Kilo Almaktan Kaçınmanın 5 Yolu

Neden yaşınız ilerledikçe kilo almaya devam ettiğinizi hiç merak ettiniz mi? Aslında eğer istiyorsanız bu durumu değiştirebilirsiniz. Kilo almaktan kaçınmanın yollarını sizin için derledik.

1. Vücudunuzun Farkında Olun

İnsanlar genellikle yavaş yavaş kilo alırlar ve artık fark edilebilir bir problem haline gelene kadar bunun farkına varmazlar. Kilosunu kontrol altına alanlar ise vücutlarındaki en ufak ağırlık artışının dahi farkında olurlar ve alışkanlıklarını hemen değiştirirler. Bu şekilde, hayat tarzınızda küçük değişiklikler yaparak vücut ağırlığınızda küçük azalmalar sağlarsınız ve çok fazla kilo vermek için hayatınızı tamamen değiştirmek zorunda kalmazsınız.

2. Yiyin

Uyandığınız saatten yattığınız saate kadar her 2.5-3 saatte bir, küçük bir öğün yiyin. Bunun biraz fazla olduğunu düşünebilirsiniz ancak günde 5 küçük öğün yemek, kilo vermenizde size çok yardımcı olacak.

  • Her öğünde ve öğün aralarında protein alın. Örneğin; tavuk göğsü, hindi göğsü, balık, yumurta beyazı vs.
  • Karbonhidrat alın. Ekmek, pirinç, patates salatası, makarna, kahvaltılık gevrekler, mısır, bezelye, pişmiş havuç. Bunlardan istediğiniz herhangi birini seçebilirsiniz fakat mutlaka yanında proteinle ve normalde yiyeceğinizin yarısı kadar! İyi yağlardan da yiyebilirsiniz; keten yağı, aspir yağı, kanola yağı ve ayçiçeği yağı gibi. Kaçınmanız gereken yağlar ise: tereyağı, yağda kızartılmış yiyecekler ve tam yağlı süt ürünleri.
3. Egzersiz Yapın

Bu, bazal metabolizma hızınızı artırmanın en kesin yoludur. Böylece günün her saati daha fazla kalori yakarsınız. Haftada üç defa 20 ila 30 dakika ara vermeden egzersiz yapmanız yeterli. Haftada 5 günden fazla ve 45 dakikadan uzun spor yapmak ise önerilmiyor. Bu egzersizlerin, en fazla kalp hızını artıracak kadar yoğun ve hızlı bir yürüyüş kadar zor olması yeterlidir.

4. Bol Su İçin

Su, vücudunuzu toksinlerden ve yağlardan arındırmaya yardımcı olur. Yanınıza her zaman bir şişe su almayı ve gün içinde ara ara su içmeyi unutmayın. Su içmek açlığınızı yatıştırır ve öğünlerde fazla yemenizi engeller.

5. Kendinize Serbest Bir Gün Verin

Diyet yaparken kendinizi tüm tatlı ve atıştırmalıklardan tamamen uzaklaştırmaya çalışmayın, sonuçta yıkıcı bir başarısızlığa uğrayabilirsiniz. Haftada bir gün kendinize favori tatlınızdan bir parça yemeye izin verin. Kendinizi bu şekilde haftada bir gün azıcık serbest bırakmak diyetinizdeki kararlılığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.