Mükemmeliyetçi Olabileceğinizi Gösteren 10 İşaret

Eğer mükemmeliyetçi olup olmadığınızı merak ediyorsanız, belli bir dereceye kadar öyle olma ihtimaliniz olabilir. Mükemmeliyetçi bir kimliğe sahip olma düşüncesi, “mükemmel” kelimesinin varlığından dolayı zihninizde olumlu anlamlara bürünmüş olabilir. Sonuçta yeteri kadar iyi olmak yerine kim mükemmel olmak istemez ki?

Bu sebeple, mükemmeliyetçiliğin nasıl oluştuğu ve neden kötü bir şey olarak algılandığı konusunda bilgilenmeniz gerekebilir. Bu sayede hangi kötü özelliklere elveda demeniz gerektiğini daha kolay anlayabilirsiniz.

Mükemmeliyetçiliğin yarattığı asıl sorun, daza az başarılı olma ve daha fazla strese girme durumudur. Mükemmeliyetçi olmak, kusursuz olma düşüncesine kapılmanıza sebep olur ve kendi kişisel potansiyelinize ulaşma olasılığını bile düşürür.

Mükemmeliyetçi biriyseniz bu işaretlerden bazıları size mutlaka tanıdık gelecektir. Fakat bu işaretleri kendinizde görmeniz sizi umutsuzluğa veya endişeye sürüklememeli. Bir sorunu fark etmek ve onu değiştirmek için adımlar atmaya istekli olmak, iç huzura ve gerçek başarıyla giden yoldaki en önemli adımlardır.

1. “Ya Hep Ya Hiç” Düşüncesi

Tıpkı üstün başarılı insanlar gibi, mükemmeliyetçiler de kendilerine ulaşılması zor hedefler belirlerler ve onlara ulaşmak için var güçleriyle çalışırlar. Fakat başarılı insanlar, çalışmalarının sonuçlarından memnun kalırlar ve istedikleri şeye tamamen ulaşmamış olsalar bile kendi başarılarına odaklanabilirler. Öte yandan mükemmeliyetçiler, mükemmel olandan başka bir şeyi kabullenmezler. Yaptıkları şeyin “neredeyse mükemmel” olması bile onlar için bir başarısızlıktır.

2. Fazla Eleştirel Olmak

Başarılı insanlara kıyasla, mükemmeliyetçi kişiler kendilerini ve başkalarını daha fazla eleştirirler. Başarılı insanlar kendi başarılarıyla gurur duyabilirler ve diğer insanları desteklerler. Fakat mükemmeliyetçi kişiler kendi işlerinde veya başkalarının yaptığı işlerde sürekli küçük hatalar bulurlar. Bu küçük kusurlara odaklanırlar ve başka hiçbir şey göremez hale gelirler. Bundan dolayı, bir hata meydana geldiğinde hem kendilerine hem de başkalarına karşı daha yargılayıcı ve sert olurlar.

3. “İtilmek” ve “Çekilmek”

Başarılı insanların hedefleri, onları adeta kendisine çeker ve bu insanlar hedeflerine yönelik attıkları her adımı memnuniyetle atarlar. Mükemmeliyetçiler ise, birinin onları hedeflerine doğru zorla ittiğini hissedebilirler. Onları iten şey, aslında hedeflerine ulaşamama korkusudur ve bundan dolayı, hedeflerine kusursuz bir şekilde ulaşamadıkları takdirde bunu bir başarısızlık olarak görürler.

4. Gerçekçi Olmayan Hedefler Koymak

Mükemmeliyetçi olduğunuzu gösteren işaretlerden biri de gerçekçi olmayan hedefler koymaktır. Ne yazık ki, bir mükemmeliyetçinin hedefi her zaman mantıklı değildir. Başarılı kişiler de kendilerine yüksek hedefler belirlerler, ancak ufak başarılarını bile sonsuz bir motivasyonla kutlayabilirler. Fakat mükemmeliyetçi kişiler, hedeflerine giden ilk görevi bile fazlaca yüksek bir çıtadan başlatırlar.

Bundan dolayı mükemmeliyetçi olmayan insanlar hedeflerine ulaşma esnasında daha mutlu ve başarılı olurlar.

5. Sonuç Odaklı Olmak

Başarılı insanlar, hedeflerinin peşinden giderken bu süreçten keyif alırlar. Hatta bunu bir tür yolculuk olarak görürler ve bu sürece hedefin kendisinden daha çok değer verirler.

Mükemmeliyetçiler ise bunun tam aksine, yalnızca hedeflerine odaklanırlar ve onun dışında başka hiçbir şey görmezler. Hedefe ulaşma ve başarısızlıktan kaçınma konusunda o kadar takıntılıdırlar ki, hedefe giden yolda büyümek ve kendilerini geliştirmek daima ikinci planda kalır. Bu süreçten zevk alamazlar ve bunu bir külfet, bir zorunluluk olarak görmeye başlayabilirler.

6. Ulaşılamayan Hedeflerin Depresyona Sürüklemesi

Mükemmeliyetçi kişiler, başarılı ve normal insanlara kıyasla daha az mutlu olurlar ve kaygıları daha yüksektir. Başarılı kişiler hayal kırıklığına uğradıklarında kolaylıkla bunu atlatabilirken, mükemmeliyetçiler gittikçe daha fazla üzülürler ve yüksek hedeflerine ulaşamadıkları için olumsuz düşüncelere daha fazla kapılırlar.

7. Başarısızlık Korkusu

Mükemmeliyetçi kişiler, başarılı insanlara kıyasla başarısız olmaktan daha fazla korkarlar. Çünkü elde etmek istedikleri sonuçlara o kadar odaklanmışlardır ki en ufak bir kısmını başaramadıklarında, bu durum onlar için korkunç bir hale gelir. Kusursuzluk harici her şey bir başarısızlık olarak görüldüğünden dolayı, mükemmeliyetçi kişiler kimi zaman işlerini son dakikaya kadar erteleyebilirler.

8. Sürekli Ertelemek

Sürekli ertelemek de mükemmeliyetçi olabileceğinizi gösteren işaretlerden biridir. Mükemmeliyetçilerin, işlerini sürekli ertelemeye yatkın olması tutarsız görünebilir. Çünkü bu özellik verimliliğe fazlasıyla zarar vermektedir. Fakat mükemmeliyetçilik ve erteleme alışkanlığı sıklıkla beraber bulunur. Bunun nedeni, başarısızlık korkusunun mükemmeliyetçi kişileri yetersiz olma düşüncesiyle adeta felç etmesi ve sonunda gerçekten başarısız kılmasıdır.

Bu, sürekli erteleme durumu sonrasında başarısızlık hissine neden olur ve bir kısır döngü yaratır.

9. Gereğinden Fazla Savunmaya Geçmek

Kusursuz olmayan her performans mükemmeliyetçiler için fazlasıyla acı verici ve korkunçtur. Bu nedenle mükemmeliyetçi kişiler yapıcı eleştirileri dahi kendilerini savunan bir tavırla karşılarlar. Oysa ki başarılı ve normal insanlar eleştiriyi değerli bilgiler olarak görürler ve gelecekte bu bilgilerden faydalanacaklarına inanırlar.

10. Düşük Özsaygı

Başarılı kişilerin özsaygısı genellikle olması gerektiği gibidir. Fakat aynı şey mükemmeliyetçi insanlar için söylenemez. Mükemmeliyetçiler kendilerini çok fazla eleştirirler ve bundan dolayı mutsuz olurlar. Bu da özsaygılarının azalmasına neden olur. Eleştirellikleri, çevrelerinde bulunan insanları onlardan uzaklaştırıp yalnız ve izole kalmalarına neden olabilir. Bu yalnızlık durumu da zamanla düşük özsaygıya neden olur.