Hayatı Karmakarışık Hale Getiren 20 Alışkanlık

Günümüzde birçok insanın hayatı stres, karmaşa ve çeşitli koşuşturmacalarla doludur. Bunlara ek olarak insanlar da kendi hayatlarını farklı şekillerde zorlaştırırlar. Fakat bunun tam tersi de mümkündür. Yaşadığınız stresi azaltacak yollar bulmak hayatınızı daha iyi ve kaliteli bir şekilde yaşamanızı sağlayabilir.

Aslında ihtiyacınız olan şey daha fazla işi “aradan çıkarmak” değildir. Asıl ihtiyacınız olan şey zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak yapmanız gerekenleri ufak bir temizlikten geçirmektir.

1. Ertelemek

Yapılması gereken projeler, sorumluluklarınız, e-postalarınız ve henüz cevap veremediğiniz mesajlar birikmiş olabilir. Yapmanız gereken fakat henüz yapamadığınız işler aklınızı sürekli meşgul eder.

Yapmanız gereken işleri zamanında yapmazsanız, omuzlarınızdaki yük de artar. Bunalmaya başlarsınız ve bu işleri asla tamamlayamayacak gibi hissedersiniz. Ertelemek karmaşa yaratmanın kendisidir. Yapmanız gereken şeyleri tam şu anda yapmaya başlarsanız hayat sizin için daha kolay bir hale gelecektir.

2. Endişelenmek

Gereğinden fazla endişelenmek bütün karmaşıklıkların anasıdır. Ne kadar çok endişelenirseniz problemlerinizi çözmeniz de o kadar zorlaşır. İnsanlar çoğu zaman gerçek problemleriyle yüzleşmek yerine onlara bir kılıf uydururlar. Fakat bir yandan da hala endişelenmeye devam ederler.

Hiçbir problem sizden daha güçlü olamaz. Problemlerinizi düşünmek ve endişelenmek için harcadığınız zamanı çözüm üretmeye ayırmalısınız.

3. Beklemek

İçinde bulunduğumuz an, hiçbir zaman doğru anmış gibi gelmez. Kurduğumuz hayaller şu anda gerçekleşemez gibi gelir ve o hayalleri gerçekleştirmek için daha doğru bir anın geleceğini düşünürüz. Bu nedenle de çoğu kişi sadece bekler ve yerinde sayar. Fakat bu bekleyiş hiçbir zaman sonlanmaz.

Birçok kişinin hayatı bekleyerek geçer. Fakat gerçekte, istedikleri şeylere ulaşmak için gerekli olan zamana, yeteneğe, paraya veya güce çoğunlukla sahiptirler.

Kontrol edemediğiniz durumlarda bir şeyleri beklemek yararlı olabilir, fakat önünüze gelebilecek fırsatları beklemek, onları yaratma gücü sizin elinizdeyken çok da akıllıca değildir.

4. Yapılması Gerekenden Fazlasını Yapmak

“Hayır” diyebilmek genelde zordur. Bir koca günü insanlarla buluşarak, yapmanız gereken işleri yaparak ve bir yerlere giderek geçirmek heyecan verici olsa kendinize şunu sormalısınız: “bu yaptığım şeyi gerçekten yapmam gerekiyor mu?”

Bazen “hayır” demeniz ve kendinize zaman ayırmanız gerekir. Sadece yapmanız gereken ve sizi gerçekten mutlu eden şeyleri yapın ve gerisini akışa bırakın.

5. Odaklanmamak

Her zaman meşgulseniz, yaptığınız işin kesintiye uğramasını istemezsiniz. Gereksiz veya haksız bir şekilde rahatsız edildiğinizde buna verdiğiniz tepki de negatif olur. Eğer çok acil bir durum yoksa, insanların sizi gereksiz yere meşgul etmesine izin vermeyin. İlgi odağınızı gerçekten yapılması gereken ve ilginizi gerektiren işlere yönlendirin.

6. Başkalarından Onay Beklemek

Başkalarının onayına ihtiyaç duyduğumuzun çoğu zaman farkında olmayız. Yaptığımız şeylerin çoğunu aslında başkalarının beğenmesi için yaparız. Fakat hayattaki en zor şeylerden biri herkesi aynı anda memnun etmektir. Başarılması imkansızdır.

Asıl amacınız yaptığınız şeyleri sevmek, kendi düşüncelerinize sahip olmak, yaşamak istediğiniz hayatı yaratmak ve biri bunu onaylasa da onaylamasa da yapmaya devam etmek olmalıdır. Başkaları onaylamayacak diye yaşadığınız hayatı sevmekten korkmayın.

7. Yeterince Üretken Olmamak

Meşguliyet ve üretkenlik ters orantılıdır. Eğer meşgul biriyseniz hedeflediğiniz kadar üretken olamayabilirsiniz. Eğer üretken biri olduğunuzu düşünüyorsanız da o kadar meşgul değilsiniz demektir.

Meşguliyet sizi yorar ve yaşadığınız hayatı daha karmaşık bir hale getirir. Biraz nefes alın, bir adım geri atın ve hayatınızı analiz edin. Sizin için en önemli şeyleri yapmayı öncelik haline getirin. Aldığınız sonuçlar daha tatmin edici olacaktır.

8. Her Şeyi Kontrol Etmeye Çalışmak

Gereğinden fazla kontrolcüyseniz hayattan veya ulaştığınız hedeflerden keyif alamazsınız. Hayatın amacı bir şeyleri sürekli kontrol altında tutmak değildir. Hayatın en büyük amaçlarından biri iletişim kurmak ve insanlarla belirli bağlar oluşturmaktır.

Eğer her şeyi kontrol etmeye çalışırsanız daha çok sıkılır, gerilir ve hayal kırıklığı yaşarsınız. Hayatı akışına bırakmayı öğrenmelisiniz. Sürekli kararlar almaya çalışmaya, birden fazla işi aynı anda yapmaya ve her küçük detaya müdahale etmeye biraz ara verin. Gerçekçi olmayan beklentilerinizden kurtulun.

9. Değişimden Korkmak

Beş sene önce ihtiyacınız olan bir şeye şu an hiç ihtiyacınız olmayabilir. Sizinle bir sene önce aynı kaderi paylaşan ve yoldaşınız olan bir insan, şu anda hayatınızda olmayabilir.

Hayatınızın sürekli olarak farklılaştığını kabul etmeli ve değişimden korkmamalısınız. Bu sayede önünüze çıkan başka fırsatları da kaçırmamış olursunuz.

10. Her Şeyi Dramatize Etmek

Hayatınızı karmakarışık hale getirmenin en hızlı yollarından biri her şeyi dramatize etmektir. Daha fazla stres yaşamanıza ve depresif hissetmenize yol açar. Yaşadığınız kötü olayları veya problemleri drama çevirmeyin. Sakin olun ve problemlerinizi çözmeye çalışın.

11. Sürekli Şikayet Etmek

Sürekli şikayet edecek bir şeyler buluyor ve şu an sahip olduklarınızın kıymetini bilmiyorsanız daha stresli bir hayat sürmeniz kaçınılmazdır. Sadece şikayet etmek hiçbir şeyi iyi yönde değiştirmez. Sürekli geleceğe ve gelecekte sahip olmak istediklerinize odaklanırsanız şu anda etrafınızda olup biten şeylerin farkına varamazsınız ve etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminiz zedelenir.

Şu ana odaklanmalı ve sahip olduğunuz güzel şeylerin kıymetini bilmelisiniz. Şu ana odaklanmaktansa sürekli geçmişte veya gelecek kaygısıyla yaşamak bütün keyfinizi kaçıracaktır. Enerjinizi negatif düşüncelerle boşa harcamayın.

12. Sınırları Belirleyememek

Her şeyi önceliğiniz haline getirmek zorunda değilsiniz. Herkes sizin ilginize muhtaç değildir ve evet, tatile gitseniz, birazcık koltukta kestirseniz veya güneşin batışını güzel bir yerde izleseniz bile hayatınız aksamayacaktır.

Kendinize izin vermelisiniz. Neye evet, neye hayır diyeceğinize karar verdiğinizde hayatınızın kontrolünü elinize almış olursunuz. Eğer kendi sınırlarınıza saygı duyarsanız başkaları da saygı duyacaktır.

13. Kendini Başkalarıyla Kıyaslamak

Kendi filminizi başkasının senaryosuyla karşılaştırmamalısınız. Hayatınızı olduğu gibi kabul etmeli, yapabileceğiniz değişiklikleri uygulamalı ve başarı yolunda kendi adımlarınızı atmalısınız.

Kimse sizin hayatınızı sizin için yazamaz. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak başarısız olmanıza sebep olur. Başarıyı yakalayamayan birçok insan, aslında başkalarını taklit edip kendileri olamadıkları için başarısız olurlar. Başkaları gibi davranmaya, onlar gibi olmaya çalışmayın. Kendiniz olun ve kendinize odaklanın.

14. Dürüst Olmamak

Dürüst olmamak, depresyon ve hayal kırıklığı yaşamanın en hızlı yollarından biridir. Kendinize ve sevdiğiniz insanlara her zaman doğruları söylemelisiniz. Hayatınıza ve önceliklerinize gereken değeri vermelisiniz. Doğruya inanmayı seçmeli, bahaneleri ve yalanları göz ardı etmelisiniz. Doğruları dile getirmenin yanında, söylediklerinizi davranışlarınızla da desteklemelisiniz.

15. Affetmemek

Öfke, nefret ve tatminsizliğe gereğinden fazla tutunmak hayatınızı daha kötü hale getirir. Bunu yaparsanız zihninizi ve huzurunuzu incitirsiniz. Asıl özgürlük, bu olumsuz duygulardan kurtulup kendinizi ve sizi inciten kişileri affettiğinizde başlar. Affedilmeyi istemeseler veya hak etmeseler bile bunu yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu olumsuz duygular sadece siz onlara izin verdiğiniz kadar gerçektir. Kendi iyiliğiniz için bu duygulardan kurtulmalısınız.

16. Başkalarını Göz Ardı Edip Sadece Kendine Odaklanmak

Çoğu kişi yalnızca kendisinin ne istediğini, neler satın alabileceğini, nasıl daha ileri gidebileceğini, ne kadar para kazanabileceğini, nerelere gidebileceğini ve kendisiyle ilgili daha birçok şeyi düşünür. Fakat, sadece kendinize odaklanmışsanız daha güzel hisleri de kaçırırsınız. Her zaman sadece kendinizle ilgilenmek hayatınızı kaosa sürükler. Sevdiğiniz insanları göz ardı etmemeli ve onların mutluluğunu da önemsemelisiniz.

17. İlişkilere Gereken Özeni Göstermemek

İçe kapanık veya dışa dönük biri olmanız fark etmez, diğer insanlarla ilişkileriniz olmadan yaşayamazsınız. İnsanlar sosyal varlıklardır. Dünyadaki en mutlu insanlar anlamlı, dürüst ve derin ilişkilere sahiptirler. Bu, tanıştığınız herkes ile yakın ilişkiler kurmanız gerektiği anlamına gelmez. Fakat hayatınızda olan ve sizi tanıyan, sizinle derin bir bağa sahip olan insanlarla daha çok vakit geçirmeli ve onlarla olan ilişkilerinizi sağlamlaştırmalısınız.

Gerçekten önemsediğiniz ve sizi gerçekten önemseyen insanlarla iletişim kurduğunuz zaman dürüstlüğü, birbirine bağlılığı ve fedakarlığı en üst seviyede yaşarsınız.

18. Geçmişte Yaşamak

Geçmişte yaşadıklarınızın ders almak dışında hiçbir faydası yoktur. “Keşke yapmasaydım” veya “keşke yapsaydım” dediğiniz birçok şey yüzünden pişmanlık duyuyor olabilirsiniz. Fakat bu, hayatın bir parçasıdır.

Ne olursa olsun, geçmiş geçmişte kalmıştır. Geri dönüp geçmişi değiştiremezsiniz. Gerçekliğin kendisi ne yazık ki tam olarak budur. Eğer geçmişe dönüp her şeyi değiştirebilseydiniz, bugün olduğunuz insan olmazdınız. Bu nedenle hatalarınıza ve başarısızlıklarınıza kucak açın, onlardan ders alın, onlara gülmeyi öğrenin ve hayatınıza devam edin.

19. Vicdanı Umursamamak

Hayatta kestirme yollara başvurmak her zaman işe yaramaz. Her zaman doğru olanı yapmak öncelikli hedefiniz olmalıdır. Doğru ve yerinde kararlar verdiğiniz zaman hayatınız kolaylaşır ve daha özgüvenli hale gelirsiniz.

Doğru olanı yapın, dürüst olun, dobra olun ve ne istediğinizi bilin. Bir şey kötüyse bunu söylemekten çekinmeyin. Eğer doğruysa o şeyi yapın. Sizin doğru şeyi yaptığınızı kimse bilmiyor olabilir, fakat siz bileceksiniz. En önemlisi budur. Sizin bir vicdanınız var ve onun özgürce konuşmasına izin vermelisiniz.

20. Zorluklardan Kaçmak

Bazen hoş olmayan olaylar yaşamamak için gördüğümüz problemlere karşı kafamızı kuma gömeriz. Ancak, sürekli görmezden gelinen bir problem giderek büyür ve tekrar karşınıza çıkar. Kendinizi rahat hissetmeyeceğiniz konuşmalar yapmaya, zorluklarla karşılaşmaya ve duygusal acılar yaşamaya hayatınız boyunca hazır olmalısınız. Hiç konuşulmayan fakat varlığı bilinen bir problem gelecekte daha büyük sorunlara yol açacaktır. Hayatınızı başarılı ve akıllıca yaşamanız, zor zamanları atlatabilme yeteneğinize bağlıdır.