Hazımsızlık Nasıl Geçer?

En sevdiğiniz yemekler midenizi şenlendirebilir. Ancak çok hızlı ve aşırı yemek hazımsızlık yaşamanıza sebep olur. Hazımsızlık bir hastalık değildir fakat ülser, gastrit ve reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının belirtilerinden biridir.

Hazımsızlığın belirtileri ise şunlardır:

  • Mide yanması
  • Mide bulantısı
  • Şişkinlik
  • Gaz
  • Mideden sıvı gelmesi
  • Kötü ağız kokusu
  • Hıçkırık veya öksürük

Eğer bu belirtilerden çoğuna sahipseniz hazımsızlık yaşıyor olabilirsiniz. Çoğu insan hayatının bir döneminde hazımsızlık yaşamıştır. Reçetesiz satılan mide rahatlatıcı ilaçları denemek yerine, hazımsızlık şikayetlerinizi mutfağınızda bulunan malzemelerle de dindirebilirsiniz.

1. Su

Çoğu rahatsızlıkta olduğu gibi su içmek hazımsızlığa da iyi gelir (1). İnsan vücudu besinlerden aldığı içerikleri sindirmek ve onlardan yararlanmak için suya ihtiyaç duyar. Susuz kalmak sindirimi zorlaştırır ve etkisiz hale getirir. Bu da hazımsızlığa sebep olabilir.

Kadınlar için günlük önerilen sıvı miktarı 2,7 litre, erkekler içinse 3,7 litredir. Bu miktarın yaklaşık %20’si gün içinde yediğiniz besinlerden karşılanır. Kalanı ise içeceklerden (büyük ölçüde içilen sudan) gelir.

Eğer suyun tadını sevmiyorsanız limonlu su içebilirsiniz. Limon suyunun alkali etkisi mide asidini dengeler ve hazmı kolaylaştırır. Bunların yanı sıra, limon mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Fakat dişlerinizi korumak için limon suyu tükettikten sonra ağzınızı ılık suyla çalkalamalısınız.

Vücudunuzu susuz bırakmamak için günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Küçük çocuklar yetişkinlerden biraz daha az suya ihtiyaç duyarlar.

2. Nane

Nane ağız kokusunu gidermekten daha fazlasını yapar, bulantı ve hazımsızlık gibi mide problemlerini rahatlatmak gibi (2). Yemeklerden hemen sonra bir fincan nane çayı içmeyi veya nane kaynatmayı deneyin.

Fakat nane çayı reflü, gastrit ve ülser hastalarına tavsiye edilmez. Çünkü nane mide kapakçığının daha kolay açılmasına sebep olup reflünüzü kötüleştirebilir.

Eğer nane çayı tüketmek istemiyorsanız, taze nane yapraklarını da olduğu gibi tüketebilirsiniz.

3. Papatya Çayı

Papatya çayı halk arasında endişeyi, ağrıyı azaltan ve uyku getiren bir çay olarak bilinir. Bu bitki çayı aynı zamanda bağırsaklarınızı rahatlatır ve hazımsızlığı giderir (3).

Papatya çayı hazırlamak için bir iki poşet papatya çayına kaynar su ekleyin ve 10 dakika bekleyin. Dilerseniz kurutulmuş papatya da kullanabilirsiniz. İsteğe göre bal ile tatlandırabilirsiniz.

Eğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız papatya çayı içmeden önce bir doktora danışmayı unutmayın. Papatya çayı kan sulandırıcı olarak çalışan doğal bir madde içerir ve ilacınızla birlikte içtiğinizde kanama riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

4. Zencefil

Zencefil birçok rahatsızlık için doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Mide rahatsızlıkları ve hazımsızlık da buna dahildir.

Zencefil, mide hareketlerini hızlandıran maddeler içerir. Bu maddeler hazımsızlık yaratan yiyeceklerin hazmedilmesini sağlayarak daha hızlı rahatlamanızı sağlar ve mide asidini azaltır (4).

Zencefilin içerdiği bileşenler aynı zamanda mide bulantısına, kusmaya ve ishale iyi gelebilir.

Zencefili yiyeceklerinize bütün veya toz halinde ekleyebilir veya zencefil çayı tüketebilirsiniz. Zencefil çayı yoksa zencefil tozunu suyla karıştırabilirsiniz. İsteğe göre limon ve bal ile tatlandırabilirsiniz.

Fakat yine de günlük zencefil tüketiminizi 3-4 gram olarak sınırlamalısınız. Çok fazla zencefil tüketmek gaz sancısı, boğaz ağrısına veya mide yanmasına sebep olabilir (5).

5. Elma Sirkesi

Elma sirkesinin faydaları uzun zamandır bilinmektedir. Cildi güzelleştirmekten kilo kaybını desteklemeye kadar birçok faydası vardır. Hazımsızlığı giderme konusunda da yardımcı olabilir.

Hazımsızlığın sebebi gerektiğinden az mide asidi salgılanmasıdır. Elma sirkesi içmek midenin asit üretimini artırarak hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur (6).

Büyük bir bardak suya iki tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyip için. Mideniz hızlı bir şekilde rahatlayacaktır. Yemeklerden yarım saat önce içmek de yemek sonrası hazımsızlıklara iyi gelir.

Elma sirkesi tamamen güvenli olsa da suyla seyreltmeden çok fazla miktarda tüketmenin diş aşınması, mide bulantısı ve boğaz yanması gibi etkileri olabilir.

6. Rezene Tohumu

Rezene tohumu hem hazımsızlığa iyi gelir hem de hazımsızlık yüzünden oluşan krampları, bulantıyı ve şişkinliği engeller (7).

Yarım tatlı kaşığı ezilmiş rezene tohumunu kaynar suya ekleyin ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Her hazımsızlık yaşadığınızda bu rezene çayını tüketin. Bir diğer seçenek olarak rezene tohumlarını çiğneyebilirsiniz.

Rezenenin olası yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma ve güneşe karşı hassasiyet vardır. Bu yüzden aşırı miktarda tüketmemelisiniz.

7. Tarçın

Tarçın hazmı kolaylaştıran çeşitli antioksidanlar içerir ve bu sayede sindirim sistemindeki hasar riskini azaltır. Tarçının içerdiği diğer maddeler gaza, şişkinliğe, kramplara ve reflüye iyi gelir (8).

Yiyeceklerinize toz tarçın veya tarçın çubuğu ekleyebilirsiniz. Toz tarçını kaynar suyla karıştırıp tarçın çayı içmeyi de deneyebilirsiniz. Bunu günde iki üç kez yapmak hazımsızlığa iyi gelir.

8. İncir

İncir, yumuşatıcı etkileri olan doğal bir madde içerir ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. İncirde bulunan maddeler aynı zamanda hazımsızlığa da iyi gelir.

Hazımsızlık problemi yaşıyorsanız günde iki üç kere taze incir yemeyi deneyebilirsiniz. Fakat ishal olduysanız incirden uzak durmalısınız.

9. Fesleğen

Hazımsızlık yaşıyorsanız kuru veya taze fesleğen yapraklarını yemeklerinize veya içeceklerinize ekleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak bu yaprakları kaynatıp suyunu da içebilirsiniz.

10. Hemen Uzanmayın

Vücut yatay bir haldeyken midedeki asit yemek borusuna doğru ilerleyip yanma hissi oluşturabilir. Midenizdeki asit miktarının azalması da hazımsızlığa sebep olur.

Mide rahatsızlığınız varsa yemek yedikten sonra yatmak veya uzanmak için bir kaç saat beklemelisiniz. Eğer yemek yedikten hemen sonra uyumak zorundaysanız başınızı, boynunuzu ve gövdenizin üst tarafını 30 derecelik bir açıya getirmeli ve yastıklarla desteklemelisiniz.

11. Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Sigara içmek boğazınızı tahriş edebilir ve mide rahatsızlığı ihtimalini artırır. Eğer kusmuşsanız, sonrasında sigara içmek boğazınızı daha çok tahriş eder.

Zararlı bir madde olan alkol de sindirim açısından zorlayıcıdır. Karaciğer ve mideye zarar verebilir.

Hazımsızlık probleminiz varsa kendinizi daha iyi hissedene kadar sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

12. Hazmedilmesi Zor Yiyecekler Tüketmeyin

Bazı besinleri hazmetmek diğerlerinden daha zordur, bu da hazımsızlığa sebep olur. Kızartılmış, yağlı, kremalı ve fazla tuzlu besinleri tüketmemeye çalışın.