Kekiğin Kanıta Dayalı 9 Faydası

Genellikle kurutulup baharat olarak kullanılan kekiğin tarihçesi düşünülenden daha geriye gitmekle birlikte 400’den fazla alt türü bulunmaktadır.

Antik Mısır’da kekik, mumyalama işlemlerinde kullanılırken Antik Yunan’da bir esans olarak kullanılıyordu. Romalılar ise kekiği zehirlenmeye karşı kullanıyorlardı ve zehirlenme vakalarında kekik ile banyo yapıyorlardı.

Buzdolabının icadından önce, içinde kekik bulunan yiyecekler daha geç bozuluyordu. Özellikle et ürünlerinden kaynaklanan zehirlenmeleri ve gıda bozulmalarını geciktirici bir etkisi vardı. Günümüzde kullanılan antibiyotiklerin icadından önce kekik yağı, sargı bezlerini dezenfekte etmek için kullanılırdı.

Kendine has tadı sayesinde kekik, her kültürden mutfakta sık sık kullanılmakta ve yerini korumaktadır. Ayrıca krem gibi cilt bakım ürünleri de kekiğin kokusundan ve özelliklerinden faydalanmaktadır. Kekik, tadının ve kokusunun dışında akne tedavisi ve tansiyona olan etkileri gibi sağlığa faydalarıyla da bilinmektedir.

1. Akne Tedavisini Kolaylaştırır

Eğer uzun süredir akne sorununuz varsa ve nasıl baş edeceğinizi bilemiyorsanız, kekiğin anti-bakteriyel özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Kekik, anti-bakteriyel özellikler barındırdığı için akne tedavisinde etkili olabilir.

Kekik, belirli bir süre (yaklaşık birkaç hafta) alkolde bekletildiğinde kekik ruhuna dönüşür. Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırma, bu karışımın akne üzerindeki etkilerini test etmiştir.

Yapılan araştırmada elde edilen bulgular oldukça etkileyicidir. Bu doğal bitki karışımının sivilcelere karşı anti-akne ürünlerden daha iyi savaştığı görülmüştür.

2. Tansiyonu ve Kolesterolü Düşürür

Yapılan bir araştırma, özellikle bazı kekik türlerinin deney farelerinde nabzı yavaşlattığını ve yüksek tansiyonu düşürdüğünü, aynı zamanda kolesterolü de azalttığını göstermiştir (1). Deney farelerinin trigliserid ve kötü (LDL) kolesterol seviyeleri azalırken iyi (HDL) kolesterol seviyeleri artış göstermiştir.

Nabzınız çok hızlıysa ve yavaşlamasını istiyorsanız yapabileceğiniz şeylerden biri kekiği yemeklerde tuz yerine kullanmak olabilir.

Kekiğin kan basıncını düşüren etkisi, yüksek tansiyona sahip tansiyon hastaları için de kekiği mükemmel bir tercih haline getirmiştir.

3. Boğaz Ağrısına İyi Gelir

Kekik yağı güçlü bir anti-mikrobiyaldir ve boğaz ağrısına karşı çok etkilidir. Karvakrol (kekik yağı) bileşeni, boğaz ağrısını dindirmek için üretilmiş esansiyel yağlarda en çok kullanılan maddelerden biridir (2).

Polonya’nın Lodz Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kekik yağının 120 farklı bakteri türüne karşı etkisini test etmiştir. Diş çürüğünden solunum yolu enfeksiyonlarına kadar uzanan bu bakteri türlerinin etkisinin kekik yağı tarafından önemli derecede azaltıldığı görülmüştür. Antibiyotiğe karşı bağışıklık kazanmış bakterilerde bile etkili olmuştur (3).

Boğazınız ağrıyorsa yemeğinize kekik ekleyebilir, kekik çayı içebilir veya esansiyel kekik yağını kaynar suya damlatıp buharını soluyabilirsiniz.

4. Gıda Zehirlenmelerini Önler

Kekik, yalnızca yiyeceklerin kirlenmesini ve bozulmasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda önceden kirlenmiş yiyecekleri de dezenfekte edebilir. Yapılan bir araştırmada, kekik yağının ishale ve ileri seviyede bağırsak hasarına yol açan Shigella bakterisi bulaşmış marulu dezenfekte edebildiği görülmüştür. Yiyecekleri, sadece %1 oranda kekik yağı içeren suda yıkamak bile Shigella bakterisini mikroskobik olarak tanımlanamayacak derecede azaltmıştır (4).

Yemeklerinize kekik ekleyerek gıda zehirlenmelerini önleyebilirsiniz. Salatalarınıza taze veya kuru kekik ekleyip daha sağlıklı ve güvenli hale getirebilirsiniz.

5. Modunuzu Yükseltir

Kekik yağı sıklıkla tedavi edici amaçla kıllanılmaktadır çünkü aktif maddesi karvakroldür.

Fakat 2013 yılında yapılan bir araştırma, karvakrolün aynı zamanda nöronların hızını artırdığını ve deneklerin ruh halini daha iyi hale getridiğini göstermiştir. Deneklerdeki dopamin ve serotonin gibi mutluluk hormonlarının arttığı görülmüştür.

Bu sonuçlar, kekikte bulunan karvakrol maddesinin beyinde etkinleşen bir madde olduğunu göstermektedir. Düzenli olarak az miktarda kekik tüketmek daha iyi hissetmenizi sağlayabilir (5).

6. Kanserle Mücadele Edebilir

Kekikte bulunan maddelerin tümöre ve kansere karşı savaştıkları bilinmektedir. Kekikte bulunan etken madde karvakrol, anti-tümor özellikler taşıyan bir maddedir, bu da kekiği potansiyel bir anti-kanser besin yapar.

Çin’de yapılan bir araştırma, karvakrol’ün kolon kanserine ait iki hücre dizisinin yayılmasını ve sıçramasını önlediğini göstermiştir. Araştırmanın genelinde, karvakrol’ün hem kolon kanserinin önlenmesinde hem de tedavi edilmesinde önemli rol oynama potansiyelinin olduğundan bahsedilmiştir (6).

7. Bronşit ve Öksürüğe İyi Gelir

Kekik, yüzyıllar boyunca öksürükleri ve bronşiti tedavi etmek için kullanılmıştır. Almanya’da yapılan bir araştırmada, kekik ve sarmaşık karışımından oluşan ve ağız yoluyla alınan bir ilaç, solunum yollarından rahatsız kişiler üzerinde kullanılmıştır. Bu kombinasyonla tedavi edilen kişilerin öksürük krizlerinde %50 azalma görülmüştür (7).

Daha sonra yürütülen araştırmalar da kekiğin bronşiti doğal yollardan iyileştirebildiğini desteklemektedir (8).

Soğuk algınlığına yakalandığınızda, boğazınız ağrıdığında veya geçmeyen öksürükleriniz varsa kekik kaynatıp içmeyi deneyebilirsiniz. Kekik çayı da bir alternatif olabilir.

8. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri günü gününe almak ve takip etmek gerçekten zor olabilir. Fakat kekik işleri kolaylaştırabilir. Kekik doğal bir C vitamini deposudur ve aynı zamanda iyi bir A vitamini kaynağıdır. Eğer hasta olacak gibi hissediyorsanız kekik kendinize gelmenize yardımcı olabilir.

Kekiğin içerdiği yüksek C vitamini hem cildinize iyi gelir hem de diğer vitamin ve minerallerle birlikte bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Kekiğin bir diğer güzel yanı ise bakır, demir ve manganez bakımından da zengin olmasıdır.

9. Dezenfektan Olarak Kullanılabilir

Küf, her evde bulunabilen oldukça yaygın bir sorun olmasına karşın aynı zamanda tehlikeli de olabilen ve evde hava kirliliğine yol açan bir oluşumdur. Eğer evinizde küf tespit etmişseniz, bu durumdan tamamen kurtulmak için gerekli adımları atmalısınız. Biriken küf oluşumlarını temizlemek ve dezenfekte etmek için kekik yağı kullanabilirsiniz.

Kekikte bulunan thymol isimli bileşiğin, anti-fungal (anti-mantar) özellikleri vardır. Eski çağlarda da etleri bozulma ihtimallerine karşı dezenfekte etmek ve zehirlenmeleri önlemek için kullanılan kekik, araştırmaların gösterdiği üzere hafif küf birikintisi oluşan yerlerde de bir çeşit dezenfektan olarak kullanılabilir.