Mutlu Olmak İçin Bırakmanız Gereken 12 Alışkanlık

Gerçekten mutlu olmayı herkes ister. Fakat bu süreçte karşınıza bazı engeller çıkabilir. Mutlu olmak için yapmanız gereken şeylerden veya gitmek istediğiniz yerlerden kısıtlayıcı düşünceleriniz nedeniyle sıklıkla taviz verirsiniz. Kendinizi sürekli başkalarıyla kıyaslamak, kendinizden beklediklerinizi ve kişisel standartlarınızı olumsuz yönde etkiler.

Bazen, sizi neyin gerçekten mutlu ettiğini düşünmelisiniz. Bunu yaparken size dayatılan ve düşünmeden kabul ettiğiniz alışkanlıkları bırakmanız gerekir.

1. Kıskançlık

“Onlarda var, bende neden yok?”

Arkadaşlarınızın, iş yerindeki dostlarınızın ve hatta kardeşlerinizin başarılarına bakıp kendinizin neden hala bir şey başaramadığını merak edebilirsiniz. Diğerleri başarılı olduğunda hissedilen ilk şey genellikle kıskançlıktır. Onların sahip olduğu başarıyı kendiniz için istersiniz. Onların sahip olduğu işlere veya finansal özgürlüklere sahip olmak istersiniz. Fakat bu hisler aslında kişiyi tüketir ve başarılı olmasını engeller. Özgüveninizi sarsar ve yaptığınız işlerde iyi olmadığınızı düşünürsünüz.

Onların yaptıklarını yapabilmek için henüz sizin zamanınız gelmedi, fakat gelecek. Hedeflerinize odaklanmak diğer insanların başarılarına odaklanmaya kıyasla daha faydalıdır.

Kendi hayatınızı yaşayın, akranlarınızın yaşadığı hayatı taklit etmeye çalışmayın.

2. Çok Fazla Çalışmak

“İstediğin şeylere ulaşmak için çok çalışmalısın” cümlesini sıklıkla duyarız. Çalışmak gerçekten bir zorunluluk olsa da, bunun da bir dengesi olmalıdır. Zihninizin ve vücudunuzun bir güne ayırabileceği enerji kısıtlıdır. Gereğinden fazla yorulmak, stresin neden olduğu hastalıklara ve hatta yetersiz beslenmeye yol açar. Verimli çalışmak için çabalamalısınız. Örneğin, aynı anda iki iş yerine tek bir işe odaklanmak hedeflerinize odaklanmayı da kolaylaştırır. Sık sık ara vererek çalışma saatlerinizi azaltmak beyninizin rahatlamasını ve nefes almasını sağlar.

3. Hedef Koymaktan Korkmak

Eğer istediğiniz şeyde yeterince iyi olmak için gerekli olan adımları atmaya istekliyseniz, bu zaten yeterince iyi olduğunuz anlamına gelir. Öylece oturup “Acaba bunu yapabilir miyim? Acaba şunu başarabilir miyim?” diye düşünmek kimseyi başarıya götürmez.

Kendinize, içinde hedeflerinizin yazdığı bir “yapılacaklar listesi” hazırlayın.

4. Ertelemek

Bir işe başlamak o işin en zor kısmıdır. İnsanlar genellikle yeterince hazır olmadıklarını düşündükleri için ertelemeyi veya oyalanmayı tercih ederler. Gerçekte olan ise, aslında hiç kimsenin hiçbir şeye, hiçbir zaman tam olarak hazır olmadığıdır.

Ertelememek ve hemen işe koyulmak, hem güçlü yanlarınızı ve hem de kusurlarınızı erkenden öğrenmenizi sağlar. Olduğunuz yerde hiçbir şey yapmadan oturmak ise hiçbir işe yaramaz.

5. Geçmişe Takılı Kalmak

İnsanlar sık sık geçmişi düşünürler ve yaptıkları hataları hiç yapmamış olsalardı neler olabileceğine dair hayaller kurarlar. Sanki bugün mükemmel olacakmış gibi ve bütün hedefleri bugün gerçekleşecekmiş gibi davranırlar. Ne yazık ki, hayat böyle işlemez. Herkes hata yapabilir. Hata yapmak insanların yeni yönlerini keşfetmelerini sağlar. Sıkıntılı durumların üstesinden gelmek şimdiye odaklanmakla başlar.

6. Geleceği Düşünmek

Geleceği düşünmek korkutucu olabilir ve endişeye sebep olabilir.

“Hedeflerime ulaşabilecek miyim? Geçimimi sağlayabilecek miyim? Eğer başarısız olursam beni destekleyecek, bana yardım edecek birileri olacak mı?”

Bu endişelerin hepsi bir gün gerçek olabilir ve hepsi için hazırlıklı olunmalıdır. Fakat kendinizi kaptırmamalısınız. Sizi neyin beklediğini bilmemek sinir bozucu olabilir. Bunu tamamen göz ardı etmemekle birlikte çok da düşünmemelisiniz, çünkü bu konuda yapılabilecek çok fazla şey yok.

Eğer hedeflerinize odaklanmışsanız, bu yolda ilerleyin ve kendinize ne olursa olsun her şeyin çok güzel olacağını hatırlatın. Hayatınızdaki en önemli gün bugündür.

7. Mükemmeli İstemek

Mutlu olmak mükemmel olmak ile eş anlamlı değildir. Mükemmeliyet, gelişmenin ve ilerlemenin sonlandığını ifade eder. Daha fazla hiçbir şey yapılamaz, hiçbir başarı elde edilemez. Aşırı hedef odaklı bir insan olmak, hedeflerinize ulaştığınız zaman önce mükemmel hissetmenize, sonrasında da boşluğa düşmenize yol açabilir. Yapacak hiçbir şeyi kalmamış hedef odaklı bir insan, kendince mükemmel olsa da, kesinlikle dünyadaki en mutlu insan değildir.

8. Kusursuz Bir İlişki Beklentisinde Olmak

Diğer her şey gibi, aşk da mükemmel değildir. İlişkiler, hatta arkadaşlıklar bile, emek harcamayı, uğraşmayı ve dengeyi gerektirir. Cicim aylarında tam tersi gibi görünse de, mükemmel partner diye bir şey yoktur. Karşınızdaki kişiye duyduğunuz sevgiye odaklanın. Onun kusurlarını bulmaya çalışmak yerine, onu olduğu gibi kabul edin. Kendisi olmasına ve kendisini geliştirmesine fırsat tanıyın. İyi bir sevgili veya iyi bir arkadaş da sizin için aynısını yapacaktır.

9. Kusursuz Bir Vücuda Sahip Olmaya Çalışmak

İnsanlar sıklıkla nasıl görünmeleri gerektiği hakkında fikirlere maruz kalırlar. Kıyafetlerini nereden almaları gerektiği veya kaç beden giymeleri gerektiği sürekli dayatılır. Böylesine yüksek standartlar tehlikeli stres kaynaklarıdır. Bu faktörleri görmezden gelmek oldukça zor olsa da, imkansız değildir.

Kendiniz hakkında belirli düşüncelere, fikirlere sahip olun ve sadece kendi belirlediğiniz hedef ve standartlara ulaşmaya çalışın. Standartlarınızı belirleyen siz olmalısınız, başkaları değil. Çünkü herkes kendine özgüdür.

10. “Olmaz” Dendiğinde Kabul Etmemek

Böylesine basit bir kelime yenilmiş hissetmenize neden olabilir, üstelik bunu defalarca yaşayabilirsiniz. Fakat şunu kabul etmelisiniz ki, “hayır” veya “olmaz” kelimelerini mutluluk arayışınızda diğer pozitif kelimelerden daha fazla duyacaksınız. Ve bu tamamen normal bir şey. Alınan her olumsuz cevap, ihtiyacınız olan olumlu cevaplara doğru atılmış bir adımdır. Bütün olumsuz cevapların nedenini kendinizde aramayın.

11. Bahaneler Uydurmak

Kendi omuzlarınızdaki yükü hafifletmek için yalanlar söylemek, başkalarını suçlamak ve gerçekleri saptırmak sağlıklı bir davranış değildir. Bir süre sonra, uydurduğunuz bütün bahanelere kendiniz de inanmaya başlarsınız. En sonunda da, kendi kusurlarınızı göremez hale gelirsiniz ve bu da kişisel gelişiminizi sekteye uğratır.

12. Beklentiler

Beklenti nedir? Beklentilerinizi kimler belirledi? Bunu yapan gerçekten siz miydiniz yoksa ebeveynleriniz veya herhangi bir yerde okuduğunuz, size nasıl olmanız gerektiğini söyleyen makaleler mi?

Eğer kendi belirlediğiniz beklentilere sahip değilseniz, şu an sahip olduğunuz her türlü beklentiden kurtulmalısınız. Bir başkasının hayatını yaşamak sizi mutlu etmeyecektir.

Gerçekten Mutlu Olmak

Gerçekten mutlu olmak istiyorsanız kalbinizin sesini dinlemelisiniz. Oyalanmak, beklentiler ve çifte standartlar zihninizi meşgul eder. İçinizdeki huzuru bozar ve sakin bir hayat yaşamanızı engeller. Kendi iç sesiniz size yabancılaşmaya başlar ve gittikçe daha önemsiz bir hale gelir. Kendi sesinizi bulmalı ve size dayatılan kalıpları reddetmelisiniz. Eğer bunu başarırsanız mutlu olma yolunda çok büyük adımlar atıyor olacaksınız.