3).

3. Papatya Çayı

Papatya çayı, doğal bir yatıştırıcıdır. Uzun zamandır boğaz ağrısı gibi ağrıları geçirmek amacıyla kullanılmaktadır. Tercih edilmesinin nedeni genellikle sahip olduğu anti-enflamatuvar, antioksidan ve kanama kesici özellikleridir.

Bazı araştırmalar göstermiştir ki, papatyadan salınan buharı solumak boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı belirtilerini geçirebilmektedir (4).

Papatya çayı içmenin etkileri de bununla aynıdır. Ayrıca vücudun bağışıklık sistemini, boğaz ağrısına neden olan enfeksiyonlarla savaşmak için harekete geçirir.

4. Karbonat ile Gargara

Tuzlu su ile gargara yapmak daha çok başvurulan bir yöntem olsa da, tuzlu su ile karıştırılmış karbonatlı su da boğazı rahatlatabilir. Bu solüsyon ile gargara yapmak bakterileri öldürür ve mantar gibi oluşumların büyümesini engeller.

Bir bardak ılık suya çeyrek tatlı kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı tuz ekleyin. Bu karışım ile üç saatte bir gargara yapabilirsiniz (5).

5. Çemen Otu

Çemen otunun sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Aynı zamanda çemen otunun değişik formları da bulunmaktadır.

Çemen otunun tohumunu, yağını veya çayını kullanabilirsiniz. Bu bitki, boğaz ağrısını doğal yollarla tedavi edebilir.

Bir araştırmaya göre, çemen otunun iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Ağrıyı azaltır, tahrişe ve iltihaplanmaya neden olan bakterileri öldürür. Bu bitki aynı zamanda mantarlarla da etkili biçimde başa çıkabilir (6).

Hamile kadınların çemen otunu kullanmaması gerektiği belirtilmiştir (7).

6. Hatmi Çiçeği Kökü

Hatmi çiçeği kökü, mukus benzeri bir madde içerir ve bu madde ağrıyan boğazı çevreleyerek rahatlatır.

Kurutulmuş hatmi çiçeği köklerini bir bardak kaynar suya ekleyerek çayını yapabilirsiniz. Bu çaydan günde iki veya üç bardak içmek boğaz ağrısını hafifletecektir.

Fakat diyabeti olan kişiler hatmi çiçeği kökünü kullanmadan önce doktora danışmalıdırlar. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı deneyler, bu bitkinin kan şekerini düşürebildiğini göstermiştir (8).

7. Meyan Kökü

Meyan kökü, uzun yıllardır boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Yakın zamanda yapılan araştırmalar, bu bitkinin suyla karıştırılıp gargara yapıldığı takdirde daha çok işe yaradığını göstermiştir (9).

Fakat hamile veya emziren kadınların bu tedavi yöntemini kullanmaları önerilmemektedir (10).

8. Kaygan Karaağaç

Tıpkı hatmi çiçeği kökü gibi, kaygan karaağaç da içerisinde mukus benzeri bir madde bulundurur. Su ile karıştırıldığında bir jel kıvamını alır ve bu jel ağrıyan boğazın duvarlarında bir katman oluşturarak sizi rahatlatır.

Bu bitkiyi kullanmak için toz haline getirilmiş kabuğun üstüne kaynar su eklenmeli, karıştırılmalı ve içilmelidir. Kaygan karaağaç içeren pastiller de yardımcı olabilir.

Kaygan karaağaç, boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan geleneksel bir ilaçtır fakat hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bu bitkinin, alınan bazı ilaçların emilimini azalttığı düşünülmektedir (11).

9. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, antibakteriyal özelliklerinden dolayı birçok doğal tedavide kullanılır (12).

Çeşitli araştırmalar, elma sirkesinin antimikrobiyal özelliklerinin enfeksiyonlarla savaşabildiğini göstermiştir (13).

Asidik özellikleri sayesinde boğazda biriken mukusu parçalar ve bakterilerin yayılmasını önler.

Eğer boğazınızın ağrıdığını hissetmeye başladıysanız, 1-2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile seyreltip bu karışımla gargara yapabilirsiniz. Gargaralar arasında geçen saatler boyunca bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

10. Sarımsak

Sarımsak doğal antibakteriyal özellikler barındırır. Alisin adında bir bileşen içerir. Bu bileşen, enfeksiyonları yok edebilmektedir.

Araştırmalar, düzenli aralıklarla sarımsak takviyesi almanın soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı koruduğunu göstermiştir (14).

Beslenmenize taze sarımsağı eklemek de sarımsağın antimikrobiyal özelliklerinden faydalanmanın bir başka yoludur. Fakat bunu yaptıktan sonra gerek nefesinizi tazelemek gerekse dişlerinizi korumak için dişlerinizi fırçalamalısınız.

11. Kırmızı Acı Biber

Genellikle bir ağrı kesici olarak kullanılan kırmızı acı biber, kapsaisin adında bir doğal bileşen içerir. Bu madde, acı reseptörlerini bloke etmektedir.

Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da, ılık su ve bal ile karıştırılmış kırmızı acı biber tüketmenin boğaz ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.

Eğer ağzınızda açık yaralarınız varsa kırmızı acı biber tüketmemelisiniz.

12. Pastil

Pastil gibi reçetesiz satılan bazı ilaçlar mentol içerirler. Bu da boğazdaki ağrıyan dokuyu kısa bir süreliğine de olsa uyuşturabilir. Bu ilaç, yanma ve ağrının geçici olarak yok olmasını sağlayabilir.

Pastiller salya üretimini artırırlar ve boğazdaki sıvıların kaybolmamasını sağlarlar.

Çocuklara ise boğulma tehlikesinden dolayı hiçbir çeşit pastil kesinlikle verilmemelidir.

13. Reçetesiz Ağrı Kesiciler

Boğaz ağrısına en çok virüslerin neden olduğu bilinmektedir (15).

Virüsler, bakterilerin aksine antibiyotiklerle tedavi edilemezler. Bunun yerine herhangi bir virüsün vücudunuzda doğal varoluşunu tamamlaması gerekir.

Ibuprofen gibi reçetesiz satılan nonsteroidal anti-enflamatuvar ilaçlar, enflamasyonu ve boğazdaki şişkinliği azaltır. Ayrıca ağrıyı ve kaşıntı hissini de giderirler.

14. Bol Bol Su İçmek

Vücudu sudan mahrum bırakmamak, boğaz ağrısı tedavisindeki en önemli şeylerden biridir. Vücut susuz kaldığı zaman boğazı doğal yollardan yumuşatmak için yeterli salya ve mukusu üretemez. Bu da şişkinliği ve enflamasyonu daha kötü hale getirir.

Su her zaman en iyi seçimdir. Ilık bitki çayları veya çorbalar da tüketilebilir. Fakat fazla sıcak çay veya çorba zaten hassas olan boğazı yakabilir ve sorunu daha da büyütebilir.

Boğazın kurumasına neden oldukları için kafein ve alkol içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.

15. Hava Nemlendirici

Nemli hava solumak, şişmiş ve tahriş olmuş boğaz ve burun dokusunu rahatlatmaya yardımcı olabilir. Serin hava nemlendiricisi kullanarak odadaki nemin miktarını artırabilirsiniz. Hava nemlendiriciler birçok yerden satın alınabilirler.

Eğer hava nemlendiriciniz yoksa, buharlı banyo yöntemini deneyebilirsiniz. Sıcak bir duş alıp bu esnada ortaya çıkan buharı soluyarak boğaz ağrısını hafifletebilirsiniz.

Ayrıca bir kaseye veya leğene sıcak su dökerek de buhar oluşturabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra başınızın üstüne bir havlu alarak buharın dışarıya kaçmasını engelleyerek buharı soluyabilirsiniz. Birkaç dakika boyunca derin nefes almaya devam etmeli ve boğazınız ağrıdıkça bu işlemi tekrarlamalısınız.

Ayrıca evinizin nemini artırmak için yaklaşık yarım saat boyunca su kaynatmayı deneyebilirsiniz. Suya bir kaşık mentol ekleyerek kaynayan suyun tıkanıklık giderici bir buhar salmasını da sağlayabilirsiniz.