Kendini Geliştirmenin 30 Pratik Yolu

İnsanlar için verimli bir hayat sürmenin yolu kendini sürekli geliştirmek ve eksik yanlarını gidermekten geçer. İnsanlar sürekli kendilerini geliştirdikleri takdirde hayatı daha dolu yaşama fırsatı edinirler.

Kişisel gelişim asla sonlanmayan bir yolculuktur. Kendiniz hakkında daha iyi duruma getirebileceğiniz bir şeyler her zaman vardır. Bu yazıda kendinizi geliştirmenin pratik yollarını bulabilir ve neredeyse sınırsız olan potansiyelinizi verimli bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

1. Her Gün Kitap Okuyun

Kitaplar, bilgeliğin konsantre edilmiş, bir araya toplanmış halidir. Ne kadar çok kitap okursanız o kadar bilge biri haline gelirsiniz.

Kitap okumayı her gün yaptığınız bir alışkanlık haline getirerek beyninizi daha fazla bilgiye maruz bırakır ve onu daha çok beslemiş olursunuz.

2. Yeni Bir Dil Öğrenin

Yeni bir dil öğrenmeye çalışmak tamamen farklı bir meziyettir ve yeni bir dil öğrenirken aslında öğrendiğiniz dili konuşan insanların kültürleri hakkında da bilgi sahibi olursunuz.

Yeni bir dil öğrenmek o dili kullanarak düşünmenizi de gerektirdiği için olaylara farklı açılardan bakmayı öğrenir ve ufkunuzu genişletirsiniz.

3. Yeni Bir Hobi Edinin

Yeni bir hobi edinmek kendinizi farklı alanlarda fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak geliştirmenizi sağlar.

Futbol, kano, buz pateni ve doğa yürüyüşleri gibi fiziksel aktivite gerektiren hobilerin yanı sıra çömlekçilik, müzik ve dans gibi hobiler de edinebilirsiniz.

4. Yeni Bir Kursa Başlayın

Katılabileceğiniz herhangi bir eğitim veya kurs programı, kendinizi geliştirmek için önemli bir fırsat olabilir.

Uzun süreli bir kurs olmasına gerek yok, seminerler de işinizi yarayacaktır.

5. İlham Verici Bir Ortam Yaratın

İçinde bulunduğunuz ortam ruh halinizi doğrudan etkiler. Eğer zamanınızı size ilham veren ve rahat ettiğiniz bir ortamda geçiriyorsanız, günlerinizi daha verimli kullanabilirsiniz.

6. Korkularınızın Üstesinden Gelin

Herkesin korkuları vardır. Belirsizlik korkusu, topluluk önünde konuşma korkusu veya risk alma korkusu. Bu korkular kişisel gelişiminizi sekteye uğratır ve ilerlemenizi engelleyerek olduğunuz yerde saymanıza sebep olur.

Korkularınızın farkına varın ve onları tanıyın. Bunu yaptığınız takdirde kendinizi geliştirebileceğiniz alanları da öğrenmiş olacaksınız. Korkular, kişisel gelişim yolculuğunuzda aslında birer pusula görevi görürler.

Eğer bir şeyden korkuyorsanız, o şey hakkında konuşmanız gerekir ve o şey hakkında konuşabilecek hale gelirseniz bu da kendinizi geliştirdiğinizin bir göstergesidir.

7. Yeteneklerinizi Geliştirin

Yapmayı bildiğiniz veya yetenekli olduğunuz alanlarda deneyim kazanırsanız her zaman daha güçlü ve daha özgüvenli hale gelirsiniz.

Yazı yazıyorsanız yazı yazma yeteneklerinizi, işinizi insanlarla iletişim kurarak yapıyorsanız da sosyal ilişki yeteneklerinizi geliştirmeyi deneyebilirsiniz.

8. Erken Kalkın

Erken kalkmak hayatınızı daha verimli ve daha kaliteli hale getirir. Erken kalktığınızda güne daha iyi başlarsınız ve daha aktif olursunuz. İşlerinizi erkenden bitirirsiniz ve gününüzü dolu dolu yaşarsınız.

9. Egzersiz Yapın

Verimli bir kişisel gelişim yolculuğu, fiziksel olarak da iyi bir noktada olmayı gerektirir. Haftanın en az üç günü, günde en az yarım saat olacak şekilde yürümeli, koşmalı veya hareket etmelisiniz.

Farklı sporlar yapmak veya yüzmek de buna dahil olabilir.

10. Hayatınızın El Kitabını Oluşturun

Bu el kitabını hayatınızın kullanma kılavuzu gibi düşünebilirsiniz. Hayatınızı dolu dolu nasıl yaşayabileceğinizi, amaçlarınızı, değerlerinizi ve hedeflerinizi yazın. Kendinizi geliştirirken size yol gösterecek ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

11. Konfor Alanınızdan Çıkın

Kendini geliştirmek sıkı bir çalışma ve emek gerektirir. Çok rahat ve konforlu olmak kişisel gelişiminize fayda sağlamaz, aksine sizi yavaşlatır.

Konfor alanınızı düşünün, orada ne kadar vakit geçirdiğinizi hesap etmeye çalışın. Rutininizi değiştirin ve her zaman yaptığınızdan başka şeyler yaparak konfor alanınızdan çıkın.

12. Kör Noktalarınızı Belirleyin

Bilimsel olarak, kör noktalar gözünüzün göremediği alanları temsil ederler. Fakat kişisel gelişim bağlamında kör noktalar kendiniz hakkında (henüz) farkında olmadığınız şeylerdir.

Gün içinde sinirinizi bozan veya sizi huzursuz eden şeyleri tanımlayın. Bunlar sizin kör noktalarınızdır. Kör noktalarınızı keşfetmek kendinizi geliştireceğiniz alanları da keşfetmenizi sağlar.

13. İnsanların Fikrini Alın

Kendinizi ne kadar geliştirirseniz geliştirin, her zaman farkında olmadığınız kör noktalarınız olacaktır. Bu konuda insanların fikrini almak size farklı bir bakış açısı kazandırır.

Fikrini alabileceğiniz kişiler aileniz, arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız, patronunuz ve hatta çok tanımadığınız kişiler bile olabilir. Bu kişiler sizinle ilgili ön yargılara sahip olmadıkları için size daha objektif bir şekilde cevap verebilirler.

14. Yapılacaklar Listesine Odaklanın

Güne başlarken, o gün yapmanız gereken şeylerin listesini yazın. Bu, daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır.

Not almanızı ve listeler yapmanızı kolaylaştıracak uygulamalar kullanmayı deneyebilirsiniz.

15. Kusurlarınızı Bilin

Herkesin kusurları vardır. Önemli olan, bu kusurları anlamak ve kabullenmektir. Kusurlarınızın neler olabileceğini düşünün. Bu kusurları gidermenin yollarını arayın.

16. Harekete Geçin

Öğrenmenin ve gelişmenin en iyi yolu harekete geçmektir. Ertelediğiniz şeyleri düşünün. Onlar hakkında harekete geçebileceğiniz alanları belirleyin.

Beklemek kimseye bir şey kazandırmaz. Fakat harekete geçmek size sonrasında ders alabileceğiniz ve bir şeyler öğrenebileceğiniz hızlı sonuçlar verir.

17. Kötü Alışkanlıkları Bırakın

Artık bırakmanız gereken kötü alışkanlıkları düşünün: çok uyumak, spor yapmamak, sürekli geç kalmak, tembellik yapmak, tırnak yemek, sigara içmek gibi.

Bu tip alışkanlıkları bırakmak hayat kalitenizi artıracak ve zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

18. Yeni Bir Alışkanlık Edinin

Kendinize kazandırabileceğiniz yeni alışkanlıklar kitap okumak, erken kalkmak, spor yapmak veya her gün yeni bir kişisel gelişim yazısı okumak olabilir.

19. Negatif İnsanlardan Uzak Durun

Negatif insanlarla vakit geçirmek sizin de negatif düşüncelere kapılmanıza sebep olur.

Nereye giderseniz gidin, her zaman negatif insanlarla karşılaşacaksınız. Eğer bu insanların sizi kötü etkilediğini düşünüyorsanız onlarla vakit geçirmeyi kesmelisiniz.

20. Zor İnsanlarla Başa Çıkmayı Öğrenin

İş yerinizde veya yakın çevrenizde iletişime geçmek zorunda kalacağınız zor insanlar her zaman olacaktır.

Onlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin. Bu sayede zor insanlarla beraber çalışabilme yeteneklerinizi de kariyeriniz için geliştirmiş olursunuz.

21. Arkadaşlarınızdan Yeni Şeyler Öğrenin

Çevrenizdeki insanlardan birçok şey öğrenebilirsiniz. Herkesin kendine has özellikleri vardır. Onlardan nasıl faydalanacağınızı öğrenmek, kişisel gelişiminize olumlu katkı sağlayacaktır.

Mesela tam şu anda, yakın bir arkadaşınızı düşünün. Bu arkadaşınızın, sahip olmak isteyeceğiniz bir özelliğine odaklanın. Bunu ondan nasıl öğrenebileceğinizi düşünün. Eğer yardım gerekirse yardım istemekten çekinmeyin. Size yardım etmek arkadaşınızın da hoşuna gidecektir.

22. Günlük Tutun

Günlük tutmak kendini ifade etmenin bir yoludur ve kendinizi daha iyi tanımanızı sağlar.

Günlüğe yazdıkça düşünceleriniz berraklaşmaya başlar ve bir süre sonra geri dönüp baktığınızda, yazdıklarınızı farklı bir insanın gözünden okursunuz. Kendiniz hakkında sahip olduğunuz iç görünüz artar.

23. Mesajlaşma Uygulamalarında Geçirdiğiniz Zamanı Azaltın

Bu uygulamaların sürekli açık olması vaktinizi çöpe atmanıza sebep olur. Onlara harcadığınız zamanı daha faydalı aktivitelere harcayabilirsiniz.

24. Televizyon İzlemeyi Bırakın

Televizyon izlemeyi bırakmak sizi özgürleştirir. Televizyondaki çoğu program hiçbir işe yaramaz ve kendinizi geliştirmenize de yardımcı olmaz. Televizyon izleyerek geçireceğiniz zamanı arkadaşlarınızla buluşmak, spor yapmak veya sevdiğiniz bir işi yaparak harcayabilirsiniz.

25. 30 Günlük Bir Programa Başlayın

Kendinize 30 günde gerçekleştirebileceğiniz bir hedef belirleyin. Bu hedef yeni bir alışkanlık kazanmak, yabancı dil öğrenmek veya hep yapmak isteyip de yapamadığınız herhangi bir şey olabilir.

30 gün, bir strateji oluşturmak, plan yapmak, harekete geçmek ve hedefinizi gerçekleştirmek için yeterli bir süredir. Hedefinize ulaştığınızda hissedeceğiniz tatmin duygusunu ve mutluluğu düşünmek sizi motive edecektir.

26. Meditasyon Yapın

Meditasyon, sakin ve daha bilinçli kalmanıza yardımcı olur. Hatta, meditasyon yaptığınız geceler daha az uykuya bile ihtiyacınız olabilir.

Sakin bir zihin, kişisel gelişim yolculuğunuzun daha verimli olmasını sağlayacaktır.

27. Topluluk Önünde Konuşmayı Öğrenin

İlginç bir şekilde, dünyada en çok korkulan şeyler listesinde birinci sırada topluluk önünde konuşmak, ikinci sırada ise ölüm gelir.

Eğer topluluk önünde konuşmaktan korkuyorsanız, bir kursa giderek bu korkuyu yenebilirsiniz. Topluluk önünde konuşmayı öğrenmek, diğer insanlarla daha kolay anlaşmanızı sağlayacaktır.

28. Geçmişe Takılmayın

Geçmişe dair sizi üzen veya mutsuz hissetmenize sebep olan şeyleri düşünmeyi bırakmanız lazım. Geçmişe takılıp kalmak, ilerlemenizi ve daha mutlu bir insan olmanızı engeller, çünkü enerjinizi tüketir.

Geçmişten kurtulun, kendinizi affetmeyi öğrenin ve hayatınıza devam edin.

29. Yeni Bir İş Girişiminde Bulunun

İlgilendiğiniz herhangi bir alanla ilgili iş kurmak, hem o alanla ilgili daha fazla şey öğrenmenizi hem de para kazanmanızı sağlar.

Yeni bir iş girişiminde bulunmak iş yönetme becerilerinizi geliştirebileceği gibi disiplinli olmanızı, liderlik, organizasyon yaratma ve yönetme gibi beceriler kazanmanızı da sağlayacaktır.

30. Biraz Ara Verin

Kendini geliştirmek, aynı zamanda dinlenmeyi bilmeyi de gerektirir. Dinlenmeye de vakit ayırırsanız daha fazla enerjiniz olur.

Her hafta kendinize biraz zaman ayırın ve rahatlayın.

Kişisel Gelişime Sadık Kalın

Kendinizi geliştirmek için yüzlerce yazı okusanız da, asıl önemli olan bunu gerçekten istemek ve bu amaca bağlı kalmaktır. Eğer bunu gerçekten istemiyorsanız ne okursanız okuyun sonuç değişmeyecektir.

Hiçbir şey kendiliğinden düzelmez. İnsanlar, kendi kişisel gelişimlerinden sorumludurlar. Bundan sadece siz sorumlusunuz, ne anneniz, ne arkadaşınız, ne sevgiliniz ne de bir başkası.

Kişisel gelişiminize bağlı kalma kararı verip hayat boyu sürecek bu yolcuğa kucak açmalısınız. Her şeyden hemen sonuç alamayabilirsiniz, fakat bunları yapmaya devam ettiğiniz sürece kendinizde ve hayatınızda pozitif değişimler göreceksiniz.

Kısıtlamaları bahane etmeyin. Kısıtlı imkanlar hayatın bir parçasıdır, fakat onların gölgesinde yaşamak zorunda değilsiniz. Doğru bakış açısı ve doğru yöntemlerle kısıtlamalarınızdan kurtulabilirsiniz. Eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız, harekete geçmelisiniz.