Kendinize Saygı Duymanın 5 Yolu

Kendinize duyacağınız saygıdaki eksiklik, potansiyelinizi gerçekleştirmenize ve güç mücadeleleri ile yozlaşmamış sağlıklı ilişkiler kurmanıza engel olur.

Bütün insanlara bazı nitelikler bahşedilmiştir. Kendinizi keşfetmeye başladığınızda, size bahşedilen niteliklerin sandığınızdan daha fazla olduğunu ve bunun için kendinize saygı duymanız gerektiğini göreceksiniz. Bu yazıda, kendinize saygı duymanızda size yardımcı olacak öneriler bulacaksınız.

1. Birine Saygı Duymanın Ne Anlama Geldiğini Düşünün

Gösterdiğimiz saygının ölçüsü, kişiden kişiye ve bunu gösterme şeklimiz de kültürden kültüre değişiklik gösterir. Genellikle, bizden daha tecrübeli ve başarılı insanlara saygı duyarız. Ancak herkesin kabul ettiği genel bir saygı kavramı vardır ki, bunu kazanmak için büyük bir çaba sarf etmemiz gerekmez. Buna temel saygı diyebiliriz. Ne tür bir saygı arzu ettiğinizi karar verin.  Bazı temel saygı ölçütleri:

  • Kimseden çalmayın, zarar vermeyin ve hakaret etmeyin.
  • İnsanlara karşı dürüst olun.
  • Karşınızdaki kişinin söylediklerini dinleyin, tercihlerine saygı duyun ve sözlerini kesmeyin.
2. Kendinize Saygı Duyma Yolunda Pratik Yapın

Önemsediğimiz insanlara asla yapmayacağımız şeyleri sıklıkla kendimize yaparız. En son ne zaman birine “sen çirkinsin” veya “yeteri kadar iyi değilsin” dediniz? Ne zaman hayallerinin peşinden koşmaları yolunda umutsuzluğa düşürdünüz veya mutluluklarını sabote ettiniz? Ancak bunları kendinize sıklıkla yapıyor olabilirsiniz. Başkalarına saygı duyma ölçütü olarak düşündüğünüz ne varsa kendinize uygulayın.

Kendinize zarar vermeyin, kendinize hakaret etmeyin ve kendinizden çalmayın (pervasızca kullandığınız kredi kartlarını düşünün, eninde sonunda geri ödemek zorunda kalacaksınız, bu yüzden harcadığınız para bir nevi kendi geleceğinizden çalmaktır), kendinize karşı dürüst olun, kendi görüşlerinizi geliştirin ve onları savunmaktan korkmayın.

3. Saygısızlığa Maruz Kaldığınızda Bunu Önlemek İçin Harekete Geçin

Kendisine saygısı olan biri, kendine kötü davranılmasına izin vermez ve saygısız insanlarla genellikle muhatap olmaz. Böyle bir durumda saygısızlık eden kişiye, “üzgünüm ama gitmem lazım sizinle konuştuğuma sevindim, iyi günler dilerim” demeyi deneyin? Bunu yaptığınızda kendinize saygınız artacaktır.

  • Manipülatif veya kontrol edici davranışlara maruz kalmayın. Eğer karşınızdaki kişi, uzun süredir tanıdığınız ve yakın olduğunuz biri ise ve bu saygısız davranışları sinsice veya üstü kapalı bir şekilde yapıyor ise bunu anlamak her zaman kolay olmayabilir.
  • Sürekli ilgi isteyen biri olmaktan kaçının. Genellikle bu ihtiyacımız yüzünden insanların bizi kullanmasına izin veririz; bu da kendimize olan saygımızı azaltır. Sürekli ilgiye ihtiyacınız yoktur. Kendinizi daha iyi tanıyıp, zihninizle daha çok baş başa kalın ve kendinizi meşgul edebileceğiniz diğer alanlara yönelin.
  • Herkesi memnun etmeye çalışmayın. Kendi ihtiyaçlarınız ve mutluluğunuz önceliklidir. Elbette diğer insanların memnuniyetini de düşünün ama bunun, kendinize olan saygınızı azaltacak düzeyde olmamasına dikkat edin.
4. Sağlığınıza Özen Gösterin

Kendi sağlığınızı ihmal etmek, ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmanıza sebep olabilir. Sağlığınıza özen göstermekle sadece fiziksel açıdan değil manevi açıdan da kendinizi daha sağlam ve gururlu hissedeceksiniz (sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur). Vücudunuza saygı duymak, kendinize de saygı duymaktır; spor yapın, zinde ve fit kalın, ancak değiştiremeyeceğiniz vücut özellikleriniz için de kendinizi harap etmeyin. Değiştirebileceğiniz ve geliştirebileceğiniz şeylere odaklanın. Bunu, yeteri kadar iyi olmadığınız düşüncesiyle değil, sadece kendinizi iyi hissetmek için yapın.

5. Kendinizi Daha İyi Tanıyın

Kendinizi daha fazla tanıyıp anladıkça, ne kadar eşsiz olduğunuzu da göreceksiniz ve kendinize daha fazla saygı duyacaksınız. İlkelerinizi, kişiliğinizi ve yeteneklerinizi keşfedin. Kendi standartlarınızı geliştirmek için insanların teşvikine ihtiyaç duymaktan vazgeçin. Kendi seçimleriniz her zaman sizin için daha önemlidir.