Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı, midede gerçekleşen ve kusacakmış gibi hissettiren, rahatsızlık veren bir histir.

Mide bulantısının sebepleri kişiden kişiye ve durumdan duruma değişebilir. Aşırı yemek, migren, yakın zamanda seyahat etmiş veya seyahat ediyor olmak, hamilelik, hazımsızlık, virüsler ve hatta kötü kokular ve görüntüler bile mide bulantısına sebep olabilir.

İşte mide bulantınızı geçirmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler.

1. Bol Su İçin

Eğer mide bulantısı yüzünden bir şey yiyip içemiyorsanız vücudunuz susuz kalabilir. Mide bulantısı aynı zamanda bir susuzluk belirtisidir, fakat çok fazla su içmek durumu kötüleştirebilir ve midenizin aşırı dolduğunu hissettirebilir.

Mideniz bulanıyorsa, gün içinde yavaş yavaş sıvı alımınızı artırın. Eğer su size iyi gelmiyorsa kafeinsiz kahve veya içine taze meyve doğranmış su içebilirsiniz.

2. Papatya Çayı İçin

Papatya çayı, hem mide bulantısı hem de ağrılar için halk arasında oldukça yaygın bir yatıştırıcıdır. Mideniz bulandığında uyumanızı kolaylaştıracak yatıştırıcı etkileri vardır. Aynı zamanda kaygı bozukluklarına da iyi gelebilir.

Papatya çayını marketlerden veya aktardan alabilirsiniz. Bir fincan kaynar suya bir tatlı kaşığı kuru veya taze papatya ekleyin, beş dakika demleyin ve süzün. Papatya çayını poşet çay şeklinde de kullanabilirsiniz.

3. Limon Suyu İçin

Limon sitrik asit içerir. Sitrik asit sindirime yardımcı olan ve mideyi yatıştıran bir bileşendir. Bir sürahi suya taze sıkılmış limon suyu ekleyebilir ve gün içinde bunu tüketebilirsiniz.

Eğer mide bulantınız kabızlık yüzünden oluyorsa limonlu ılık su içmek bağırsak hareketlerinizi düzenleyebilir. Fakat yine de ölçülü olmalısınız, çünkü kısa zaman içinde çok fazla limon tüketmek mide bulantınızı daha kötü hale getirebilir.

Limonun kokusu da mide bulantısını azaltabilir. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre limon yağı koklamak hamile kadınlarda mide bulantısı ve kusmayı azaltabilmektedir (1). Eğer limon yağınız yoksa birkaç dilim limon doğrayın ve koklayın.

4. Zencefil Tüketin

Zencefil tüketmek, mide bulantısı için evde uygulanabilecek en iyi çözümlerden biridir. 2012 yılında yapılan bir araştırmada, zencefilin antiemetik (kusma önleyici) etkilerinin olduğu gösterilmiştir (2). Zencefilin faydalarını kanıtlamak için hala biraz daha araştırma gerekse de, mide bulantısına iyi geldiği gösterilmiştir (3, 4).

Zencefil tüketmek hamilelik döneminde yaşanan mide bulantılarına da iyi gelmektedir (5, 6, 7, 8). Ayrıca kemoterapi sonrası yaşanan mide bulantısına da çözüm olabilir (9, 10, 11).

Eğer çiğ zencefil tüketemiyorsanız zencefil çayı içmeyi veya suya zencefil tozu karıştırmayı da deneyebilirsiniz.

Fakat düşük tansiyona ve düşük şekere yatkınsanız veya kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız zencefil tüketiminizi kontrol altında tutmalısınız.

5. Nane Tüketin

Mide bulantısını geçirmek için nane kapsülleri kullanabilir veya nane çayı tüketebilirsiniz. Taze veya kuru nane yapraklarına bir fincan kaynar su ilave ederek nane çayı hazırlayabilirsiniz.

Nane yağını koklamak veya buharlı suya damlatıp çıkan buharı soluyarak kendinize aromaterapi uygulamak da mide bulantısına iyi gelecektir. 2013’te yapılan bir araştırmada, nane yağının tamamen güvenli olduğu ve kemoterapi veya hamilelik esnasında yaşanan mide bulantılarını geçirebildiği gösterilmiştir (12).

6. Oturun

Yemek yedikten hemen sonra uzanırsanız, midenizdeki sindirim sıvıları yükselebilir ve mide bulantısına sebep olabilir. Eğer reflünüz varsa durum daha da çekilmez bir hal alabilir.

Midenizi sıkıştıracak hareketler yapmak durumu daha da kötüleştirecektir. Mideniz bulandığında sırtınızı dik bir yere yaslayıp oturmaya ve olabildiğince az hareket etmeye özen göstermelisiniz.

7. Hava Alın

Temiz hava, mide bulantısını azaltmaya yardımcı olur. Temiz hava alarak kötü kokulardan uzaklaşmış ve başka bir şeye odaklanmış olursunuz.

Hava üfleyen bir cihazın önünde durmak veya pencereye çıkmak da iyi bir çözüm olabilir. Çünkü mideniz aşırı sıcaktan dolayı da bulanıyor olabilir.

8. Soğuk Kompres Uygulayın

Sakinleştirici, serinlik verici bir his için ensenizin arkasına soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Çünkü mide bulantısı yaşandığında vücut ısısı genellikle artar.

Bu kompresi birkaç dakika boyunca uygulayın. Bir süre sonra rahatladığınızı ve mide bulantısının azaldığını fark edeceksiniz.

9. Derin Nefes Alın

Derin nefes almak bir meditasyon yöntemidir. Mideniz bulandığında bunu yapmayı deneyebilirsiniz. Burnunuzdan yavaşça nefes alın, yaklaşık üç saniye kadar tutun ve yavaşça nefes verin. Mide bulantınız geçene kadar bir kaç kez tekrar edin.

10. Odak Noktanızı Değiştirin

Bazen mide bulantısını geçirmenin en iyi yolu akıldan geçer. Bulantıya odaklandıkça daha fazla bulantı hissetmeye başlarsınız.

Mideniz bulandığında kitap okuyarak veya televizyon izleyerek kendinizi yatıştırmayı deneyin. Eğer hareket etmek daha kötü hissettirmiyorsa, hafif ev işleri yapmayı veya biraz dolaşmayı deneyin. Eğer işyerindeyseniz, derin bir nefes alın ve işinize odaklanmaya çalışın.

11. Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

Gazoz, kola gibi gazlı ve asitli içecekler mide sorunlarına sebep olur. Bu içecekleri tüketmemek midenize iyi gelecektir.

Bu tip içecekler midenize zarar vermenin dışında şişkinliğe ve reflüye sebep olurlar. Bu da mide bulantısının daha da kötüleşmesi demektir.

12. Midenizi Yatıştıracak Besinler Tüketin

Midenizi yatıştıracak besinler tüketmek de mide bulantısına iyi gelebilir ve kusmanızı önleyebilir. Mide bulantısına en iyi gelen yiyecekler muz, pirinç, elma ve tost olarak belirlenmiştir.

Az miktarda tuzlu kraker, makarna, haşlanmış veya fırınlanmış patates, haşlanmış veya sahanda yumurta da tüketebilirsiniz.

Kızartma, süt ürünleri, et ve yüksek lifli gıdalardan mide bulantısı geçene kadar uzak durmalısınız.

13. Baharat Tüketin

Evde bulunabilecek bazı baharatlar da mide bulantısına iyi gelir. Bu baharatların mide bulantısına iyi geldiğine dair kanıtların çoğu deneyime dayalıdır. Fakat bazıları bilimsel olarak da desteklenmektedir.

Örneğin rezene tozunun regl kaynaklı mide bulantısına iyi geldiği gösterilmiştir (13).

Tarçın da rezene gibi regl döneminde yaşanan mide bulantılarının şiddetini azaltabilmektedir (14).

Kimyon ise sadece mide bulantısına değil, karın ağrıları, kabızlık ve ishal gibi birçok sindirim sistemi rahatsızlığına iyi gelmektedir (15).

Ancak bu baharatları aşırı miktarlarda tüketmemelisiniz.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Eğer her şeye rağmen mide bulantınız geçmiyorsa daha fazla direnmeyin ve bir doktora görünün. Çünkü çok bulaşıcı bir virüs kapmış olabilir veya mide bulantısına sebep olan daha ciddi bir hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.