Nezle (Soğuk Algınlığı) Nasıl Geçer?

Nezle olmak, evinizde dinlenme şansınız olduğunda bile can sıkıcıdır. Çeşitli vücut ağrıları, ateş, üşüme ve burun tıkanıklığı gibi durumlar hastalığı daha da kötü bir hale getirebilir.

Sıradan bir soğuk algınlığını evde tedavi etmek için deneyebileceğiniz birçok yöntem vardır.

1. Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası veya tavuk suyuna yapılan herhangi bir çorba, nezle olduğunuzda tüketebileceğiniz en faydalı yiyeceklerden biridir.

Bir araştırma, sebzelerle birlikte hazırlanan bir kase tavuk çorbasının, vücuttaki nötrofil faaliyetini yavaşlattığını göstermiştir (1).

Nötrofiller, beyaz kan hücrelerinin bir türüdür. Vücudu enfeksiyondan korumaya yardımcı olurlar. Bu hücreler daha yavaş hareket ettiğinde, vücudunuzun iyileşmeye ihtiyacı olan kısımlarında daha uzun süre kalırlar.

Aynı araştırmada, tavuk çorbasının üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği de görülmüştür. Düşük sodyum içeren bu çorba, besin değerleri bakımından çok zengin olmakla birlikte vücudun susuz kalmasını da önlemektedir.

2. Zencefil

Zencefilin faydaları yüzyıllardan beri bilinmektedir. Fakat bu faydalar günümüzde bilimsel araştırmalarla da desteklenmiştir.

Birkaç dilim çiğ zencefili suda haşlayıp içmek öksürük ve boğaz ağrısını yatıştırır.

Araştırmalar, zencefilin gribe eşlik eden mide bulantısını da geçirebileceğini göstermiştir.

Bir araştırmada 1 gram zencefilin çeşitli nedenlerden kaynaklanan mide bulantısına iyi geldiği görülmüştür (2).

3. Bal

Bal, hem anti-bakteriyel hem de anti-mikrobiyal olmak üzere çeşitli özelliklere sahiptir. Çayınızı bal ve limon ile içmek boğaz ağrısını yatıştırabilir.

Bir araştırmada, balın etkili bir öksürük kesici olduğu görülmüştür (3).

Başka bir araştırmada, çocuklara yatmadan önce 10 gram bal verilmiştir ve öksürüklerinin azaldığı sonucuna varılmıştır. Bal tüketen çocukların daha verimli uyuduğu, bu sayede soğuk algınlığının daha çabuk atlatıldığı görülmüştür.

Fakat 1 yaşından küçük çocuklara asla bal verilmemelidir.

4. Sarımsak

Sarımsak, anti-mikrobiyal özellikleri bulunan allisin adında bir bileşen barındırır. Sarımsağı beslenmenize dahil etmek soğuk algınlığı belirtilerini azaltabilir. Bazı araştırmalara göre sarımsak hasta olmanızı bile önleyebilir (4).

Sarımsağın soğuk algınlığına etkileri üzerine daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Fakat bu süreçte düzenli olarak sarımsak tüketmenin size büyük ihtimalle faydası olacaktır.

5. Ekinezya

Amerikan yerlileri 400 yılı aşkın bir süredir ekinezyanın hem bitkisini hem de kökünü enfeksiyonları tedavi etmek için kullanmışlardır. Barındırdığı flavanoid gibi maddeler vücut üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Flavanoidler bağışıklık sistemini güçlendirir ve enflamasyonu azaltır.

Bir araştırma, ekinezyanın soğuk algınlığına yakalanma riskini %50 oranında azalttığını göstermiştir (5).

Ayrıca ekinezya, soğuk algınlığının süresini de kısaltabilir. Bir haftayı geçmemek şartıyla, günlük olarak 1-2 gram ekinezya kökünü çayınıza karıştırıp günde üç defa tüketebilirsiniz.

6. C Vitamini

C vitamini, vücudun işleyişinde önemli bir rol oynar ve sağlığa birçok faydası vardır. Misket limonu, limon, portakal, greyfurt ve yeşil yapraklı bitkilerin hepsi çok iyi birer C vitamini kaynağıdır.

Ballı çaya taze sıkılmış limon suyu eklemek, hastalık döneminde balgamı azaltmaya yardımcı olabilir. Sıcak veya soğuk limonata içmek de fayda sağlayabilir.

Bu içecekler soğuk algınlığını tamamen yok etmese de, bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan C vitaminini yeterli miktarda almanızı sağlar. Yeterli miktarda C vitamini tüketmek üst solunum yolu enfeksiyonlarını ve diğer rahatsızlıkların etkilerini hafifletebilir (6).

7. Probiyotikler

Probiyotikler vücudunuzda, bazı yiyeceklerde ve besin takviyelerinde bulunan faydalı bakterilerdir. Bağırsaklarınızın ve bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasını sağlarlar. Araştırmalar, probiyotiklerin üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle hasta olma riskini de azalttığını göstermiştir (7).

Hem lezzetli hem de besleyici bir probiyotik kaynağı tüketmek istiyorsanız, probiyotik içeren yoğurt veya kefir gibi besinleri tüketebilirsiniz. Bağışıklık sistemine olan faydaları dışında, yoğurt ve kefir gibi besinler protein ve kalsiyum bakımından da zengindir.

8. Tuzlu Su ile Gargara

Tuzlu su ile gargara yapmak üst solunum yolu enfeksiyonlarının oluşmasını engelleyebilir. Aynı zamanda soğuk algınlığı semptomlarını da hafifletir. Örneğin boğaz ağrısını hafifletmek veya burun tıkanıklığını gidermek için tuzlu su kullanılabilir.

Tuzlu su ile gargara yapmak bakteri ve alerjen içeren birikmiş mukus tabakasını yumuşatmakta ve azaltmaktadır.

Bu tedaviyi evinizde uygulayabilmek için, 1 tatlı kaşığı tuzu bir bardak suya karıştırın. Ağzınızı ve boğazınızı bu suyla çalkaladıktan sonra tükürün.

9. Vicks Krem

Kokusu herkesin hoşuna gitmese de, eski bir tedavi yöntemi sayılan bu krem soğuk algınlığı belirtilerini azaltabilmektedir. Yatmadan önce bir veya iki defa uygulanması hava kanallarını açarak tıkanıklığı ve öksürüğü azaltabilir ve uyku kalitesini artırabilir.

Vicks, reçetesiz ilaçların olası yan etkileri nedeniyle doktorlar tarafından çocukların tedavisinde tavsiye edilen yöntemlerden biridir.

10. Nem

Daha nemli ortam yaratmak, soğuk algınlığı veya gribe sebep olan virüslere daha az maruz kalmanızı sağlar. Ayrıca, ortamdaki nemin yüksek olması burundaki enflamasyonu da azaltarak nefes almayı kolaylaştırır.

Yatak odanızda geçici bir süreliğine hava nemlendirici bulundurmak rahatlamanızı sağlayabilir. Özellikle de kış aylarında, evdeki kuru havanın hastalığınızı kötüleştirdiği günlerde daha çok işe yarar. Hava nemlendirici cihaza birkaç damla okaliptüs yağı eklemek nefes almayı kolaylaştırabilir.

Fakat, hava nemlendiricilerde kullanılan suyun günlük olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde suyun içinde mantar ve küf oluşabilir.

Eğer hava nemlendiricisi yoksa, aynı etkiyi uzun ve buharlı bir duş alarak da sağlayabilirsiniz.

11. Ilık Suyla Duş Almak

Ilık suyla duş almak, soğuk algınlığı ve grip belirtilerini azaltır. Suya Epsom tuzu ve karbonat eklemek vücut ağrılarını dindirebilir. Çay ağacı, ardıç, biberiye, kekik, portakal, lavanta veya okaliptüs gibi bitkilerin yağlarından suya birkaç damla katmak da yatıştırıcı etkiye sahip olabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Eğer birkaç hafta boyunca hasta hissetmeye devam ederseniz bir doktora görünmelisiniz. Eğer nefes almakta güçlük çekiyorsanız, nabzınız normalden hızlıysa, baygınlık hissi yaşıyorsanız veya başka ağır belirtiler gösteriyorsanız acilen tedavi olmalısınız.