Elma Sirkesinin Kanıtlanmış 11 Faydası

Sirke, her çeşit meyve, sebze veya tahıldan fermantasyon süreci ile elde edilebilen, asidik bir sıvıdır. Çeşitli rahatsızlıkları tedavi amacıyla kullanılması çok eskilere dayanır. Bugün birçok sirke çeşidi mevcuttur, ancak en yaygın olarak kullanılan ve en faydalı sirke, elma sirkesidir.

Filtrelenmemiş organik elma sirkesi, başta sindirim sistemi olmak üzere, birçok vücut fonksiyonu için oldukça faydalı enzimler ve bakteriler ihtiva etmektedir. Elma sirkesi, asidik özelliği sebebiyle, aşırı miktarlarda tüketilmemelidir. Ancak gün içinde makul miktarlarda alınması oldukça faydalıdır. İşte elma sirkesinin faydaları.

1. Anti-bakteriyel

Elma sirkesi, doğal bir anti-bakteriyeldir. Yarı yarıya su ve elma sirkesinden oluşan bir karışım ile ağzınızı çalkalamanız ve gargara yapmanız, sizi ağız kokusundan kurtacaktır. Bu sayede, boğazınızda oluşan zararlı bakterilerden ve onların yol açtığı tonsilit (bademcik iltihabı) gibi hastalıklardan da korunmuş olursunuz.

Ayrıca, günde üç defa, bir bardak (200 ml) ılık suyun için 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi koyup içmek, ishale ve diğer bağırsak enfeksiyonlarına yol açan zararlı bakterilere karşı da koruma sağlayacaktır.

2. Anti-enflamatuvar

Elma sirkesinin anti-enflamatuvar özelliği sayesinde, seyreltilmiş bir elma sirkesi gargarası boğaz ağrısına iyi gelecektir. Eğer boğaz ağrısından şikayetçiyseniz, bir bardak ılık suyun içine 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi koyarak bir karışım oluşturun ve bu karışımla hem ağzınızı güzelce çalkalayın, hem de gargara yapın. Gerektiğinde, bu işlemi saat başı tekrarlayabilirsiniz. Alternatif olarak, birer yemek kaşığı elma sirkesi ve balı, bir bardak ılık suyun içinde karıştırın ve yavaşça yudumlayarak için. Bu da boğaz ağrınızın geçmesini sağlayacaktır.

Elma sirkesini, egzama, akne veya benzer sorunlar sebebiyle iltihaplanmış cildinizin üzerine de uygulayabilirsiniz. Bu sayede, geçici de olsa acı ve kaşıntıdan kurtulursunuz.

Elma sirkesini böcek ısırmaları ve arı sokmalarına karşı da kullanabilirsiniz. Uygulandığı an daha fazla acı hissedebilirsiniz ancak bir süre sonra acı ve kaşıntı geçecektir.

3. Sindirimi Düzenler

Reflü gibi bir rahatsızlığı yatıştırmak için asidik bir sıvının kullanılması ilk bakışta saçma da gelse, elma sirkesi bu sıkıntılı durumu giderebilir. Eğer bir kez daha reflü sorunun yaşarsanız, 1-2 yemek kaşığı elma sirkesinin – sade veya sulandırılmış olarak – içmeyi deneyin. İşe yaradığını göreceksiniz.

Hazımsızlığı önlemek için, birer çay kaşığı elma sirkesi ve balı, bir bardak ılık suyun içinde karıştırın ve yemekten yarım saat önce için. Bu tarif, ağır bir yemek yiyeceğinizi biliyorsanız veya normal diyetinizin dışına çıkacaksanız oldukça faydalıdır.

Elma sirkesinin içinde bulunan pektin isimli lif, bağırsakların iç yüzeyinde koruyucu bir katman oluşturur ve bu sayede düzensiz bağırsak hareketlerinin engellenmesine yardımcı olur.

4. Oksijenasyonu Artırır

Elma sirkesindeki asit, yediğiniz yemeklerdeki demirin açığa çıkmasına yardımcı olur. Vücudunuzda yeterli miktarda demir olması, kanınızda da yeterli miktarda oksijen olması anlamına gelir. Bu da, cilt sağlığı ve hücre yenilenmesinin de aralarında bulunduğu birçok fayda sağlar.

5. Saç Sağlığı

Saç derinizdeki yağ üretimini dengelemek için, saçınızı yarı yarıya elma sirkesi ve sudan oluşan bir karışımla durulayın. Doğal bir temizlik ürünü olan elma sirkesi sayesinde, hem ölü hücrelerden, hem de kirden kurtulacaksınız. Elma sirkesi, doğal anti-mikrobiyal özelliği sayesinde kepek problemi ve diğer deri rahatsızlıkları için de oldukça kullanışlıdır. Düzenli kullanıldığında saçınıza parlaklık da katar.

6. Hıçkırığı Keser

Hepimizin bildiği gibi, bir insanda işe yarayan hıçkırık tedavisi, başka bir insanda işe yaramayabilir. 1-2 yemek kaşığı seyreltilmemiş elma sirkesini yutmak, hıçkırığınızın geçmesini sağlayabilir.

7. Kan Glukoz Düzeyini Dengeler

Kesin olarak kanıtlanmamış olsa da, yatmadan önce 2 yemek kaşığı seyreltilmiş elma sirkesi içmenin, kan glukoz seviyesini (ortalama %6’lık bir azalma ile) normalize ettiği düşünülmektedir.

8. Hormonları Dengeler

Yemeklerden önce elma sirkesi içmek, yemeğinizdeki proteinlerin, amino asitlere daha verimli bir şekilde dönüşmesini sağlar. Vücudun yapı taşları olan amino asitler, hormonların sentezi de dahil olmak üzere birçok amaçla kullanılırlar. Hormonlar ruh halimiz ve kilo alıp vermemiz gibi bir çok fonksiyonu kontrol ederler. Dolayısıyla, yemeklerden yarım saat önce 1-2 yemek kaşığı seyreltilmiş elma sirkesi içmek, vücudunuzdaki birçok fonksiyonun daha verimli ve daha sağlıklı bir şekilde işlemesini kolaylaştıracaktır.

9. Açlığı ve İştahı Kontrol Eder

Elma sirkesinde bulunan pektin isimli lif, yemeklerden sonra daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bu sayede atıştırmalık bir şey yeme ihtiyacını uzun bir süre hissetmezsiniz. Yemeklerin yanında, üzerine 1-2 çay kaşığı kadar elma sirkesi dökülmüş bir dilim ekmek yemeyi veya salatanıza elma sirkesi eklemeyi deneyebilirsiniz. Yemeklerden yarım saat önce, içine 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmiş bir bardak suyu içmek de sindirim için faydalıdır ve daha hızlı doymanızı sağlar.

10. Kolesterol ve Kan Basıncı

Henüz insanlar üzerinde yapılmış bir deney bulunmasa da, kemirgenler üzerinde yapılan deneyler, elma sirkesinin kolesterolü ve yüksek kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Makul dozlarda kullanıldığı takdirde hiçbir yan etkisi olmadığı için, gün içinde belirli aralıklarla alınacak 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi, sağlıklı bir kolesterol seviyesi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

11. Sinüsleri Yumuşatır

Elma sirkesinin faydalarından biri de, sinüzit ağrısını ve sinüzite bağlı burun tıkanıklığını gidermesidir. Bunun için, 2-3 yemek kaşığı filtrelenmemiş elma sirkesini bir bardak sıcak suyun içine ekleyin ve günde üç defa aynı karışımı hazırlayıp için. Bu karışım takınıklığın açılmasını ve sinuzit ağrınızın hafiflemesini sağlayacaktır. Karışımın içine limon ve tatlandırmak amacıyla bal da ekleyebilirsiniz.

Elma sirkesini kaynar suyun içine ekleyip, buharı içinize çekerek de sinüslerinizi açabilirsiniz. Ancak bunu yaptıktan sonra yüzünüzü durulamayı ve bol su içmeyi ihmal etmeyin.


Kaynaklar: