Kerevizin Faydaları

Kerevizin çoğu insanın farkında olmadığı pek çok faydası vardır. Kereviz C vitamini açısından oldukça zengindir, kolesterolü düşürür, kanseri önler, eklem iltihabından kaynaklanan ağrıları dindirir, kilo vermeye yardımcı olur, detoks yapar, yüksek kan basıncını düşürür ve diğer başka faydaları sağlığa iyi gelir.

Kereviz, Apiaceae ailesinden bir bitkidir. Bazı belirli kültürlerin mutfaklarının ayrılmaz bir parçası olmakla beraber, dünyanın her yerinde bulunabilir. Kökleri daha çok Akdeniz ve Kuzey Afrika’ya uzanır, çünkü kerevizin en ilkel versiyonlarının Tutankamon’un mezarında bulunduğuna inanılır ve Akdeniz’deki birçok mitinde ve tarihinde kerevize benzer bir sebzenin Bu bitki küresel olarak yetiştirilmez ve Amerika ve İrlanda’dan Japonya ve Avustralya’ya bütün mutfakların bir parçasıdır.

Mutfakta kullanımı en çok çorbalarda ve salatalarda olmak üzere bazı yemeklerde de garnitür olmuştur. Bunun yanında atıştırmalık olarak da tüketilebilir çünkü doyurucu olmakla beraber kilo aldırmaz.

Kerevizin Faydaları

Kereviz, kalsiyum, sodyum, bakır, magnezyum, demir, çinko, potasyum gibi pek çok mineral içerir. Yağ asitleri ve A, C, E, D, B6, B12 ve K vitaminlerini içerir. Ayrıca, tiyamin, riboflavin, folik asit ve lif de içerir. Kerevizin sağlığa yararları şöyle sıralanabilir.

1. Kan Basıncını Düşürür

Kereviz, ftalidler içerir. Bunlar, kandaki stres hormon seviyesini düşüren organik kimyasal bileşenlerdir. Bu kan damarlarının genişlemesini sağlar, ve kanın hareket etmesi için daha fazla yer sağlar böylece basınç düşer. Kan basıncı düştüğünde bu tüm bir kardiyovasküler sistemdeki stresin azalmasını sağlayarak damar sertleşmesine, kalp krizi ve inme ihtimallerini azaltır.

2. Kolesterolü Düşürür

Her gün kereviz yemek kötü kolesterolü düşürür. Kerevizdeki ftalidler de safra salgısını tetikler ve bunun da kolesterol düşürücü etkisi vardır. Düşük kolesterol demek atardamar duvarlarında daha az birikim demek ve genel kalp sağlığında iyileşme demektir. Kerevizde bulunan lif de, kolesterolü kan akışından temizler ve düzenli bağırsak hareketleriyle atılımını sağlayarak kalp sağlığına katkıda bulunur.

3. Antiseptik

Kereviz tohumları, ürik asit atılımını sağlar çünkü idrar söktürücü özelliği vardır. Bu yüzden kereviz özellikle mesane ve böbrek bozukluğu, sistit ve diğer bezer rahatsızlıkları olan insanlara çok iyi gelir. Kereviz tohumları ayrıca kadınlarda idrar enfeksiyonlarını önlemekte çok yardımcıdır.

4. Sağlıklı Eklemler

Kereviz, eklem iltihabı, romatizma ve gut hastalığı olanlar için çok faydalıdır. Anti-enflamatuvar özellikleri sayesinde eklemlerdeki şişlik ve ağrılara çok iyi gelir. Kereviz saplarının idrar söktürücü etkisi tüm vücuttaki eklemlerin etrafında biriken ürik asit kristallerini ortadan kaldırarak sürekli kullanılan eklemlerde oluşabilecek rahatsızlığı ve ağrıyı önlemekte yardımcı olur. Ayrıca, iltihaplı eklemlerde tekrar dokunun oluşmasına katkıda bulunur.

5. Kanseri Önler

Kereviz, ftalidler, flavanoidler, ve poliasetilenler içerir. Bu kanser savaşçısı bileşenler kanserojenleri temizler. Kereviz ayrıca, kanseri bertaraf etmeye yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artıran kumarinler içerir. Bu antioksidanlar vücutta gezen serbest radikalleri bulmaya çalışır ve kanser gibi ciddi sorunlar oluşturmadan onları nötralize eder.

6. Bağışıklık Sistemini İyileştirir

Kereviz, bağışıklık sistemi için çok önemli olan C vitamini açısından zengindir. Kerevizin içerisindeki antioksidanların da etkisi ile daha aktif ve etkili olmaktadır. Çünkü düzenli tüketildiğinde yüksek C vitamini içeriği soğuk algınlığı ve diğer hastalıklara yakalanma ihtimalini oldukça düşürür.

7. Astım Semptomlarını Azaltır

C vitamini serbest radikallerin vereceği zararı önler ve anti-enflamatuvar özellikleri astım gibi enflamasyon durumlarının ağırlığını hafifletir.

8. Kalbe İyi Gelir

Kereviz kökündeki C vitamini, lif ve diğer organik kimyasallar kalp sağlığı için iyidir.

9. Diüretik Etki

Kereviz sodyum ve potasyum açısından oldukça zengindir ve bu mineraller vücuttaki sıvı dengesini düzenler. Potasyum ayrıca damar genişletici etkisi ile kan basıncını düşürür.

10. Migreni Rahatlatır

Kumarinlerin varlığı ile migren ağrıları hafifler. Çalışma mekanizması tam olarak anlaşılamamış olsa da, araştırmalar baş ağrıları ve migrene sebep olan nitrik asidin beyinde serbest kalmasına engel olduğunu göstermiştir.

11. Şeker Hastalığı Tedavisi

Kereviz yaprakları, özellikle diabetik semptomları kontrol altına almakta yardımcı olduğu anlaşılmış lifi yüksek oranda içerdiği için, diabetik sorunların tedavisi için tüketilebilir.

12. Gözler İçin İyidir

kereviz çayından göz kapaklarına damlatmak belli bazı göz hastalıklarına iyi gelir, göz sağlığını iyileştirir, katarakt ve sarı nokta hastalığı oluşumu ihtimalini azaltır.

13. Sakinleştirir

Kereviz yüksek oranda kalsiyum içerir ve buna bağlı olarak sinirleri yatıştırmak için yaygın bir şekilde kullanılır.

14. Kilo Vermeye Yardım Eder

Kerevizin sağlığa yararları arasında kilo kontrolü de vardır. Kereviz suyunun düzenli içilmesi kilo vermenize yardımcı olur. Çünkü kereviz kalori bakımından oldukça fakirdir fakat yüksek lif içeriği ile tokluk hissi verir. Bu yüzden fazla yemeği önler ve sürekli aç kalmadan kilo vermenizi sağlar.

Kerevizin Diğer Faydaları

Kereviz antioksidan olarak etki eder ve kerevizin tüm bölümleri, tohumları, kökü ve yaprakları kullanılabilir. Kerevizi düzenli tüketmek, böbrek, pankreas, karaciğer, safra kesesi rahatsızlıklarını; sinir iltihabı, kabızlık, astım, nezle, piyore, ödem, mental yorgunluk, asidoz, anemi, obezite ve tüberküloz gibi hastalıkları önler. Ayrıca dişlerin dayanıklılığını artırır ve tüm vücudu sağlıklı tutmak için çok önemli bir yardımcıdır.