Sivilce (Akne) Nasıl Geçer: Sivilce İçin 22 Ev Tedavisi

Cildiniz sizin dostunuzdur. Siz cildinize, cildiniz de size ihtiyaç duyar. Sizi dış etkenlerden koruyan ve en somut anlamıyla bir bütün halinde tutan da yine cildinizdir. Siz de buna karşılık onu her türlü zarardan korumaya uğraşırsınız. Sonra bir gün bir sivilce çirkince beliriverir ve siz o güzel cildinizden nefret ettiğinizi söylemeye başlarsınız. Ne mi yapmalı? Kimyasal madde içeren bakım ürünleri veya pahalı gereçlere mi para dökeceksiniz?

Akne sorunu üst derinizle ilgili değildir, hormonlarınızın yağ bezlerinize fazladan yağ (sebum) salgılatması ve gözeneklerin tıkanmasına yol açması ya da bakterilerin hücuma geçmesi üst derinin engel olabileceği şeyler değildir. Belki de cildiniz dile gelse size sakin olmanızı, uygun tedaviyi uygulamanız durumunda kolayca iyileşeceğini söylerdi.

İşin bu boyutu bir yana, akneye karşı uygulanabilecek doğal reçeteler ile akne oluşumunu durdurabilir hatta sonlandırabilirsiniz. Cildiniz de onu kimyasal maddelere boğmadığınız için size minnettar kalacaktır, tabii bütçenizi de sarsmamış olacaksınız.

1. Elma Sirkesi

Akne tedavisinde kullanıldığı zaman elma sirkesi çok güçlü bir ilaçtır. Çünkü akneye sebep olan bütün bakterileri öldürür. Aynı zamanda bir baz olarak işlev görür ve cildin pH dengesini düzenler, bu da bakterilerin işini zorlaştırır. Aynı zamanda fazla yağların kurumasını sağlar. Ancak gereğinden fazla uygulamak cildinizde aşırı kuruluğa yol açabilir. Aşırı kuruluk da yağ bezelerinin normalden fazla çalışmasını tetikleyerek yeni bir akne furyasına davetiye çıkarabilir.

Malzemeler:

 • Saf elma sirkesi
 • Temiz su

Uygulanışı:

Yüzünüzü suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın. 1 ölçü sirkeye 3 ölçü su ekleyerek oluşturduğunuz karışıma bir parça pamuk batırın ve doğrudan problemli bölgeye uygulayın. En az 10 dakika ya da gece boyunca pamuğu kaldırmayın. Gün boyunca birkaç sefer bu uygulamayı tekrarlayın ve her uygulamadan sonra yüzünüzü iyice yıkamayı ihmal etmeyin. Yüzünüzün kurumaya başladığını hissediyorsanız yıkama sonrası bir nemlendirici uygulamayı da unutmayın.

2. Tarçın ve Bal Maskesi

Bal yapışkandır, tarçının da aroması çok kuvvetlidir. Normalde cildinize yaklaştırmayı pek istemeyeceğiniz bu iki malzeme bir araya geldiklerindeyse ortaya aknelerle savaş için etkin bir silah çıkar. Tarçının antimikrobiyal özelliği bakterilerin faaliyetlerini durdururken bal da doğal bir antibiyotik olduğundan sorunlu bölgeler için şifa kaynağı özelliğindedir.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • Kağıt havlu

Uygulanışı:

Yüzünüzü suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın. 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçını macun kıvamı elde edinceye kadar iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayıp 10-15 dakika bırakın. Tamamen durulayın ve yüzünüzü incitmeden kurulayın. Yalnız dikkat edin, bu karışım oldukça yapışkandır, uygulamaya başlamadan önce yanınızda kağıt mendiller hazırlamanız yararlı olabilir.

3. Süt ve Bal Maskesi

Süt ürünlerinin akneye yol açtığı yönünde yaygın bir inanış olsa da dışarıdan uygulandığında süt cildinize iyi gelir. Sütün akneye yol açması ihtimali, içindeki ekstra hormonların bir sonucudur ama sindirim yoluyla alınmadığı zaman bu tip bir etkisi de olmaz. Süt tahriş olmuş deriyi rahatlatır ve kızarıklıkları geçirmeye yardımcı olur. Süt dışında isterseniz yoğurt da kullanabilirsiniz. Yoğurttaki asitler antibakteriyeldir, yağ da nemlendirici işlev görerek cildi besler.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yağsız ya da tam yağlı süt ya da yoğurt
 • 1 yemek kaşığı doğal bal

Uygulanışı:

Oda sıcaklığına gelmiş yoğurt ya da sütten 1 yemek kaşığı kadarını yine 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Karışımı makyaj temizleme pamukları ile uygulayabileceğiniz gibi doğrudan elinize alıp sürmeniz de mümkündür. Bir sonraki katmana geçmeden her katmanın kurumasını bekleyerek yeni katmanlar uygulayın ve maskenin yeterli gördüğünüz sertliğe ulaşmasını sağlayın. Bu haliyle yüzünüzde 10-15 dakika bıraktığınız maskeyi bol suyla yıkadıktan sonra bir lif ya da eşdeğer bir gereç yardımıyla daireler çizerek ölü deriyi alın. Bu işlemleri bitirdiğiniz zaman her zamanki nemlendiricinizi sürebilirsiniz.

4. Yumurta Akı

Yumurta akı akneleri azaltmak ve eski aknelerin bıraktığı izleri iyileştirmek için zahmetsiz ve hesaplı bir çözümdür. Yumurta akındaki protein ve vitaminler bir yandan aknelerle savaşırken aynı zamanda da yeni deri hücrelerinin üretilmesini hızlandırır, ayrıca fazla yağı yani fazla sebumu da emer. Bu da bakteri oluşumunu zorlaştırır. Bir tek yumurta akından sonra iyi bir nemlendirici uygulamayı unutmayın ki cildiniz kurumasın.

Malzemeler:

 • 2 ya da 3 yumurtanın akı
 • Kase
 • Yüz yıkama eldiveni ya da kese

Uygulanışı:
Yüzünüzü suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın. Yumurtaların beyazlarını sarılarından ayırın. İstediğiniz sayıda yumurta kullanabilirsiniz ama genellikle 2 veya 3 yumurta yeterlidir. Yumurta aklarını köpük köpük oluncaya dek çırpın ve birkaç dakika dinlenmeye bırakın. Parmak uçlarınızı kullanarak yüzünüzü ve özellikle problemli bölgeleri bu karışımla kaplayın. Bir sonraki katmana geçmeden her katmanın kurumasını bekleyerek 3-4 katmana kadar uygulayın. 20 dakika kadar bekleyip maskenin tamamen kurumasını sağlayın ve ılık suyla yüzünüzü durulayın. Yüz yıkama eldiveni ile yumuşakça kuruladıktan sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulayın.

5. Papaya Maskesi

Papaya pek çok kozmetik ürününün içeriğinde bulunur ama papayadan yararlanmak için ille de bu ürünlere para dökmenize gerek yoktur. Çiğ haliyle de papaya tek başına ölü deri hücrelerini ve fazla lipidleri döküp deri yüzeyini temizleyen ve cildinizi yumuşatan bir ilaçtır. Papayada papain adı verilen bir enzim de bulunur ve papain ciltte yanma hissini azaltırken iltihap oluşumunu da engeller.

Malzemeler:

 • 1 adet taze papaya

Uygulanışı:

Yüzünüzü suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın. Papayanın etli kısmını cildinize rahatça uygulanacak kıvama gelene dek ezin. Yüzünüze uyguladığınız maskeyi 15-20 dakika bekletip ılık su ile durulayın. Cildiniz kurumaya meyilli ise maskeden sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulamayı unutmayın.

6. Portakal Kabuğu Ezmesi

Portakal canlandıran ve tazelik hissi veren bir yiyecek olmanın yanında cildinizin de dostudur. Bakteriler ve yağ fazlası ile ölü deri hücrelerince gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan sivilceler portakal kabuğu kullanarak yapacağınız basit bir maske ile engellenebilir çünkü portakalda C vitamini ve sitrik asit bulunur. Özellikle C vitamini cildiniz için çok yararlıdır çünkü yeni ve sağlıklı hücrelerin oluşumunu hızlandırır, bu da cildinizin genel olarak daha sağlıklı olmasını sağlar.

Malzemeler:

 • 2 portakalın kabuğu
 • Temiz su

Uygulanışı:

Yüzünüzü suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın. Portakal kabuklarını ufalayın ve ezin (blender ya da  ezmeye yarayacak bir gereç kullanabilirsiniz) ve biraz su ekleyerek macun kıvamına getirin. Su eklerken temkinli olun çünkü birden bire çok miktarda eklerseniz karışımı gereğinden fazla inceltebilirsiniz. Uygun kıvamı yakaladıktan sonra karışımı yüzünüze ve/veya problemli bölgelere uygulayın ve 20-25 dakika kadar bekletin. İdeal olan maskenin kuruduğunda sıkılaşmasıdır ama böyle olmazsa da işe yarayacaktır. Sonra bol suyla durulayın, nazikçe kuruladığınız yüzünüze iyi bir nemlendirici uygulayın.

7. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının kullanıldığı pek çok evde tedavi yöntemi duymuşsunuzdur ve bunlardan biri de akne tedavi yöntemidir. Aknelerin sorumlusunun da derinizdeki fazla yağ salgısı olduğunu biliyorsunuz, ancak çay ağacı yağı cildinizin doğal olarak ürettiği yağ ile aynı yapıda değildir. Daha ziyade fazla sebum ve ölü deri hücrelerini atarak gözenekleri açan bir çözücüdür. Antibakteriyel özelliği ile de akneye yol açan bakterileri öldürür ve yeni aknelerin oluşumunu engeller.

Dikkat: Çay ağacı yağı dışarıdan kullanım içindir ve kesinlikle sindirim yoluyla alınmamalıdır. Kullanımdan önce de her zaman inceltilmelidir.

Malzemeler:

 • Ufak bir şişe çay ağacı yağı
 • Temiz su
 • Kulak temizleme çubukları veya ufak pamuk parçaları

Uygulanışı:

Yüzünüzü suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın. 1 ölçü çay ağacı yağına 9 ölçü su ekleyerek inceltin. Pamuk çubuğunu batırarak karışımı alıp problemli bölgelere uygulayın. Daha yoğun bir karışıma ihtiyaç duyuyorsanız zamanla çok yavaş şekilde çözeltideki çay ağacı yağı oranını artırabilirsiniz ancak her yeni ölçüyü en az 1 hafta kullanın ve bu süreci çok hızlandırmamaya dikkat edin. Yine de her ne şekilde olursa olsun bu ürünü seyreltmeden kullanmayın. Uygulama sonrası arzu ederseniz hafif bir nemlendirici de kullanabilirsiniz.

Özellikle hassas bir cildiniz varsa bir diğer yöntem de seyreltici olarak su yerine aloe vera kullanmaktır.

8. Çilek ve Bal Karışımı

Bal ve çilek ile çok leziz görünen bir sivilce maskesi yapmanız mümkündür. Bu iki malzeme pek çok pahalı yüz bakım ve temizleme ürününde de kullanılır. Burada çilek gelişigüzel seçilmiş bir malzeme değildir, içerdiği salisilik asit piyasadaki sivilce tedavi ürünlerinin pek çoğunda kullanılan bir bileşendir. Salisilik asit üst deriyi hücrelerini daha hızlı yenilemeye iter ve böylece tıkanmış gözenekleri açtırırken bakterileri de ciltten kovar. Aynı zamanda gözeneklerin bir miktar daralmasını sağlar, bu da tıkanmalarını zorlaştırır ve yeni hücre oluşumunu destekler. Bal ise bir yandan sivilceye yol açan bakterilerle savaşırken bir yandan da ciltteki yanma hissini hafifletir.

Malzemeler:

 • 3 adet iyi yıkanmış taze çilek
 • 2 çay kaşığı doğal bal

Uygulanışı:

Yüzünüzü suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın. 3 çileği yıkayın ve iyice ezin ancak çok ezilip de cıvık bir kıvama gelmemelerine dikkat edin. Ezilmiş çilekleri 2 çay kaşığı bala ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayıp 20 dakika bırakın. Ilık suyla iyice durulayın, nazikçe kurulayın ve cildiniz kurumaya meyilliyse nemlendirici sürün. En azından bir ay boyunca bu maskeyi haftada 2 kere uygulayın.

9. Muz Kabuğu

Muzun yemediğimiz kısmı dahil olmak üzere tamamı pek çok iyi özelliğe sahiptir. Kabuğunda lutein adı verilen bir madde bulunur. Lutein kabartı ve yanmaları azaltan ve sağlıklı hücre oluşumunu destekleyen güçlü bir antioksidandır. Yani muzun kabuğunu arkadaşlarınıza eşek şakası yapmakta kullanmak yerine yüzünüze sürmek çok daha akıllı bir hareket olabilir!

Malzemeler:

 • 1 muzun kabuğu

Uygulanışı:

Muzu soyun ve yiyin, böylece israf etmemiş olursunuz. Kabuğu alın ve dairesel hareketlerle bütün yüzünüze sürün. Bütün yüzünüzü uygun şekilde kapladığınızı düşündüğünüzde durun ve 30 dakika bekleyip durulayın.

10. Aloe Vera

Aloe vera jeli başka malzemelerle birlikte akne tedavisinde kullanılabildiği gibi tek başına da etkili bir ilaçtır. Aloe verayı doğal olarak elde etme imkanınız yoksa piyasada satılan iyi bir jeli de kullanabilirsiniz ama mümkün olduğunca az katkı maddesi içerdiğinden emin olmaya çalışın. Aloe vera yatıştırıcı özelliğinin yanında kızarıklık, yanma hissi ve şişkinlikleri de azaltır ve antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Malzemeler:

 • Sorunlu noktaları kaplamaya yetecek miktarda aloe vera jeli

Uygulanışı:

Yüzünüzü suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın. Parmak uçlarınız veya pamuklu çubuk yardımıyla aloe verayı doğrudan sorunlu bölgelere uygulayın.

11. Sodyum Bikarbonat

Sodyum bikarbonatın pek çok yararını siz de biliyorsunuzdur. Akne tedavisine gelince ise, sahip olduğu hafif antiseptik özellikler sayesinde aknelerle savaşır. Bakteri oluşumunu engeller, fazla yağı kurutur, ölü deriyi dökerek cildinizi yumuşaklığına ve güzelliğine kavuşturur.

Malzemeler:

 • 1 paket sodyum bikarbonat
 • Temiz su

Uygulanışı:

2 şekilde uygulama yapmak mümkündür, isterseniz yüz maskesi yapabilir isterseniz sorunlu bölgeleri ovalamak için kullanabilirsiniz. Maske yapmak için eşit ölçüde su ve sodyum bikarbonatı karıştırarak ince bir karışım yapın. Karışımı yavaş ve dairesel hareketlerle 2 dakika kadar yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın, nazikçe kurulayın ve nemlendirici sürün.

İkinci yöntem için ise yarım fincan sodyum bikarbonatı 1/8 fincana denk gelecek kadar su ile karıştırın ve elde ettiğiniz macunu yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 5-6 dakikalık uygulamanın ardından yüzünüzü ılık suyla durulayın, nazikçe kurulayın ve nemlendirici sürün.

12. Limon Suyu

Limon suyu pek çok sebepten cilt sorunlarını engellemeye yardımcı olur. İçindeki C vitamini tüm cilt tiplerine iyi gelirken sitrik asit  de cildi arındırır. Hepsinden önemlisi büzüştürücü özelliği ile cilt dokusunu sıkılaştırıp içindeki kirin dışarı çıkmasını sağlar. Doğal bir ağartıcı olduğundan kızarıklıkları da azaltır. Yalnız güneşe çıkmadan önce cildinizde limon suyu kalmamasına özen gösterin çünkü limon suyu cildi güneşe karşı daha hassas yapar.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • İsteğe bağlı olarak pamuklu çubuklar
 • İsteğe bağlı olarak yoğurt

Uygulanışı:

Yüzünüzü suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın. Parmak uçlarınız ya da pamuklu çubukları limon suyuna batırıp sivilcelerin üzerine doğrudan uygulayın. Eğer yanma hissinden rahatsız olursanız başlangıçta limon suyunu biraz yoğurt ile karıştırarak uygulayabilirsiniz.

13. Buhar Banyosu

Buhar pek çok ufak rahatsızlığa çözüm olabilecek niteliktedir ve bunlardan biri de sivilcelerdir. Buhar gözenekleri açıp derinizdeki kirleri dışarı çıkartarak sivilceleri yavaşlatır ve görünürlüklerini azaltır. Sadece buhar banyosu yapabileceğiniz gibi sonrasında başka bir şey de kullanabilirsiniz. Buhar banyosu sonrası cilde bir şey uygulayacaksanız cildin gözeneklerini iyice açtığınız için uygulanacak şeyin normalden daha kolay cilde işleyip etki edeceğini unutmayın.

Malzemeler:

 • 1 kap dolusu kaynar su
 • 1 havlu
 • Geniş bir kase

Uygulanışı:

Suyu kaynatın, geniş bir kaseye dökün ve birkaç dakika soğumaya bırakın. Isısı biraz düşmüş olan suya yüzünüzü yaklaştırın ve buharı yakalamak için havluyu yüzünüze sarın. 10-15 dakika sonra havluyu kaldırıp yüzünüzü kurulayın. Bunu günde bir kere veya ihtiyaç duyduğunuz sıklıkta tekrarlayabilirsiniz.

13. Sarımsak

Antibakteriyel özelliğe sahip olan sarımsak akneye karşı doğal bir tedavi aracıdır. İster sindirim yoluyla ister dışarıdan uygulama ile olsun akneleri zayıflatmaya ve oluşumlarını engellemeye yardımcı olur. En etkin yöntem sarımsağın suyunu sıkıp kullanmaktır ama bunu yapamıyorsanız da ezip biraz su ekleyerek kullanabilirsiniz. Ancak aman dikkat, sarımsağı kesinlikle biraz su ile inceltmeden doğrudan cildinize uygulamayın! Tabii bir de kokusundan rahatsız olmamayı öğrenmeniz gerekecek.

Malzemeler:

 • 2-3 diş sarımsak
 • Su veya aloe vera jeli

Uygulanışı:

İsterseniz sarımsağın suyunu çıkartın ve yaklaşık 1 çay kaşığı su ile karıştırın, isterseniz 2-3 diş sarımsağı ezip yaklaşık 10 dakika kadar suda bekleterek aromalarını bırakmalarını sağlayın. Makyaj temizleme pamuğu yardımıyla sarımsak suyunu emdirip sorunlu bölgelere uygulayın. Pamuk kullanmazsanız uygulamanız güç olabilir çünkü kullanacağınız karışım oldukça sıvı olacak. Bunu engellemek için su yerine aloe vera jeli kullanabilirsiniz. Sindirim yolu ile almak istiyorsanız da günde 1-2 diş sarımsak tüketmeniz yeterli olacaktır.

14. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi pişirilip maske olarak kullanıldığında sivilcelerin getirdiği yanma ve kızarıklığı azaltır. Karışıma biraz da bal eklerseniz hem lezzetli hem de etkin bir maske elde edersiniz. Yalnız yulaf ezmesinin tek başına akneyi iyileştirmeyeceğini unutmayın. Yulafı başka şeylerle karıştırıp akneyi tedavi etmekte kullanabilirsiniz. Tek başına ise sadece sivilcelerin görünürlüğünü azaltıcı etkisi vardır.

Malzemeler:

 • İhtiyacınız kadar yulaf ezmesi
 • Su
 • 2 yemek kaşığı bal

Uygulanışı:

Her zaman yaptığınız şekilde veya kutuda yazan talimatları izleyerek yulaf ezmenizi hazırlayın. Soğutmadan içine 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Karışımın oda sıcaklığına gelecek kadar soğumasını bekleyin. Karışımın özellikle iç kısmı uzun süre sıcak kalabilir, bu yüzden cildinize uygularken sıcaklığına dikkat edin. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 20-30 dakika bekletip ılık suyla duruladıktan sonra cildinizi yavaşça kurulayın.

15. Şeker Maskesi

Beyaz ya da esmer şeker gözenekleri tıkayan fazla deri hücrelerini dökmeye yardımcıdır. Şekeri bal, zeytin yağı veya sadece su ile karıştırıp akne tedavisinde kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 fincan beyaz şeker
 • 1 fincan esmer şeker
 • 2-3 yemek kaşığı iri taneli deniz tuzu
 • 1/2 fincan zeytin yağı
 • 10 yemek kaşığı vanilya ekstraktı
 • 1 adet vanilya çekirdeği (isteğe bağlı)

Uygulanışı:

1 fincan esmer şeker, 1 fincan beyaz şeker ve birkaç yemek kaşığı iri taneli deniz tuzunu karıştırın. Vanilya çekirdeği kullanacaksanız içini çıkartıp ilk karışıma ekleyin. Elde ettiğiniz bu şeker-tuz-vanilya karışımından yaklaşık 2 fincan kadarını bir sıvı ölçme kabına alın. Zeytin yağını karışımın üstüne döküp aralardan süzülmesini sağlayın. Kabın içinde bu malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra baştaki karışımın kalanına ekleyin. 4-5 yemek kaşığı vanilya ekstraktını da ekleyip tekrar karıştırın. Elde edilen bu karışımı dilediğiniz tipte bir kaba alıp ağzını sıkıca kapatmak şartıyla saklayabilirsiniz. İsterseniz en üste bir kaşık daha vanilya koyarak kabı açtığınızda güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

16. Avokado ve Bal Maskesi

Beslenme ve akne oluşumu arasındaki bağlantı hakkında pek çok söylenti olduğu için insan bazen hangisine inanacağını şaşırabilir. Bu söylentilerden biri de avokadoyu yemenin veya dışarıdan uygulamanın akneleri teşvik edeceği yönündedir. İçerdiği yağ miktarı nedeniyle böyle düşünülse de avokadonun akneye yol açtığı henüz kanıtlanmamıştır. Aslında içerdiği vitaminler sayesinde akneler ile mücadele etmeye yardımcı da olmaktadır. Özellikle hassas ciltler için çok besleyici ve rahatlatıcıdır.

Malzemeler:

 • 1 avokado
 • 1 yemek kaşığı bal

Uygulanışı:

Yüzünüzü suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın. Avokadonun içini çıkarıp ezin ve bal ile karıştırarak macun kıvamına ulaşana dek ezmeye devam edin. Cildinize uygulayıp 15-20 dakika bekleyin, ılık su ile durulayıp nazikçe kurulayın. Cilt tipinize bağlı olarak nemlendirici sürün.

17. Nane

Nanenin içinde doğal bir ağrı kesici olan mentol vardır. Aknelerinizi doğrudan iyileştirmez ama kızarıklığı azaltır ve aknelerin getirdiği fiziksel rahatsızlığı hafifletir.

Malzemeler:

 • Bir avuç taze nane

Uygulanışı:

Yüzünüzü suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın. Nane yapraklarını ayırıp iyice ezin. Elde edilen nane ezmesini yüzünüze uygulayıp 5-10 dakika bekletin ve soğuk suyla iyice durulayın.

18. Patates

Patates pek çok yararı olan mucizevi bir sebzedir ama daha önce hiç duymadığınız faydaları da bulunmaktadır. Patateste bol miktarda potasyum, sülfür ve fosfor bulunduğu için sivilceleri azaltmaya yardımcı olur. İçerdiği antioksidanlarla da cildinizi besler ve yeni deri hücrelerinin oluşumunu destekler.

Malzemeler:

 • 1 patates

Uygulanışı:

Yüzünüzü suyla yıkayın ve bir miktar nemli bırakacak şekilde nazikçe kurulayın. 1 patatesi rendeleyin ve posa ve suyunu dairesel hareketlerle yüzünüze sürerek 15-30 dakika kadar kurumaya bırakın. Ardından ılık suyla tamamen durulayın.

20. Çay

Yakın zamanda yapılan araştırmalar yeşil çayın aknelere dışarıdan uygulama ile etki edebildiğini göstermiştir. Sindirim yoluyla da etki ettiği yönünde teoriler vardır ancak henüz kanıtlanmamıştır. Kısaca açıklamak gerekirse yeşil çayda bulunan EGCG isimli antioksidan sebum üretimini azaltır, yanma hissini dindirir ve sivilceye yol açan bakteri oluşumunu engeller. Aknesiz bir hayat için yeşil çay önemli bir ilaçtır. Aşağıdaki reçete ile dışarıdan uygulama yapabilirsiniz. Bunun dışında detoks amaçlı olarak günde 1-2 fincan yeşil çay tüketmek de yararlıdır.

Malzemeler:

 • 1/2 fincan su
 • 2 yemek kaşığı organik çay yaprağı veya 1 çay poşeti yeşil çay

Uygulanışı:

Yüzünüzü suyla yıkayın ve yumuşak temiz bir havlu ile nazikçe kurulayın. Çay yapraklarını temiz bir kaseye yerleştirin ve üzerine kaynar su dökün. 4-5 dakika demlenmeye bırakıp süzün ve elde ettiğiniz sıvının soğumasını bekleyin. Sonra bu sıvıyı bir sprey şişesi ile yavaşça yüzünüze sıkabilirsiniz ya da pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde çay poşetini 2-3 dakika kadar problemli bölgelerin üzerinde tutmak da etkili olacaktır. Uygulamayı bitirdikten sonra bu ferahlatıcı sıvıyı cildinizde bırakabilir ya da soğuk suyla durulayabilirsiniz.

21. Yastık Kılıfınızı Yıkayın

Yastık kılıflarının en az haftada bir yıkanması gerekir. Çoğu kimse buna dikkat etmese de cildinizi temiz tutmak için bu çok önemlidir. Yastık kılıfınızı yıkamazsanız derinizden yastığa dökülen şeyler her gün yüzünüz ile 6-8 saat temas içinde olacak ve akne oluşumunu tetikleyecektir.

22. Yüzünüze Dokunmayın

Bu elinizi kelepçeleyin demek değildir, ama yüzünüzü gereksiz yere kaşımaktan, sıkmaktan, büzmekten ya da benzeri her eylemden kaçınmak yararınızadır. Elbette ki sırf yüzünüze dokundunuz diye akne çıkacak değildir ancak dokunmaktan kaçınırsanız aknelerin iyileşmesi daha acısız ve sakin şekilde gerçekleşir.

Sonuç

Sabırlı olun. Hayatta pek çok konuda olduğu gibi akne konusunda da zahmetsiz ve mükemmel bir mucizevi çözüm yoktur. Düzenli bir cilt bakımını iyi ve doğal bir akne tedavisi ile birlikte gerçekleştirmek biraz zahmetli olabilir ama kolay vazgeçmeyin, gerekli tedavileri uygulayın ve aceleci olmayın. Unutmayın ki cildinizle birlikte yaşıyorsunuz ve bu durumu değiştirmeniz mümkün değildir. Cildinize gerçekten bakmak için gerekli uğraşı verirseniz rahat, mutlu ve güvende hissedeceğinizi de unutmayın.