İyimser Bir İnsan Olmanın 5 Muhteşem Faydası

İyimserlik bütün kötü şeyleri görmezden gelmek değildir. Çünkü bu gerçeklerden kaçmak olur. İyimserlik, kendinizi ve etrafınızda olup bitenleri nasıl yorumladığınızla ilgilidir.

Bir durum esnasında gerçekleşen şey üzerinde ne kadar kontrol sahibi olduğunuzu bilmek, kontrol edebileceğiniz şeylere dair adımlar attığınızda iyi sonuçlar beklemek iyimserliğin bir göstergesidir.

Araştırmalar, iyimserliğin öğrenilebilen bir şey olduğunu göstermiştir. Eğer iyimser biri olmadığınızı düşünüyorsanız, bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

İyimser insanların kötümser insanlara göre hayatta daha mutlu olmaları bir tesadüf değildir. Fakat iyimser olmanın başka güzellikleri de mevcuttur.

1. İyimser İnsanlar Daha Uzun Yaşarlar

Bugüne kadar yürütülen araştırmalar, iyimserliğin ömrü uzattığını ve genel sağlık durumunu iyileştirdiğini göstermiştir. İyimser bir düşünce yapısına sahip insanların hipertansiyon, kalp hastalıkları ve hatta kanser gibi durumlarla karşılaşma riskleri daha düşüktür. Bu sebeple genel ölüm oranı da iyimser insanlarda daha düşüktür.

Sağlıkla ilgili bu durum, iyimser insanların kendilerine daha çok bakmasından kaynaklanmaktadır. İyimser kişiler daha fazla egzersiz yaparlar, daha rahat uyurlar, daha sağlıklı beslenirler ve sigara içme oranları daha düşüktür. Fakat yine de bu davranışların sadece iyimserlikten kaynaklandığına dair bir kanıt henüz bulunmamaktadır (1).

2019 yılında yayınlanan geniş çaplı bir araştırma, iyimser insanların ömürlerinin normal insanlara göre %11 ila %15 oranında daha uzun olduğunu göstermiştir. Bu da iyimser kişilerin 85 yaş ve daha üzeri yaşları görmesinin daha olası olduğuna işaret etmektedir.

İyimser insanlar arasında farklılık gösterebilecek çeşitli sosyo-ekonomik durumlar, sağlık durumu, depresyon, sosyalleşme ve sağlıklı davranışlar gibi çok çeşitli değişkenler bile göz önünde bulundurulduğunda, iyimser kişilerin daha uzun yaşadığı görülmüştür (2).

2. İyimser İnsanların Aşk Hayatları Daha İyidir

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre iyimser kişilerin romantik ilişkileri daha kaliteli olmakta ve daha uzun sürmektedir. Partnerlerden sadece birinin iyimser olması bile sonucun böyle olmasını sağlamaktadır. Psikologlar, iyimserlik arttıkça partnerlerin hissettiği desteğin de arttığını ve bu sayede çiftlerin daha mutlu olduğunu düşünmektedirler.

Çiftler arasında herhangi bir tartışma söz konusu olduğunda, iyimser olan partnerler, karşı tarafın ilişkileri için daha fazla çaba harcayacağını ve bunun da anlaşmazlıkları ortadan daha kolay kaldırdığını belirtmişlerdir (3).

2011 yılında yapılan başka bir araştırmada ise, partnerler birbirlerini daha iyi görmeye çalıştıkça ilişkideki mutluluk düzeyinin arttığı görülmüştür. Bir diğer araştırma ise, romantik ilişkileri pozitif ve mutlu olmaya teşvik eden şeyin iki tarafın da problemleri çözmeye dair iyimser bir şekilde istekli olması olduğunu ortaya koymuştur (4).

Ayrıca iyimser kişiler partnerlerinin daha sağlıklı olmalarını sağlayabilir ve onları da iyimser bir insana dönüştürebilirler (5).

3. İyimser İnsanlar Daha Başarılıdır

İyimser insanların hem dış dünyada hem de iş hayatlarında dayanıklı olma ihtimalleri daha fazladır. İşleri konusunda da aynı gayreti gösterirler. Patronları işlerinde ne kadar iyi olduklarını görmese bile, iyimser insanlar bunu görmezden gelip iyi bir performans sergilemeye devam ederler (6).

Ayrıca, iyimser insanların iş güvenliği konusunda diğer çalışanlara kıyasla daha iyi olduğu görülmüştür (7).

Kariyerleri hakkında iyimser düşünen kişilerin işlerinde başarılı olma ve yaptıkları işten memnun olma olasılıkları daha fazladır (8).

Bunun birçok nedeni vardır. Örneğin; iyimser kişiler etraflarına olduklarından daha karizmatik görünürler. Hedeflerine ulaşana kadar ısrarcı olma ihtimalleri daha yüksektir ve kötü sonuçlara aldırmayıp yola devam etme konusunda daha başarılıdırlar. Bu sayede, herhangi bir engelle karşılaşmak onları bir sonraki denemeyi gerçekleştirmekten alıkoymaz.

İyimser yöneticiler, çalışanlarının daha verimli olmalarında ve hedeflerini gerçekleştirmelerinde büyük bir rol oynarlar (9).

4. İyimser İnsanlar Daha Az Hasta Olurlar

İyimser kişilerin bağışıklık sistemi daha güçlüdür. Hatta yaraları bile daha hızlı iyileşebilmektedir (10).

2017 yılında yürütülen ve yaşlı bireylere pozitif deneyimleri tanımlamayı öğreten bir araştırmada, sadece sekiz hafta sonra katılımcıların depresyon oranları azalmıştır. Ayrıca fiziksel anlamda bir iyileşme de görülmüş ve uyku sorunları neredeyse ortadan kalkmıştır (11).

5. İyimser İnsanlar Kendilerini Daha Hızlı Toparlarlar

Üniversite yüzme takımları arasında yapılan ve 1990 yılında yayınlanan ünlü bir araştırmada, antrenörleri yüzücülere ellerinden gelen en iyi şekilde yüzmelerini söylemiştir. Yarıştan sonra antrenörler yarışın sonucu hakkında yanlış bilgilendirme yapmışlar ve yüzücülerin yarışı tamamlama sürelerini birkaç saniye fazla söylemişlerdir. Bu küçük fark bile yüzücüler arasında çok büyük bir hayal kırıklığına neden olmuştur (12).

Sonrasında dinlenmeleri için yüzücülere yarım saat verilmiştir. Ardından yarış tekrarlanmıştır. İkinci denemede, olumsuz düşünce yapısına sahip sporcular ilk denemelerine kıyasla %1,6 daha yavaş yüzmüşlerdir. İyimser kişiler ise önceki yarışa kıyasla %0,5 daha hızlı yüzmüşlerdir. Rekabetin çok fazla olduğu yüzme yarışlarında, iyimserler ve kötümserler arasındaki bu fark aynı zamanda kazananlar ve kaybedenler arasındaki farkı da göstermektedir.

İleri seviye atletler üzerinde yapılan başka bir araştırma ise iyimser olmanın bu sporla uğraşan kişileri psikolojik yıpranmaya karşı koruduğunu göstermiştir (13).

İyimser insanlar, yenilgiyi gelecekte daha iyi performans sergilemek için bir kamçı olarak görmektedirler.