Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak çekirdeği; çok lezzetli, aynı zamanda küçük boyutuna rağmen çok sayıda faydalı özelliği yapısında bulunduran bir besindir. Kabak çekirdeğinin faydaları arasında, metabolizmanızı hızlandırması, vücudunuzu etkili bir biçimde iyileştirmesi, kalp sağlığınızı desteklemesi, moralinizi yükseltmesi, uyku düzeninizi iyileştirmesi, kemiklerinizi koruması, kansere karşı koruyucu olması, böbrek taşlarını elimine etmesi, enflamasyonu azaltması, bağışıklığınızı güçlendirmesi, parazitlere karşı koruyucu olması ve vücuttan toksinlerin atılımını kolaylaştırması sayılabilir.

Kabak çekirdeğinin faydaları, eşsiz içeriğinden kaynaklanmaktadır. İçeriğinde, manganez, triptofan, magnezyum bakır, fosfor, çinko, demir, protein ve daha az miktarda B kompleks vitaminleri ve A vitamini yer almaktadır. Kabak çekirdeği ayrıca faydalarını artıran fitosterolleri de içermektedir.

1. Antioksidan Aktivite

Kanser, insan ırkını etkileyen en ciddi hastalıktır. Günümüzde insanlar, bu ölümcül hastalığa yakalanmamak için sürekli arayış içerisindedir. Kabak çekirdeğinin özünde, fenolik maddelerin de yer aldığı çok sayıda anti-kanser madde bulunmaktadır. Yapılan deneylerde, kabak çekirdeği özü verilen deneklerde kanseri tetikleyen serbest radikallerin önemli ölçüde etkisiz hale getirildiği sonucuna varılmıştır. Kabak çekirdeği, prostat büyümesi olan kişilerde de diüretik etkisinden dolayı, semptomların azaltılmasında çok etkilidir. Erkeklerde en yaygın kanser gelişme riski taşıyan prostatın, kanserden korunması için kabak çekirdeği tüketmeyi ihmal etmeyin.

2. Parazitlere Karşı Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, anti-parazit etkiye sahip olmasıyla bilinir. Bu etkisi nedeniyle uzun yıllar boyunca, vücuttan parazitleri uzaklaştırmak için kullanılmıştır. Parazitlere karşı çok daha hassas olan çocuklar için kabak çekirdeği mükemmel bir atıştırmalık olarak karşımıza çıkar. Kabak çekirdeği sayesinde, parazitlere direnç kazanan çocuklarda, kötü beslenme, büyüme bozuklukları ve hatta ölüme kadar gidebilecek bir tablonun önüne geçilmiş olur. Kabak çekirdeğinin parazitler üzerindeki etki mekanizması hala kesin olarak bilinmemektedir.

3. Anti-enflamatuvar Etki

Yapılan araştırmalar, kabak çekirdeğinin enflamasyon giderici özelliklere sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Vücuttaki enflamasyon durumu genelde, protein, vitamin ve mineral eksikliği ile sonuçlanır. Enflamasyon kaynaklı bir rahatsızlık olan artrit (eklem iltihabı) kabak çekirdeğinin içeriğindeki protein ve anti-enflamatuvar bileşikler sayesinde iyileştirilebilir; sonrasında da eklem sağlığınızı korumanıza yardımcıdır. Kabak çekirdeği, eklem iltihabını iyileştirmenin yanı sıra eklem ağrılarının hafifletilmesine de yardımcı olur.

4. Böbrek Taşına Karşı Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeğinin, antioksidan etkisinin yanı sıra diüretik özelliği sayesinde vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Kabak çekirdeği, bu özelliğine ilave olarak, kan dolaşımını stimüle eder, böbreklerin ve karaciğerin performansını artırır. Gut ve artrit hastalıklarında olduğu gibi ürik asidin ve diğer toksik maddelerin vücutta birikmesine engel olduğu için, vücutta baştan aşağıya bir arındırma sağlar.

5. Metabolizmayı Hızlandırır

Vücudunuzda bütün sistemler etkin ve sağlıklı bir şekilde çalışıyorsa, vücut fonksiyonlarınız en yüksek seviyesindedir. Günlük diyetinizde sabit ve yeterli miktarda protein almanız, metabolizma hızı açısından çok önemlidir. Amino asitlerden oluşan proteinler, vücudunuzda hergün binlerce enzimatik ve metabolik sürecin gerçekleşmesini sağlar. Gerekli aminoasitleri almamanız durumunda, vücudunuz fonksiyonlarını gerçekleştiremez; güçsüz, halsiz, sağlıksız, geç anlayan ve genellikle yorgun bir hal alır. Önemli bir protein kaynağı olan kabak çekirdeği % 30 oranında protein içerir. Bir bardak dolusu kabak çekirdeği 12 gram protein içerir; bu da günlük protein ihtiyacının % 25’ini karşılamaktadır.

6. Anksiyete ve Uykusuzluk Sorunlarına Karşı Kabak Çekirdeği

Uzun ve yoğun bir günün ardından kendinizi yorgun ve stresli hissediyorsanız, sizi sakinleştirmesi ve size iyi bir uyku sağlaması için kabak çekirdeğine başvurabilirsiniz. Kabak çekirdeği, magnezyum ve triptofan açısından oldukça zengindir. Bu iki madde, sakinleştirici özelliği ve kaliteli bir uyku sağlaması ile bilinir. Kabak çekirdeğinde bulunan magnezyum ve triptofan sayesinde başınızı yastığa huzur içinde koyabilirsiniz.

7. Kemik Sağlığı ve Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeğinin kemik erimesi üzerindeki olumlu etkileri oldukça popülerdir. İçerdiği yüksek oranda çinko, kalsiyum, bakır ve diğer mineraller, kemik yoğunluğunun artmasını sağlar. Yapılan çalışmalar, düzenli kabak çekirdeği tüketiminin kemik güçsüzlüğünü ve kemik erimesi belirtilerini azalttığını göstermektedir.

8. Kolesterol, Kalp Sağlığı ve Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeğinde bulunan en eşsiz bileşiklerden birisi fitosterollerdir. Fitosteroller, LDL kolesterolün düşürülmesinde çok etkilidir. Buna ilave olarak kabak çekirdeği, içerdiği bakır minerali sayesinde kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler) sayısını artırarak, kanın daha iyi oksijenlenmesini sağlar. Bu durum, düşük sodyum içeriği ile birlikte düşünüldüğünde, kan basıncını (tansiyon) azaltarak kalp sağlığını desteklediği sonucuna varılabilir. Tüm bunlardan yola çıkarak, kabak çekirdeğinin kalp sağlığınız için çok değerli olduğu söylenebilir.

Uyarı: Kabak çekirdeğinin kalori değerinin yüksek olduğu ve aşırı tüketimi sonucunda obezite riski ile karşı karşıya kalınacağı unutulmamalıdır. Ayrıca, çok sınırlı bilimsel veri bulunmasına rağmen kabak çekirdeğinin, bazı erkeklerde ejakülasyon sorunlarına yol açabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.


Kaynaklar: