Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

İstediğiniz gibi adlandırabilirsiniz; gaz, gaz çıkarmak veya yellenmek. Hepsi de bizi kötü zamanlarda, örneğin sessiz bir odada veya kalabalık bir asansörde yakalayan rahatsız edici durumu tanımlar. Genel olarak zararsız olan sindirim gazı, birçok şekilde rahatsız edici olabilir ve kendisi bir hastalık değil, bir semptomdur. Gaz sancısının çok fazla nedeni olabileceği için tedavisi de çok çeşitlidir ve basit ev tedavileriyle rahatlıkla üstesinden gelinebilir.

1. Nane Çayı İçin

Nanesi, mide hareketlerini düzenlemeye ve gaz sancılarını gidermeye yardımcı olur. Nanenin esansiyel yağı mentol içerir ve mentol sindirim sistemindeki düz kaslarda spazm giderici bir etki gösterir. Ayrıca sinirleri yatıştırır ve böylece stresten ve sinirden kolayca etkilenen mideyi de yumuşatır. Yemekten sonra bir bardak bahçe nanesi çayı içerek sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

Gerekenler: 1 poşet bitkisel bahçe nanesi çayı ve 1 fincan kaynatılmış su.

Çay demlemek oldukça basit bir işmiş gibi görünür, ancak bu işi yapmanın daha doğru bir yöntemi vardır. Genellikle yapılan, çay poşetini suya daldırıp birkaç dakika beklemek ve sonra poşeti çıkarıp çayı içmektir. Ancak bu yöntem, kendinizi çayın faydalarının büyük bir kısmından mahrum etmenize neden olur. Kaynar suyu, fincanın içerisindeki çay poşetinin üzerine boşaltın ve daha sonra bardağınızın üzerini kapatın (bir tabakla kapatabilirsiniz). Bu şekilde 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Kapağı açın ve çay poşetini sıkabildiğiniz kadar sıkıp içerisindeki şifalı suyu çıkarın. Eğer elinizle tutamayacağınız kadar sıcaksa, bir kaşık yardımıyla poşeti bardağın kenarına bastırarak bu işi yapabilirsiniz. Sonra yudumlayın, rahatlayın ve keyfini çıkarın.

2. Gazınızı Çıkarın

Eğer gazınız varsa, tutmayın. Bu her zaman mümkün değildir, ancak tuvalete gitmek için biraz zaman bulabilirseniz kendinize iyilik yapmış olursunuz. İçerideki hava er ya da geç dışarı çıkacaktır ve ne kadar bekletirseniz durum da o kadar kötüleşir.

3. Zencefil Kullanın

Bulantı, mide üşütmesi veya hazımsızlık; bu problemlerden herhangi birine sahipseniz şansınız var ki zencefil karnınızı sakinleştirmek için yanınızda. Zencefil içeriğindeki birçok kimyasal bileşen sayesinde harikalar yaratır. İki bileşeni –gingerol ve shgaol- sindirim sistemini rahatlatır, inflamasyonu giderir ve gaz giderici işlevi görür. Bu sayede gaz oluşmasını engeller ve oluşan gazın çıkarılmasını sağlar.

Gerekenler: 1 adet taze zencefil kökü, rende, eğer çay yapacaksanız 1 fincan kaynar su, limon ve bal (isteğe bağlı).

Zencefil çayı yapmanın pek çok yolu vardır, ancak bu yazıda gaz için en etkili olan yöntemden bahsedilmektedir. İyi ve taze görünen bir adet orta boy zencefil kökü alın. Sıcak su altında temiz bir şekilde patates soyar gibi soyun. 4-6 adet ince ve kuruş boyutunda parçalar halinde doğrayın ve büyük bir fincana koyun. Eğer isterseniz biraz limon ve bal ekleyin ve sonra oldukça sıcak olan suyu üzerine dökün. Suyu kaynama derecesine getirmeyin veya kaynadıktan sonra biraz bekleyin. Üzerini kapatın ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Sindirime yardımcı olması için yemekten önce veya sonra bir fincan için.

Zencefilden yararlanmanın diğer bir yolu ise, bir çay kaşığı rendelenmiş taze zencefili yemeklerden önce yemek veya gün içerisinde kökü ufak ufak dişlemektir.

4. Keraviye Otu Kıtırdatın

Keraviye, sindirim sisteminde hapsolmuş gaza çıkış kapısını yüzyıllar boyunca açmıştır. Orta çağdan bu yana, gazın ‘‘vücutta hapsolmuş rüzgar’’ olduğu söylenmiştir. Fakat eğer çok fazla sıkışmış havadan dolayı şiştiğinizi hissediyorsanız, birazcık keraviye tohumunu (veya keraviye krakerini) doğruca çiğneyebilirsiniz.

Gerekenler: Bir tutam keraviye tohumu veya biraz keraviye krakeri.

Eğer şişkinlik hissediyor ve gazı atamıyorsanız, bir tutam keraviye tohumu veya krakeri yiyin. Eğer düzenli olarak bu şişkinlikten şikayetçiyseniz, ihtiyacınız kalmayana kadar her sabah bir tutam yemeye devam edin.

5. Papatya Çayı İçin

Eğer bahçe nanesi damak zevkinize uymuyorsa veya size bir faydası dokunmamışsa, papatya çayına yönelmek iyi olabilir. Almanya, bitkisel tedavilerin batıda en çok revaçta olduğu yerlerden biridir ve orada yararlarından ötürü papatya çayı hakkında şöyle söylenir: ‘‘alles zutraut’’, yani her şeye muktedir. Spazm giderici, anti-inflamatuvar veya sadece rahatlatıcı; papatya sindirimden kaynaklı gaza iyi geldiği gibi mide yanması kaynaklı gaza da iyi gelir.

Gerekenler: 1 poşet papatya çayı, 1 fincan kadar taze kaynatılmış su ve isteğe göre bal veya limon suyu.

Yaklaşık bir fincan suyu kaynatın ve poşet çayın üzerine dökün. Fincanın üzerini kapatın ve 10-15 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Daha sonra poşeti tamamen sıkarak içerisindeki tüm şifanın akmasını sağlayın ve eğer isterseniz biraz bal veya limonla tatlandırın. Sütten uzak durun, çünkü gazı tetikler.

6. Balkabağı Yiyin

Gaz genellikle besinlerin düzgün bir şekilde sindirilememesinden kaynaklanır. Yüksek lif içeren besinlerin (fasulye gibi) şişkinlik durumu oluşturmasının sebebi de budur. Lifleri sindirmek bizim için zordur, bu yüzden bağırsaklarımızdan öylece geçer. Eğer besinler ince bağırsaktan parçalanmadan geçerlerse, kalın bağırsağa gider ve buradaki doğal bakteriler tarafından tüketilirler. Bu tüketimin yan ürünü olarak çeşitli gazlar üretirler. Probleme sebep olan gazlar da bu gazlardır. Balkabağı gaza iyi gelir çünkü üretilen gazın miktarını azaltır. Her yemeğin yanında balkabağı yiyerek problemin büyümesini engelleyebilirsiniz.

Gerekenler: Küçük bir tabak balkabağı ve herhangi bir balkabağı tarifi.

Yemeğinizle birlikte küçük bir tabak balkabağı yiyin. Kendinize ait bir tarifle pişirebilir, buharda, fırında veya ızgarada hazırlayabilirsiniz.

7. Besinleri İyice Çiğneyin

Birçok durumda gaz, iyi parçalanmamış ve parçalamakta zorlandığımız besinler nedeniyle oluşur. Eğer yemeğinizi iyice çiğnerseniz daha kolay sindirirsiniz. Bu da besinlerin bağırsaklarınızda gereğinden fazla durmaması ve bu sayede daha fazla gaz üretilmeden vücudunuzu terk etmesi anlamına gelir.

8. Limonlu Ilık Su İçin

Her sabah bir bardak limonlu ılık su, doktoru uzak tutar. Kulağa ‘‘günde bir elma’’ tavsiyesi kadar hoş gelmiyor belki ama yine de oldukça faydalı bir alışkanlıktır. Limonun vücudunuza pek çok yararı vardır; bunlardan biri de gaz sancısına iyi gelmesidir. Limonun içerisindeki asit, besinleri parçalayan hidroklorik asit (HCl) üretimini tetikler. Daha fazla hidroklorik asit demek, besinlerin daha etkin bir şekilde parçalanması ve bu sayede daha az şişkinlik ve gaz demektir. Su, sisteminizi hareketlendirir ve sindirimin düzgün bir şekilde ilerlemesini sağlar. Bu karışım ayrıca, detoks için de harikadır. Çünkü limon, böbrek enzimlerinin daha etkili çalışmasını sağlar.

Gerekenler: 3 taze limon dilimi veya 1-2 yemek kaşığı limon suyu ve bir bardak ılık su.

Sabah uyandığınızda, henüz kahvaltı yapmadan ve mideniz boşken, bir bardak su ısıtın. Sıcak olmasına gerek yok, sadece ılık olması yeterlidir. 3 dilim taze limonun suyunu suya sıkın. Biraz karıştırın ve tüm bardağı için. Eğer taze limonunuz yoksa onun yerine bir yemek kaşığı kadar limon suyu da kullanabilirsiniz. Limon miktarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz, sadece suyun yeterince bulanık olduğundan emin olun.

9. Anason Tohumu Yiyin

Anasonun spazm giderici özellikleri vardır ve stresten hiç de hoş olmayan şekillerde etkilenmeye eğilimli olan sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olur. Ayrıca karminatiftir; bu sadece “gaz çıkarıcı ve şişkinlik giderici” demenin daha hoş bir yoludur. Kısacası gaz sancısına iyi gelir. Kullanmadan önce doktorunuza danışın.

10. Diyetinize Çekidüzen Verin

Bugünlerde yediğimiz çoğu yiyecek sadece sorun üretir. Kafein içeren içecekler, şekerli tatlılar, kızarmış yiyecekler ve başka birçok kalitesiz yiyecek demek, berbat anların kapınızda bekliyor olması demektir. Berbat anlara örnek olarak, her katta duran kalabalık bir asansörde gaz çıkaramamak verilebilir. Kuşkusuz ki bu tip sağlıksız yiyeceklerden kaçınmak en iyisidir. Ancak, brokoli ve fasulye gibi sağlıklı besinler de yüksek lif içerikleri sayesinde gaza sebep olabilirler. Sağlıklı yiyecekler söz konusu olduğunda kendinizi sınırlandırmayı deneyebilirsiniz, ancak özellikle sağlıksız olanlara odaklanın. Neticede gazınız olsa bile bunun doğal ve “sağlıklı” bir gaz olduğunu düşünerek rahatlayabilirsiniz.

11. Kendinize Çekidüzen Verin

Dengeli beslenme ve egzersiz, bizi kırıp geçiren birçok hastalığa karşı en güçlü önleyici tedavidir. Yaşam tarzınızda yapacağınız çok küçük değişiklikler bile kendinizi daha iyi hissetmeniz için yeterli olacaktır. İyi bir diyet ve düzenli egzersiz, size gaz konusunda da yardımcı olacaktır. Eğer egzersiz yapar ve hareket ederseniz, sindirim sisteminizi hareketli kılar ve gazın normal bir hızda vücudunuzdan uzaklaşmasını sağlar. Birçok insan ne olursa olsun günde ortalama 14-15 kere gaz çıkarma ihtiyacı hisseder ve egzersiz bu düzeni korumaya yardımcı olur.

Gaz hayatın doğal bir parçasıdır. Geliştirdiğimiz kültür bundan utanır, korkunç ve utanç verici bir durum haline getirir. Eğer gaz çıkarıyorsanız bu demektir ki sindirim sisteminizde işler olması gerektiği gibi gidiyor. Şişkinlik hissettiğiniz zamanları ve hiçbir zaman gaz çıkarmazsanız ne hale geleceğinizi düşünün. Bununla beraber her şeyin fazlası zarardır. Bir gaz sızıntısı, çok rahatsız durumlar yaratabilir ve bazı doğal tedavileri hazırda tutmak sindirim sisteminizi düzene sokmak için size yardımcı olacaktır.