Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır

Ödem, vücut fazla sıvıdan kurtulamadığı zaman çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilir, ama çoğunlukla beslenmenizdeki aşırı tuz veya ilacın yan etkisinden kaynaklanır. Ödem sonucunda, özellikle bacaklarda, bileklerde, ellerde, ayaklarda ve karında şişkinlik olabilir. Güzelce terleyerek ve fazla suyu vücuttan atarak ödemi tedavi etmenin bazı doğal yolları vardır. Bu yazıda, ödemin nasıl giderileceğine ilişkin çeşitli önerileri bulabilirsiniz.

İdrar söktürücü yiyecekler yiyin. Bilinen en iyi idrar söktürücü besinler; kereviz, marul, havuç, soğan, kuşkonmaz, domates ve salatalıktır.

Ödemi azaltmaya yardımcı olan vitaminler alın. Vitamin hapları alın veya vitamin değeri yüksek yiyecekler tüketin.

  • B6 Vitamini: B6 vitamininin, özellikle adet öncesi sendromu gibi hafif durumlarda ödemi azalttığı bilinir. Esmer pirinç, muz, ton balığı, somon balığı ve kırmızı et, B6 vitamini açısından zengindir.
  • B5 Vitamini, B1 Vitamini ve D Vitamini: Bu vitaminler de ödemi azaltır. Az yağlı süt ürünleri ve taze meyveler, bu vitaminler açısından zengindir.
  • Potasyum, manganez, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller, idrar söktürücü rol oynarlar ve vücuttaki ödemi azaltmaya yardımcı olurlar. Kalsiyum; ıspanak gibi koyu yeşil bitkilerde ve süt ürünlerinde bolca bulunur. Potasyum; turunçgiller ve kavun gibi meyvelerde bulunur.

Tuz alımınızı azaltın. Vücuttaki fazla tuz, ödemin daha da kötüleşmesine yol açabilir. Yüksek miktarlarda sodyum barındıran işlenmiş gıdalardan ve kraker, fıstık veya cips gibi tuzlu atıştırmalıklardan kaçının. Yemeklerinize de tuz eklemeyin.

Alkol, çay ve kahve gibi vücuda su kaybettiren içeceklerden kaçının. Kafein ve alkol idrar söktürücü olmasına rağmen, su kaybınıza yol açar ve ödeminizi daha da kötü bir hale getirebilir.

  • Çay ve kahve yerine, limon çayı gibi bitki çaylarına ve karahindiba kahvesi gibi kahve türevlerine yönelin.
  • Alkolün yerine, alkolsüz bira ve alkolsüz elma şarabı gibi içecekleri deneyin.

Bol su için. Vücudunuzdaki ödemin, adet öncesi sendromundan, aşırı tuzdan veya başka bir küçük sebepten kaynaklandığının farkındaysanız, su içmenin olumlu bir etkisi olacaktır. Ödem, her ne kadar su tutulumu da olsa, vücudunuzdaki fazla suyu atmanın yolu da yine su içmektir.

Ödemin etkilerini azaltmak ve fazla suyu atmak için idrar söktürücü olarak bitkileri kullanmayı düşünün. İdrar söktürücü olarak çalışan birçok bitki vardır; karahindiba yaprağı, maydanoz, mısır püskülü ve akdiken bu bitkilerden bazılarıdır.

Dolaşımı artırmak ve fazla vücut sıvısından kurtulmak için sık sık egzersiz yapın. Egzersiz, ödem problemlerine fazlasıyla yardımcı olur. Egzersiz yaptığınız zaman, dolaşım sisteminiz daha etkin bir şekilde çalışır ve vücudunuz ısınır. Bu sayede ödemleriniz azalır. Düzenli egzersiz yapmak ileride de ödem problemleriyle karşılaşmanızı engelleyecektir.

Ayaklarınız kalbinizden yüksekte olacak şekilde uyuyun. Uzanıyorken bacaklarınızın altına bir yastık yerleştirin. Bu, dolaşım sisteminizi rahatlatacaktır.