Özgüven Geliştirmenin 11 Uygulanabilir Yolu

Kaybettiğiniz, ya da eksik olan özgüveninizi geliştirmek istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Özgüven, bir gecede sahip olabileceğiniz bir şey değildir. Bu süreç, iyi bir insan olduğunuzu, gerçekten sevgi ve saygıyı hak ettiğinizi fark etmeniz gereken bir süreçtir ve bu süreçte izlediğiniz yöntemlerde kararlı olmanız gerekir.

1. Özgüveninizin Eksik Olduğu Alanları Tespit Edin

Kendinizi kandırmadan, gerçekten sizi rahatsız eden veya utandıran, dolayısıyla özgüveninizi azaltan şeyleri düşünün. Bu, yüzünüzdeki bir sivilce, geçmişte yaşadığınız pişmanlıklar, okuldaki arkadaşlarınız veya yaşadığınız stres gibi çok farklı şeyler olabilir. Kendinizi değersiz, utanç verici veya diğer insanlardan daha düşük seviyede hissettiren ne varsa bunları tespit edip isimlendirin ve kağıt parçalarına yazın. Böylece bunları tespit etmiş olacaksınız.

2. Arkadaşlarınız ve Sevdiklerinizle Konuşun

Sorunun kökenine inmeye çalışın, buna odaklanın ve anlamaya çalışın. Güvendiğiniz bir insanla bunları irdelemek, sorunların üstesinden gelmek adına size yardımcı olacaktır. Geçmişteki olumsuzlukların şu anki hayatınızda etkin olup olmadığını düşünün. Böylece bunların hala bir sorun mu olduğunu, yoksa sadece bir anıdan mı ibaret olduğunu anlayacaksınız. Hızlı bir sonuç beklemeyin, kafanızdaki her olumsuzluğu tek tek değerlendirin ve birini çözmeden diğerine geçmeyin. Bu, sizi rahatsız eden her düşünceden kurtulabileceğiniz anlamına gelmez. Sadece kendinizi, geçmişinizi ve hayat şartlarınızı olduğu gibi kabullenmenizi ve bunları “kötü” olarak nitelendirmemeniz gerektiğini öğrenmenizi sağlar.

3. Hatalarınız Yüzünden Kendiniz Yargılamayın

Unutmayın ki kimse mükemmel değildir. En yüksek özgüvene sahip insanların bile bazı güvensizlikleri vardır. Yaşamınızın belli dönemlerinde bazı eksiklikler hissedebilirsiniz; bu çok doğaldır ve hayatın gerçeğidir. Hayatın dikenli yolları olduğunu öğrenin. Bu yolda; kim olduğunuza, hislerinize ve hayat şartlarınıza göre güvensizlik duyguları gidip gelir. Ancak sürekli değildirler.

4. Başarılarınızı Düşünün

Herkesin iyi olduğu alanlar vardır. Siz de en iyi olduğunuz alanları keşfedin ve yeteneklerinize odaklanın; bunlardan gurur duyun ve başarıya ulaşabilmek için kendinize şans verin.

Herkes bir takım yeteneklerle ve güçlerle dünyaya gelir. Bunları geliştirip iyileştirmek sizin elinizdedir. Bazen yetenekli olduğunuz alanları ve yapmaktan hoşlandığınız şeyleri bulmak zor olabilir ancak kendinizi daha iyi tanımaya çalışıp harekete geçin; kurslara gidin, derneklere üye olun. Diğer insanlarla etkileşim halinde olmak da kendinizi daha iyi tanımanıza fırsat sağlayacaktır. Tutkularınızın peşinden koşmak hem size terapi etkisi yapacaktır, hem de nihayetinde başarıya ulaşmış olmanın zevkini tattıracaktır. Bu his, eşsiz bir histir ve özgüveninizin artmasına yardımcı olur.

5. Şükredin

Güvensizliğin kökeninde eksiklikler yatar;  duygusal eksiklikler, şans eksikliği veya para eksikliği. Ancak sahip olduğunuz her şeyin farkında olup bundan memnuniyet ve şükran duymalısınız. Başka bir deyişle “buna da şükür” diyerek, içinizdeki eksiklik ve tatminsizlik duygularını alt edebilirsiniz. Böylece iç huzurunuzu sağlayıp kendinize olan güveninizi arttırabilirsiniz.

6. İyimser Olun

Öyle hissetmiyorsanız bile hep pozitif düşünmeye çalışın, faydalarını göreceksiniz. Kendinize acımaktan vazgeçin ve insanların sizi değersiz hissetmenize sebep olmasına izin vermeyin; bunu ancak siz izin verirseniz yapabilirler. Kendinizi sevmemeye ve küçümseye devam ederseniz, başkalarının da size bu şekilde davranmasına sebep olursunuz. Bu yüzden kendiniz ve geleceğiniz hakkında hep olumlu konuşun. Sahip olduğunuz iyi yönlerinizi insanlara yansıtmaktan korkmayın; böylece kendinizi ve gelişim sürecinizi teşvik etmiş olacaksınız.

7. İltifatları Memnuniyetle Kabul Edin

Biri size iltifat ettiğinde, gözlerinizi kaçırıp utanmayın. İçten bir şekilde kabul edip, gülümseyerek teşekkür edin.

8. Aynaya Bakıp Gülümseyin

Araştırmalar, yüz ifadelerinin beyindeki belirli duyguları harekete geçirdiğini ortaya koymuştur. Gülümsemek aynı zamanda beyninize olumlu sinyaller göndererek daha mutlu bir ruh haline geçmenize yardımcı olacaktır. Her sabah aynaya bakmak ve gülümsemek, uzun vadede daha pozitif ve özgüvenli olmanızı sağlayacaktır.

9. Prensiplerinize Bağlı Kalın

İnanacağınız ve bağlı kalacağınız bir şey yoksa boşluğa düşebilirsiniz. Zor da olsa kendi inandığınız değerlerinize ve prensiplerinize sıkı sıkıya bağlı kalın. Böylece kendinize saygı duyacaksınız; özsaygı, özgüven ile oldukça bağlantılıdır.

10. Başkalarına Yardım Edin

İnsanlara kibar davrandığınızda ve hayatlarına olumlu etkiler yaptığınızda, faydalı ve olumlu biri olduğunuzu düşüneceksiniz. Bu durum özgüveninizi artıracaktır.

11. Mükemmeliyetçi Olmayın

Her şeyin mükemmel olmasını istemek, başarıya ulaşmanız yolunda engel yaratır.