Mutlu Olmaya Engel Olan 26 Hata

Mutluluğu her zaman dışarıda ararız. Ancak belki de sorun içimizdedir. Belki dışarıda aramak yerine içimize bakmak ve mutlu olmamıza engel olan hatalarımızı bulup onları ortadan kaldırmamız gerekir. İşte mutlu olmaya engel olan 26 hata.

1. Gerçek Değerimizi Unutmak

Gerçek değeriniz kesinlikle ünvanınıza, kariyerinize, ilişkinize veya finansal durumunuza bağlı değildir. Bunlar sadece hayatta oynadığınız rollerinizdir. Her insan özünde değerlidir, oynadığı rol ne olursa olsun.

2. Gelecek Kaygısı Yaşamak

Gelecekte nelerin kötü olabileceğiyle ilgili kaygılanmak, huzurlu ve güzel bir “şimdiki zaman” yaşamak yerine kendi kişisel cehenneminizi oluşturmaktır.

3. Kıyaslamak

Kendinizi başkalarıyla (ve yaptığınız her şeyi başkalarının yaptıkları ile) kıyaslamak yerine, insanların birbirlerinden farklı olduğunu kabul edin. Bu farklılıkların hayatı daha renkli ve ilginç yaptığını unutmayın.

4. Şükretmemek

Sahip olmadığımız şeylere o kadar çok odaklanmış durumdayız ki, sahip olduklarımızın farkında değiliz. Hayatınızdaki sevgiye, güzelliklere ve bütün nimetlere şükretmesini bilin.

5. Kalbimizin Sesini Dinlememek

Birçok insan, kendi doğrularına göre değil, başkalarının beklentilerine göre bir hayat yaşar. Bu, büyük pişmanlıklar yaşamanıza sebep olur. Kalbinizin şarkısını dinleyebilecek kadar cesur olun ve içgüdülerinize güvenin. En güvenilir rehberiniz içgüdülerinizdir.

6. Egomuza Yenik Düşmek

Egonuz sizin sosyal maskenizdir. Güvensizdir ve yaşadığınız olaylar ve insanların düşünceleri yüzünden kolayca yara alır. Bütün etiketlerin altındaki gerçek benliğiniz olan ruhunuza, sonsuz özünüze ulaşmayı öğrenin. Egonuzun aksine ruhunuz, sevgi dolu, güçlü ve bilgedir.

7. Güvenli Limanlarda Durmak

Çoğu zaman, risk almaktan ve hayallerimizin peşinden gitmekten kaçınırız. Çünkü her ne kadar mutsuz da olsak, mevcut hayatımızın belirliliği içinde güvende olduğumuzu hissederiz. Bu yüzden güvenli olduğunu düşündüğümüz ve “bildiğimiz” limanımızı terk etmek istemeyiz. Ancak, güvenli limanımızdaki koşulların her an değişebileceği gerçeğini göz ardı ederiz. Dolayısıyla bildiğiniz limanınızda olsanız bile bilmediğiniz yerlere göre daha güvende olduğunuzu düşünmeyin.

8. Kafamızda Yaşamak

Şimdiki zamanı yaşamak yerine kafamızda yaşamak için çok fazla zaman harcarız. Zihninizin şimdiki zamanı terk edip problemlerle boğuşmaya başladığını hissederseniz, birkaç derin nefes alıp şimdiki zamana dönmeye çalışın.

9. Küskünlük ve Öfkeyi Canlı Tutmak

Geçmişteki dertlerinizi unutmayı ve affetmeyi reddetmek, kendinizi geçmişte esir tutmaktır. Buddha’nın dediği gibi, “Öfkelenmek, kor haline gelmiş bir kömür parçasını başkasına atmak için sıkı sıkı kavramaktır; ancak yanan sadece siz olursunuz.”

10. Önemsiz Şeylere Öncelik Vermek

Hayallerimizle ilgisi olmayan veya bizi tatmin etmeyen şeyler için çok fazla zaman harcarız – internette amaçsızca gezinmek gibi. Kendinizi ve hayatınızı geliştirebilecek ve sizi gerçekten aydınlatacak şeyler yapmak için daha fazla enerji ve zaman ayırın.

11. Negatiflik

İçinde yaşadığınız koşullar, baskın düşünce ve duygularınızın bir yansımasıdır. Sürekli olarak sorunlarınıza ve kaygılarınıza odaklanırsanız, aynı koşulları tekrar tekrar yaşarsınız. Pozitif düşünmeye başlarsanız, yaşayacağınız sonuçlar da daha pozitif olacaktır.

12. Şimdiki Zamana Direnmek

Henüz kafanızdaki ideal hayata kavuşmamış olabilirsiniz. Ancak bir yandan bu amaç için çabalarken, bir yandan da mevcut hayatınızı kabullenmelisiniz. Yapmanız gereken rutin işler size zor geliyorsa ve her gün bu konuda bir mücadele içindeyseniz, bu durum sizin bütün enerjinizi bitirecektir. Mevcut durumunuzu kabullenin ve direnmekten vazgeçin. Bu sayede hayatınızı değiştirmek için gereken enerjiyi kaybetmemiş olursunuz.

13. Geçmişte Yaşamak

Geçmişte yaşadıklarınıza sıkı sıkıya sarılır ve en iyi anılarınızı tekrar tekrar düşünürseniz, henüz yaşamadığınız güzel anların hayatınıza girmesini engellemiş olursunuz. Hayatınızın yeni ve mükemmel yollara yayılacağına dair inancınızı kaybetmeyin.

14. Sabırsızlık

Her şeyin bir zamanı vardır. Hayatın zamanlamasına güvenin ve doğru anda, doğru yerde, doğru şeyi yaptığınıza inanın.

15. Suçluluk ve Utanç

Hepimiz hata yaparız ve bazen olmadığımız biri gibi davranabiliriz. Ancak, bu bizi kötü insanlar yapmaz. Böyle anlarda suçluluk ve utanç duygusu hissetmek yerine kendinizi affetmeye ve kabullenmeye çalışın.

16. Mükemmel Anı Beklemek

Tam olarak hazır olduğumuzu hissedene kadar rüyalarımızı erteleriz ve bu yüzden yıllarca hiçbir şey yapmadan yıllarca beklemiş oluruz. Ancak bazen uçaktan atlamalı ve paraşütü yolda yapmalısınız.

17. Sınırlandıran İnançlar

Çocukluğumuzdan beri, bizi sınırlandırma potansiyeline sahip birçok inancımız oldu: “Tek bir başarı tanımı vardır” gibi. Bu faydasız inançlar bizi kapana kıstırmış durumdadır. Bu inançları yıkmak için zaman ayırmaya çalışın.

18. Mutlu Olmayı Askıya Almak

Mutlu olmayı, gelecekte daha düzgün vücutlu, daha zengin, daha başarılı olacağımız veya çeşitli hedeflere ulaşmış olacağımız bir güne kadar askıya alırız. Ancak mutlu olmak için önemli olanın hedef değil yol olduğunu unuturuz. Bugününüzde mutlu olmayı öğrenemezseniz, gelecekte de ruhunuzu tatmin etmenin bir yolunu bulmanız pek olası değildir.

19. Korkmak

Korku hissine kapılmaktan çok korkarız ve genelde bundan kaçınmak için hiçbir şey yapmayız. Korku hissi huzursuz olmamıza sebep olsa bile, ona izin vermediğimiz sürece bizi yolumuzdan alıkoyamaz. Korkularınız ile yaşamayı öğrenin ve onlara rağmen yolunuzda ilerleyin.

20. Başkalarının Düşüncelerini Önemsemek

Başkalarının bizim hakkımızdaki düşünceleri ile ilgili endişelenmek için çok fazla enerji harcarız. Ancak esasında, başkalarının düşüncelerini tam olarak bilemeyiz. Onlar, hayatı sizin bulunduğumuz noktalardan tecrübe edemezler. Dolayısıyla sizin hakkınızdaki düşünceleri de çoğu zaman yanlıştır.

21. Sürekli Meşgul Olmak

Hayatınızı yaşamadan hayatınızı kazanmak büyük bir yanlıştır. Kendinizi yoğun hissettiğiniz zaman biraz yavaşlayın ve derin bir nefes alın. Birkaç dakika hiçbir şey yapmadan durun. Size enerji veren aktiviteler yapmayı ihmal etmeyin.

22. Aynı Hataları Tekrarlamak

Hayatınızda ters giden bir şey varsa, kafanızı kuma gömmekten vazgeçin ve gerekli dersleri çıkarın. Aynı hataları tekrar etmeden, bazı şeyleri değiştirerek yolunuza devam edin.

23. Duygularımızın Bizi Tüketmesine İzin Vermek

Güçlü ve negatif bir duygu yükseldiğinde, o duygunun bizi ele geçirmesine izin veririz. Öfke, acı ve kıskançlık içinde kendimizi kaybederiz. Böyle duyguları dışarıdan gözlemlemeyi öğrenin. Kendinizi duygularınızdan soyutlayabileceğinizi unutmayın. O duyguların, sizi yansıtmadığını bilin. Negatif duygular yok olana kadar onları gözlemlemeye devam edin.

24. Beklentiler

Otobüsün zamanında gelmesini, gittiğiniz restoranda en sevdiğimiz yemeğin olmasını, veya arkadaşlarımızın bizim istediğimiz gibi davranmasını bekleriz. Hayata beklentiler ile değil merak içinde bakmayı ve yaşadıklarınızı kabullenmeyi öğrenin.

25. Hayattaki Amacımızı Unutmak

Disiplin, gerçek isteklerinizi unutmamaktır. Gerçek değerlerinizi ve hayattaki amacınızı belirlemek için yeterince zaman harcamaktan çekinmeyin. Hayattaki gerçek amacınızın size yol göstermesine izin verin. Aksi takdirde, başkalarının isteklerine ve vizyonlarına göre bir hayat yaşamaktan kurtulamazsınız.

26. Eyleme Geçmemek

Bulabildiğiniz bütün kişisel gelişim kitaplarını okuyabilir, seminerlere ve kurslara katılabilirsiniz. Şu an okumakta olduğunuz gibi makaleler okuyabilirsiniz. Ancak bu öğrendikleriniz, siz eyleme geçene kadar hiçbir işinize yaramayacaktır. Öğrendiklerinizi pratiğe dökmek için, okumayı bırakın ve harekete geçin.