Hayat Kalitesini Yükseltmenin 10 Basit Yolu

Yaşadığınız hayatın kalitesi, hayattan ne kadar keyif aldığınızı ve ne kadar mutlu olduğunuzu belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Yapacağınız ufak değişiklikler ile hayat kalitenizi, dolayısıyla hayattan aldığınız keyfi kolayca yükseltebilirsiniz.

1. Doğada Vakit Geçirin

Büyük ihtimalle bunun o kadar da önemli olmadığını düşünüyorsunuz. Aslına bakarsanız, böyle düşündüğünüzü söyleyen araştırmalar da mevcuttur. Doğada vakit geçirmek ve doğanın güzelliklerinin farkına varmak, stresle başa çıkmanızı, daha yaratıcı olmanızı, hafızanızı güçlendirmenizi, kısacası daha sağlıklı bir insan olmanızı sağlar.

2. Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmanın ne kadar önemli olduğunu herkes bilir, ancak pek az insan düzenli egzersiz yapar. Egzersiz yapmak, (bahsedilmesine gerek bile olmayan) fiziksel sağlığınıza olan sayısız katkısının yanında, sizi daha akıllı ve daha mutlu bir insan yapar, uyku kalitenizi artırır, libidonuzu yükseltir ve genel olarak çok daha iyi hissetmenizi sağlar. Harvard’da, 70 yaşından büyük birçok erkek birey ile yapılan bir araştırmaya göre, egzersiz yapmak, iyi ve kaliteli bir hayat yaşamanın en önemli yollarından biridir.

3. Arkadaşlarınız ve Aileniz ile Vakit Geçirin

İlişkiler, düşündüğünüzden çok daha değerlidir. Sosyal bağlantılarınız olmazsa, zaman geçtikçe beyin fonksiyonlarınızı yitirir ve sonunda ölürsünüz. Kalp hastalıkları gibi birçok ölümcül rahatsızlığın sebebi yalnızlıktır. Samimi arkadaşlık bağları ve sosyal çevre, hayat kalitenizi artırmanızı sağlayabilecek önemli faktörlerdir. İyi haberleri arkadaşlarınızla paylaşmak ve arkadaşlarınız size iyi veya kötü bir haber verdiğinde onlara samimi tepkiler vermek ilişkilerinizi güçlendirecektir. Hemen şu an mutlu mu olmak istiyorsunuz? Sevdiğiniz bir arkadaşınız için iyi bir şey yapın.

4. Teşekkür Etmeyi İhmal Etmeyin

Teşekkür etmek, sizi daha mutlu yapacak, insanlarla aranızdaki ilişkileri geliştirecek, sizi daha iyi bir insan yapacak ve hayatı, hem sizin için hem de çevrenizdeki insanlar için daha iyi bir duruma getirecektir.

5. Meditasyon Yapın

Meditasyon; öfke, anksiyete, depresyon ve yorgunluğa iyi gelmesinin yanı sıra, sizi daha mutlu ve huzurlu bir insan yapar ve hayatta daha fazla anlam bulmanızı sağlar.

6. Uykunuzu Alın

Yorgunluk, mutluluğun önündeki en büyük engeldir. Uykusuz kaldığınız zaman, karar mekanizmanız bundan olumsuz etkilenir ve davranışlarınız bozulmaya başlar. Uykusuzluk aynı zamanda daha kolay hasta olmanıza sebep olur. Her gece yeterli miktarda uyuduğunuzdan emin olun.

Kısa şekerlemeler de oldukça faydalıdır; öğrenme kabiliyetinizi artırır ve sizi olumsuz duygulardan arındırır.

7. Kendinize Meydan Okuyun

Yeni şeyler öğrenmek, yeni bir yetenek öğrenmek ve sınırlarınızı zorlamak zihninizi zinde tutacaktır. Yeni bir dil öğrenin veya müzik dersleri alın. Müzik, zekanızı da geliştirecektir.

8. Gülün

Stresle başa çıkma yöntemi olarak mizahı seçen ve bolca gülen insanlar, hastalıklara karşı daha dayanıklıdır. Gülmek, her gün alınması gereken bir vitamin gibidir.

9. Dokunun

Size garip gelebilir ama dokunmak, stresi yenmenize yardımcı olur. İnsanlara temas etmek, dokunmak veya sevişmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve sizi birçok hastalığa karşı koruyacaktır.

10. İyimser Olun

İyimserlik sizi daha mutlu ve daha sağlıklı bir insan yapar ve kesinlikle ömrünüzü uzatır. İyimser ve özgüveni yüksek olan insanlar daha verimli ve daha tatmin edici hayatlar yaşar.