Brokolinin Faydaları

Brokoli size sağlıklı yaşamın kapısını açan en yararlı sebzelerden biridir. Kanserin birçok çeşidine karşı direnç, sindirim sistemini iyileştirmek, kolesterolü düşürmek, detoks, vitamin ve mineral zenginliği, alerjik reaksiyonları önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, deriyi korumak, doğuştan gelen kusurların oluşmasını önlemek, kan basıncını düşürmek, görüş sağlığını ve gözleri sağlamlaştırmak gibi pek çok faydası vardır.

Bazen hafif mor renkli de olabilen bu yeşil sebze, lahana ve karnabaharın yakın akrabasıdır ve Brassicaceae ailesinin Italica Cultivar grubuna aittir. Brokolinin yenilebilen kısmı merkez saptan dallanan ağaca benzer üst çiçekli kısmı ve dallarıdır. Dünyanın çeşitli yerlerinde ünlü olan 3 ana çeşidi vardır. En yaygın çeşidi Calabrese brokolidir ve kısaca brokoli diye bilinir, bunun yanında filiz brokoli ve mor karnabahar Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde çok bulunan diğer çeşitleridir.

Brokoli aslında Akdeniz bölgesine özgüdür ve M.Ö. 6. Yüzyıldan beri kültürel tarihin bir parçası olmuştur. Zamanla Avrupa’da yayılmış ve yaygın bir biçimde yetiştirilmiştir. 20. Yüzyılın başlarına kadar Amerika’da pek görülmemiştir. Bugün ise başlıca brokoli yetiştiricileri Çin ve daha sonra Hindistan’dır, fakat en çok batı ülkelerinde tüketilir. Brokoli tüm dünyada oldukça yaygındır, özellikle Avrupa, Amerika ve Avustralya ve daha az olmak üzere Afrika, Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Nepal gibi bazı Güney Asya mutfaklarında da bulunabilir.

Brokoli pişmiş ve çiğ olarak tüketilebilir, ama en iyi pişirme yöntemleri buharda pişirmek, az yağda kızartmak veya çiğ olarak salatalarda tüketmektir, çünkü böylece besin değerleri korunur. Bu sebzeyi bazı pişirme yöntemleri sağlığa olan bazı yararlarını artırır. Örneğin buharda pişirildiğinde kolesterol azaltıcı özellikleri artar. Brokoliyi beslenmemizin önemli bir parçası haline getiren besin değerlerinin bazılarına şöyle bir bakalım:

Brokolinin Faydaları

Brokolinin faydaları içeriğinde bulunan besin değerlerinin, organik bileşenlerin, minerallerin, vitaminlerin eşsiz karışımından gelir. A, C ve K vitaminleri, diyet lifi, folik asit, potasyum, selenyum, mangan, triptofan, B6 vitamini ve fosfor bu karışımın bazı bileşenleridir. Sağlığımızı güçlendiren eşsiz organik bileşim anlamında ise brokoli, çok zengin bir glukozinolat, flavanoid ve çeşitli antioksidan kaynağıdır.

1. Kanser

Brokoli; göğüs kanseri, rahim kanseri, prostat kanseri ve akciğer, kolon, böbrek ve bağırsak vb. iç organ kanserleri gibi kanserin pek çok çeşidine karşı mucize bir ilaç olarak kanıtlanabilir bir etkiye sahiptir. Özellikle de, vücuttaki fazla östrojeni attığı için göğüs kanseri ve rahim kanserine karşı çok yararlıdır. Bunun sebebi, içeriğindeki güçlü anti-kanserojenlerdir ki bunlar, glukorafanin, diindolylmethane, beta-karoten, selenyum ve C, A ve E vitaminleri, çinko, potasyum, bazi amino asitler gibi diğer başka anti-kanser ajanlardır.

2. Detoksifikasyon

C vitamini, sülfür ve bazı amino asitlerin varlığı brokoliyi çok iyi bir detoks besini yapar. Serbest radikallerin ve ürik asit gibi toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve böylece kanı temiz tutar.Toksinlere bağlı olarak gelişen çıban, kaşıntı, kızarıklık, gut, eklem iltihabı, romatizma, böbrek taşı, egzama ve deri sertleşmesi gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller.

3. Cilt Bakımı

Cildinizi parlak, genç ve sağlıklı tutması için antioksidanlara güvenebilirsiniz. Brokolide bulunan başlıca antioksidanlar, beta-karoten ve C vitaminidir. Ayrıca bunlara yardımcı olarak, B vitamini kompleksi, E vitamini (deri yapısını canlandırarak cildinizin ve saçlarınızın parlamasını sağlar), A ve K vitaminleri, omega 3 yağ asitleri (parlaklık verir), amino asit ve folik asit içerir. Hepsi de cildinize çok iyi bir bakım sağlar ve sağlıklı, parıl parıl ışıltılı bir görünüm verir. Dahası, glukofaranin brokolide yoğun miktarda bulunan önemli bir bitkisel gıdadır ki, güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağlar. Kısacası, bu yararlı sebzeyi tüketerek zamanı cildinizde geriye döndürebilirsiniz!

4. Mide Rahatsızlıkları

Brokoli lif ve selüloz açısından çok zengindir. Bu önemli diyet içerikleri, kabızlık neredeyse tüm mide rahatsızlıklarının kaynağı olduğu için kabızlığı tedavi ederek neredeyse tüm mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Lif besinlere hacim ekler, suyu muhafaza eder ve sağlıklı bağırsak hareketleri oluşturur. Brokolide bulunan magnezyum ve vitaminler asiditeyi düşürür, sindirimi ve yiyeceklerden besin değerlerinin emilimini kolaylaştırır ve inflamasyonu azaltarak mideyi yumuşatır.

5. Kalp Hastalıkları

Yukarıda bahsedilen antioksidanlar haricinde, brokoli yüksek lif içeriğine, bunun yanında yüksek beta-karoten seviyesine ve kan basıncını düzenleyerek kalbin düzgün çalışmasını sağlayan, kötü kolesterolü düşüren omega 3 yağ asitleri ve diğer vitaminlere sahiptir. Çalışmalar göstermiştir ki, brokoliyi buharda pişirirseniz, lif bileşenleri safra ile daha iyi birleşir ve bu da boşaltım yapmayı kolaylaştırır. Safranın azalmasının kolesterol seviyesi üzerinde çok güçlü bir etkisi vardır ve bu da kalp sağlığına yardımcı olur. Dahası, brokoli içerisindeki potasyum kan damarlarını genişletir, böylece kan akışını hızlandırır, temel organlara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar, kan damarları rahatlar.

6. Göz Sağlığı & Katarakt

Brokolideki zeaksantin, beta-karoten, A vitamini, fosfor, B vitamini kompleksi, C ve E vitaminleri göz sağlığı için çok yararlıdır. Bunlar sayesinde gözler sarı nokta hastalığına ve katarakta karşı korunur ve radyasyondan oluşan zararı tamir eder.

7. Motor Nöron Hastalığı

Brokoli, omega 3 yağ asitleri gibi çeşitli besin değerleri açısından zengindir. Yakın zamanda yapılan çalışmalar, omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir diyet, Lou Gehrig hastalığı veya ALS hastalığı olarak da bilinen motor nöron hastalığını ortaya çıkışını azaltır veya ortaya çıkışını geciktirir.

8. Bağışıklık

Brokoliye yeşil ve mor renkleri veren maddeler, C vitamini, beta-karoten ve diğer vitamin ve mineraller, özellikle selenyum, bakır, çinko, fosfordur. Bunlar birçok enfeksiyona karşı bağışıklık sistemini güçlendiren harika bileşenlerdir.

9. Kemik Sağlığı

Yüksek kalsiyum içeriği (100 gr’ında 47 mg) ve magnezyum, çinko, fosfor brokoliyi özellikle çocuklar, yaşlılar, hamile veya emziren kadınlar için çok yararlı bir besin yapmaktadır. Çünkü bu gruptaki insanlar genel olarak osteoporoza, kemiklerin ve dişlerin zayıflamasına, kalsiyum eksikliğine eğilimlidir.

10. Hamilelik

Brokoli çok besleyici olması ve protein, kalsiyum, vitaminler, antioksidanlar, detoks yapıcılar, demir, fosfor içermesi ile hamile kadınların diyetinin önemli bir parçasıdır. Lif içeriğinin zengin olması hamilelikte çok yaygın görülen kabızlığı önler. Bunun yanında, brokolide bulunan folik asit doğuştan gelen, folik asit açısından fakir bir diyeti olan annelerin bebeklerinde görülen nöral tüp defektleri gib rahatsızlıkları önler.

11. Yüksek Kan Basıncı

Önemli bir mineral olan krom, brokolide yüksek miktarda bulunur. Bu sayede brokoli, insülinin doğru çalışmasını sağlar, kan şekerini dengeler, böylece de kan basıncı da dengelenir. Sistemimizin düzgün çalışmasını sağlayan vitaminler, lif ve omega 3 yağ asitleri ile beraber kan basıncını dengeler. Yani, diyetinize biraz brokoli ekleyin ve gerçek bir kalp sağlığı koruması sağlayın!

12. Anemi

Anemi, direkt olarak demir ve bazı protein eksikliğine bağlıdır. Brokoli her ikisi açısından da zengindir, dolayısıyla anemiye karşı harika bir tedavi sağlar. Yiyin ve kanınız damarlarınızda sağlıklı bir şekilde aksın ve organlarınıza maksimum seviyede oksijen taşıyarak en yüksek seviyede çalışmalarını sağlasın. Brokolide ayrıca bakır da bulunur ki bu da kırmızı kan hücrelerinin yapımında önemli rol oynayan bir mineraldir.

Uyarı 

Brokolinin faydaları her ne kadar tartışmasız olsa da, her zaman uyarı yapmakta fayda var. Bazı insanlarda, brokoli içeriğindeki güçlü bileşenler nedeniyle deride hassasiyet olarak gözlenen alerjik tepkilere sebep olabilmektedir. Bu yüzden brokoliyi makul bir seviyede önerilen servis ölçülerinde tüketin. Böylece sağlığa olan yararlarından en iyi şekilde yararlanmaya hemen başlayın!