Limonlu Suyun Faydaları ve Olası Zararları

Limonlu su, limonun suyu ile suyun karışımından elde edilen ferahlatıcı bir içecektir. Limonlu su son yıllarda sağlık bilincine sahip insanlar arasında – özellikle de limonun sağlığa faydalarını elde etmek amacıyla – oldukça popüler bir hale gelmiştir. Ayrıca zayıflamak isteyen insanlar için de sağlıklı bir seçenek olmuştur, çünkü normal suyun tadını iyileştirirken, ticari meyve suları gibi şekerli içeceklere göre çok daha az kalori içermektedir.

Limon suyunun besin değerlerini, limonlu su içmenin sağlığa faydalarını ve olası zararlarını sizin için derledik.

Limon Suyunun Besin Değerleri

Limon harika bir C vitamini kaynağı olarak kabul edilir. Sadece bir bardak taze limon suyu günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 187’sini karşılar. Limon suyu ayrıca sağlıklı bir potasyum, magnezyum ve bakır kaynağıdır.

Bir bardak limon suyu yaklaşık olarak aşağıdaki besinleri içerir (1):

 • 61 kalori
 • 21 gram karbonhidrat
 • 0,9 gram protein
 • 1 gram lif
 • 112 miligram C vitamini (günlük ihtiyacın %187’si)
 • 303 miligram potasyum (günlük ihtiyacın %9’u)
 • 31,7 mikrogram folat (günlük ihtiyacın %8’i)
 • 0,1 miligram B6 vitamini (günlük ihtiyacın % 6’sı)
 • 0,1 miligram tiamin (günlük ihtiyacın %5’i)
 • 14,6 miligram magnezyum (günlük ihtiyacın %4’ü)
 • 0,1 miligram bakır (günlük ihtiyacın %4’ü)

Limon suyu, yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, pantotenik asit, E vitamini, kalsiyum ve çinko da içerir.

Limonlu Suyun Faydaları

Peki limonlu suyun faydaları nelerdir ve bu ferahlatıcı içeceği tüketmeli misiniz? Araştırmalar, limonlu su içmenin kilo vermede fayda sağlamak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enerji seviyesini artırmak gibi pek çok faydasını ortaya çıkarmıştır.

1. Sindirimi Kolaylaştırır

Limon suyunun atomik yapısı midede bulunan sindirim suyuna benzer olduğu için karaciğerin safra üretmesini tetikler, bu da yiyeceklerin sindirim kanalında rahatça hareket etmesini sağlar. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, limon suyunda bulunan sitrik asidin, oksidatif hasarı önlediği ve karaciğer fonksiyonlarını artırdığı gösterilmiştir (2).

Limonlu su içmek kabızlığı önler ve vücudun detoks kabiliyetini artırır. Hafif bir idrar söktürücüdür ve daha sık tuvalete gitmenize sebep olabilir. Ancak bu oldukça faydalıdır çünkü idrar yollarının toksinlerden daha çabuk kurtulması anlamına gelir (3). 

2. Cildi Gençleştirir

Limon, C vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamini içerisinde bulunan antioksidanlar, cildinizin daha sağlıklı görünmesini ve yaşlanma sürecinin yavaşlamasını sağlayarak serbest radikal hasarları ile savaşırlar (4) .

Limon suyundan yeterli miktarda C vitamini almak vücudun kollajen üretmesini sağlar. Kollajen, cilde esneklik veren bir maddedir ve eksikliği kırışıklıklara sebep olur. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, düzenli olarak C vitamini tüketmenin, cildin daha genç görünmesini sağladığı gösterilmiştir (5).

3. Kilo Vermede Faydalıdır

Araştırmalar, limonlarda bulunan polifenol antioksidanların, kilo aldırmak amacıyla aşırı beslenen farelerde kilo artışını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir (6).

Fareler üzerinde yapılan bu çalışmalarda, antioksidan bileşiklerin tip 2 diyabet gelişiminde iki ana faktör olan kan glukoz seviyeleri ve artmış insülin direnci üzerinde olumlu etkiler gösterdiği gözlenmiştir.

Bu çalışmaya benzer bir çalışma insanlar üzerinde yapılmamıştır. Ancak insanların tecrübelerine göre limonlu su içmek zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Bunun sebebinin içilen suyun tokluk hissi vermesi mi yoksa limonun suyunun kendisi mi olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak her sabah aç karnına bir bardak limonlu su içmenin hem tokluk hissi vermesi sebebiyle hem de su tüketimini artırması sebebiyle kilo vermek için etkili olduğu düşünülmektedir.

4. Hastalıklardan Korur

C vitamininin sağlığa birçok faydası vardır. Ancak söz konusu bağışıklık sistemi olduğunda özellikle önemlidir. Yapılan bir çalışmaya göre, yeterince C vitamini almak soğuk algınlığı ve nezle gibi solunum yolu hastalıklarının şiddetini ve süresini azaltabilmektedir (7).

5. Böbrek Taşı Oluşumunu Önler

Böbrek taşları, böbreklerde zaman içinde oluşan küçük ve sert tortulardır. Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve idrarda kan gibi semptomlara neden olan yaygın bir durumdur. Limonda bolca bulunan sitrik asit, böbrek taşlarının oluşumunu önleyebilmektedir.

Duke Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan bir çalışmada, böbrek taşı oluşturma eğilimi yüksek olan hastalara dört yıl boyunca limonlu su ile tedavi uygulanmış (araştırmacılar bu tedaviyi limonata tedavisi olarak adlandırmış) ve böbrek taşı oluşumunun yılda yaklaşık bir böbrek taşından yılda yalnızca 0,13 böbrek taşına düştüğü tespit edilmiştir (8). Yeterince su içmek de böbrek taşlarının oluşumunu önlemede etkilidir.

6. Ağız Kokusunu Önler

Yemeklerden sonra bir bardak limonlu su içmek ağızdaki tükürük salgısını artırır. Bu da ağız kuruluğunu önler. Ağız kuruluğu, ağızda kötü kokuya sebep olan bakterilerin üremesine sebep olmaktadır (9). Limonlu su içerek ağız kuruluğunu önleyebilir ve bu sayede nefesinizin temiz kokmasını sağlayabilirsiniz (10).

Limonlu Su Nasıl Hazırlanır

Limonlu su hazırlamak oldukça kolaydır. Yarım limonun suyunu sıkarak bir bardak (sıcak, soğuk veya ılık) suyun içine ilave ederek hazırlayabilirsiniz. İçeceği olabildiğince sağlıklı yapmak için organik limon kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca içine nane, zencefil veya tarçın koyarak farklı aromalar da elde edebilir ve içeceği daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Düzenli olarak limonlu su içmek istiyorsanız ve her seferinde limon sıkmak istemiyorsanız, 3-4 limonun suyunu sıkarak buzdolabınızda bulunan buz tepsisinin içine koyabilir ve istediğiniz zaman birkaç küp alarak içeceğinizi hazırlayabilirsiniz.

Sabah Aç Karnına Limonlu Su İçmek mi Gece Yatmadan Limonlu Su İçmek mi Gerekir?

Sabah aç karnına limonlu su içmek ile gece yatmadan limonlu su içmek arasında limonlu suyun sağlığa faydaları açısından herhangi bir fark olduğuna dair bir bilimsel çalışma veya kanıt bulunmamaktadır. İsterseniz sabah ilk iş olarak, isterseniz gece son iş olarak içebilirsiniz. Her iki durumda da limonlu suyun faydalarını elde edebilirsiniz.

Ancak yine de sabah aç karnına içmek daha iyi bir seçenek olabilir, çünkü genelde uyandığımızda susuzluk hissederiz. Limonlu su içmek aynı zamanda su da içtiğiniz için susuzluğunuzu gidermiş olur.

Limonlu Suyun Zararları

Limonlu su içmek genellikle güvenlidir, ancak dikkat edilmesi gereken birkaç olası yan etkisi vardır.

Limon, sitrik asit içerir. Sitrik asit diş minesini aşındırma potansiyeline sahiptir (11). Riski azaltmak için limonlu suyu pipetle içmeyi ve içtikten sonra da ağzınızı suyla çalkalamayı deneyebilirsiniz. Limonlu su içtikten sonra dişinizi fırçalamanız gerekiyorsa, bir saat kadar beklemeniz iyi olabilir. Çünkü diş mineleri sitrik asit ile yumuşamış durumdayken dişinizi fırçalarsanız diş hasarına sebep olabilirsiniz.

Söz konusu mide yanması olduğunda, limonlu su hem faydalı hem de zararlı olabilir. Normal miktarlarda kullanıldığında limonlu su mide yanmasına iyi gelirken, aşırı kullanılması durumunda mide yanmasını daha da kötü hale getirebilmektedir. Deneme-yanılma ile üzerinizde nasıl bir etki bıraktığını anlayabilir ve limonlu su tüketiminizi buna göre ayarlayabilirsiniz.