Daha Sabırlı Olmanın 6 Kolay Yolu

Sabırlı olmak, herhangi bir olumsuzluk, gecikme veya kışkırtma karşısında öfkelenmeden sebat etmek, zor durumlar karşısında dayanıklılık göstermek veya gerginlik anlarında, özellikle de uzun süreli zorluklar karşısında hoşgörülü olmaktır.

Sabır aynı zamanda, stres yaratan bir durum esnasında ne kadar sakin kalabildiğiniz ve düşüncelerinizi hangi ölçüde berrak tutabildiğinizin bir ölçüsüdür. Daha da basitleştirmek gerekirse, sinirlenmeden veya endişelenmeden bekleyebilme yeteneğidir.

Neden Daha Sabırlı Olmalısınız?

Sabır, başarılı olma yolunda hayati bir öneme sahiptir ve bu yetenekte ustalaşmak zaman alabilir. Eğer hayatınızın tüm alanlarında başarılı olmak istiyorsanız, öncelikle daha sabırlı olmak için elinizden geleni yapmalısınız. Daha sabırlı olmak size çeşitli faydalar sağlayacaktır.

1. Daha Kolay ve İsabetli Kararlar Verirsiniz

Sabırlı olmayı öğrenmekle birlikte karar verme mekanizmanızı da geliştirirsiniz. Her olasılığı ve durumu titizlikle değerlendirecek vaktiniz olur ve ani kararlar vermenin asla tam anlamıyla faydalı olmayacağını anlamış olursunuz. Böylece, büyük hatalar yapma olasılığınız düşer.

2. Stresiniz Azalır

Daha sabırlı biri olmak, üzerinizdeki zihin yükünü büyük ölçüde azaltır. Bazı şeylerin diğerlerine kıyasla daha fazla zaman alabileceğini kabullenirsiniz ve bir şeylerin gerçekleşmesi için beklemenin aslında her zaman kötü bir şey olmadığını anlarsınız. Böylelikle, sabredebilme yeteneğiniz geliştikçe stressiz bir insan olursunuz ve sinirlendiğiniz şeylerin sayısı da git gide azalır. Özellikle de zor zamanlar yaşadığınızda, stres ve sinir dikkatinizi dağıtamaz.

3. Daha İyi İlişkiler Kurarsınız

Sabretmeyi öğrenerek eşinizin veya arkadaşlarınızın hataları ve kusurları karşısında daha anlayışlı ve esnek olmayı da öğrenmiş olursunuz. Bu sayede hem uzun süren ve temeli sağlam ilişkiler kurarsınız hem de hayatınızdaki insanlarla bağlarınızı güçlendirirsiniz.

Nasıl Daha Sabırlı Olunur?

Bu öneriler kendinizi daha sabırlı ve anlayışlı bir insan haline getirmenize yardımcı olabilir.

1. Sizi Tetikleyen Şeylerin Farkına Varın

Sabırsızlık, tetiklenebilen bir duygudur. Bu tetiklenme herkes için farklı gerçekleşebilir fakat aynı amaca hizmet eder: sabrınızı tüketmek. Daha sabırlı biri olmak için sizi tetikleyen şeyleri anlamaya çalışın. Kendinizi sinirden kaybetmeden hemen önce neler düşünüyorsunuz veya neler hissediyorsunuz? Belki de sizi tetikleyen şey birinin size bağırmasıdır? Ya da birinin size belli bir lakap takması?

Sizi tetikleyen şey ne olursa olsun, ilk iş olarak onu anlamaya çalışın. Ardından, derinlerde kök salmış olan ve bu davranışı sizin için bir tetikleyici haline getiren asıl duygularınızı ve korkularınızı, güvensizliklerinizi keşfedebilirsiniz.

2. Daha Özgüvenli Olun

Sabırsızlık genellikle kendinizi kötü hissettiğinizde veya hayatınızdaki kontrolü kaybettiğinizi düşündüğünüz zamanlarda, elinizden hiçbir şey gelmiyorken kendini gösterir. Bir şeyin hemen şimdi gerçekleşmesini istersiniz fakat işleri hızlandırmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Yüksek özgüvene sahip biri durumu olduğu gibi kabullenir ve bu durum karşısında savaşıp kendini yıpratmaz. Tam aksine, bu duruma rağmen çalışmaya devam eder.

Daha sabırlı olabilmek için, sabrın ve özgüvenin beraber var olduğunu bilmek gerekir. Akıntıya karşı kürek çekmeye çalışırsanız inanılmaz bir enerji harcar ve en sonunda yorulursunuz. Fakat bu çabanıza rağmen, dalgaların gücüne karşı gelemez ve istediğiniz yönde istediğiniz mesafeyi alamazsınız. Fakat akıntıyla aynı yöne kürek çekerseniz, sadece çok az enerji harcamakla kalmaz, aynı zamanda çok daha fazla yol almış olursunuz.

Hayatta da bu tarz kararlar vermek durumunda kalırsınız. Elbette herkesin duruşunu belli edip akıntıya karşı kürek çekmesi gerektiği zamanlar da olmuştur ve olacaktır. Fakat hayatın günlük akışında bu gibi durumlarla pek karşılaşmazsınız ve her akıntıya karşı gelmek kesinlikle sağlıklı değildir. Bunun yerine, gerçekleşmekte olan şeyleri kabullenip ona göre bir plan yapmak işleri daha da kolaylaştırır. Bu sayede hayatta bir şeyler başarabileceğinize dair özgüven edinmiş olursunuz.

3. Pozitif Olun

Sabır, tamamen perspektifle ilgili bir olgudur. Örneğin; otobüsü kaçırmışsanız durumun olumsuz yanlarına odaklanmak yerine olumlu yanlarına odaklanın. Eğer yürüme mesafesinde bir yere gidiyorsanız egzersiz yapmış olacaksınız ve temiz hava alacaksınız. Her şeye pozitif bir yönden yaklaşmaya çalışın. Bu yalnızca hayatınızdaki gerilimi azaltmakla kalmaz aynı zamanda sizi daha mutlu bir insan yapar.

4. Tavrınızı Değiştirin

Sabırlı olma konusunda sorun yaşayan insanların çoğu şu soruya cevap veremezler: “Neden bu kadar acele ediyorsun?”

Bir şeyin birkaç saniye veya birkaç dakika önce/sonra olması hiçbir şeyi değiştirmez. Fakat, eğer işiniz son derece dakiklik gerektiren bir işse bu durum değişkenlik gösterebilir. Burada asıl anlatılmaya çalışılan, günlük hayatta yaşanan sabırsızlığın olayların sonucunu değiştirmeyeceğidir.

Birkaç dakika önce veya sonra fark etmeksizin, beklediğiniz şey eninde sonunda gerçekleşecek ve her şey yoluna girecektir. Bu süreçte kendinizi gereksiz stres altına sokmamaya dikkat etmelisiniz.

5. Olabilecek En Kötü Şeyi Düşünün

Olabilecek en kötü şeyi düşünmek olumsuz bir etkiye sahipmiş gibi görünebilir fakat aklınızdaki olası senaryolarla karşılaştığınızı hayal ederseniz her zaman bir adım önde olursunuz. Bu da nasıl tepki vereceğinize dair hedefler belirlemenizi ve daha pozitif bir şekilde karşılık vermenizi sağlar.

Sabırsızlık, özgüven eksikliğinin paketlenmiş hali gibidir. Altında bulunduğunuz baskıyı kaldıramazsınız ve kendinizi bırakırsınız. Çünkü istediğiniz şeyi hemen elde edememenin sonuçlarıyla yüzleşmeye katlanamazsınız. Örneğin; uzun ve zor bir günden sonra eşinizden veya çocuğunuzdan size bir bardak su getirmesini istemişsinizdir. Fakat su beklediğinizden geç gelir ve sinirlenirsiniz. Peki bu sizin probleminiz mi yoksa onlardan kaynaklanan bir problem mi? Biraz daha sabırlı olabilirdiniz. Olabilecek en kötü şey neydi ki? Boğazınızdaki geçici kuruluk bu kadar negatif olmanızın tek sebebi mi?

Sabrınızın tükendiğini hissettiğiniz her durum karşısında kendinize buna benzer sorular sormalısınız. Bünyenizin kaldıramayacağı veya tolere edemeyeceği büyüklükte bir olayı gerçek hayatta yaşama olasılığınız oldukça düşüktür.

6. Zaman Zaman Stres ve Gerginlikten Kurtulun

Sabırsızlık kendini çoğu zaman bastırılmış stres, gerginlik ve endişenin ortaya çıkması olarak gösterir. Farz edin ki iş yerinde uzun bir gün geçirdiniz ve tüm gün boyunca patronunuzun baskısına maruz kaldınız. Patronunuza cevap vermeniz halinde muhtemelen kovulacağınız için durumu tolere ettiniz ve o negatif enerji ve stresin hepsini emdiniz.

Fakat ne yazık ki, tıpkı fizikte olduğu gibi, bir obje enerji emdiği zaman barındırdığı enerji miktarı da yükselir. Bu yüzden bazen sabırsız insanları suçlamak oldukça zordur. Çünkü bu insanlar içlerindeki enerjiyi düzgün bir şekilde boşaltamazlar ve en ufak bir stres anında bu enerjiyi sızdırmaya başlarlar.

İçinizde biriken bu bastırılmış enerjiyi boşaltmanın birçok yolu vardır.

  • Düzenli olarak egzersiz yapmak
  • Kısa süreli meditasyonlar yapmak
  • Nefes egzersizleri yapmak
  • Kendinize günlük olarak zaman ayırmak ve nasıl hissettiğinizi, neden böyle hissettiğinizi, sizi tetikleyen negatif duyguları kağıda dökmek. Bunu yaparken kendinize bir arkadaşınıza davranacağınız gibi davranmalı ve şefkatli olmalısınız. Kendini sevmek her zaman ve her yerde işe yarar.