Yaban Mersininin (Blueberry) Kanıta Dayalı 11 Faydası

Bir kasesinde sadece 80 kalori bulunan, yağ ve sodyum içeriği çok düşük olan yaban mersini (blueberry), çok faydalı ve lezzetli bir yaz meyvesidir. Tatlı, etli, sağlıklı, hem tek başına hem de lezzetli tariflerin içinde tüketilebilecek bir meyvedir. Yaban mersini, antosiyaninler (anthocyanin) olarak bilinen bir çeşit flavonoid içerir. Yaban mersini, turna yemişi, patlıcan, kırmızı lahana gibi sebze ve meyvelere koyu kırmızı, mor ve mavi rengi veren bileşen de antosiyaninlerdir. Antosiyaninler aynı zamanda, yaban mersininin faydalarının de temelini oluşturur. Mükemmel bir C vitamini ve lif kaynağı olan yaban mersininin faydalarını sizin için derledik.

1. Yaşlanma Karşıtı

Genetik faktörlerin yanı sıra, birçok önemli semptomun da ana nedeni olan serbest radikaller, yaşlanma sürecinde rol alan oldukça etkin bir faktördür. Yaban mersini, genç kalmak için mükemmel bir fırsat sunar. Bu süper besinin, antioksidanlar açısından ilk sırada yer almasını sağlayan madde, yaban mersinine mavi rengini veren pigment olan antosiyanindir.

Yüksek C vitamini içeriği de yaban mersininin bu kadar önemli olmasını sağlamaktadır.

Yaban mersini tüketerek, kırışıklık, koyu lekeler, katarakt, kemik erimesi, saç dökülmesi, bunama ve Alzheimer gibi yaşlılık belirtilerinden kurtulabilir ve aynı zamanda antioksidan etkisinden maksimum şekilde faydalanabilirsiniz.

2. İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Yaban Mersini

İdrar yolu kanalının iç hattında çoğalan E. Coli gibi bazı bakteriler bu enfeksiyondan sorumludur. Bu enfeksiyon, enflamasyona, idrar yaparken yanma hissine ve bazı komplikasyonlara neden olur. Bu gibi durumlarda yaban mersini oldukça faydalıdır. Yaban mersini, sahip olduğu büyük ve polimer benzeri bir madde sayesinde, idrar yolundaki bu bakterilerin çoğalmasına engel olur. Bu etkiye ilave olarak, antibakteriyel özellik de gösterir. Yaban mersininin sahip olduğu bu büyük molekül, idrar kanalındaki bakterileri temizleyerek enfeksiyon oluşumuna engel olur. Bu konuda yaban mersinini özel kılan, bu maddenin sadece turna yemişi (cranberries) ve yaban mersininde bulunmasıdır.

3. Göz Sağlığı İçin Yaban Mersini

Yaban mersini tüketmek, gözlük, kontak lens, göz damlası ve göz cerrahisi için alternatif bir yoldur. Yaban mersini, yaşa bağlı maküler dejenerasyon, katarakt, miyop, hipermetrop, göz kuruluğu, enfeksiyon gibi tüm göz problemlerini antioksidan özelliği sayesinde engeller. Maküler dejenerasyon, sonunda kısmi körlüğe neden olabilecek kadar ciddi bir retina problemidir. Bu durumun önüne geçmek için yaban mersinini göze uygulamak gerekmez, ancak göz sağlığı için yaban mersini tüketilmesi önerilmektedir. Yaban mersini, karotenoidler (lutein, zeaksantin, vb.), flavonoidler (rutin, resveritol, kuersetin, vb.), C, E, A vitaminleri, selenyum, çinko ve fosfor gibi göz sağlığı için çok önemli ve faydalı antioksidanları içermektedir.

4. Beyin ve Yaban Mersini

Yaban mersininin içeriğinde bulunan; antosiyanin, selenyum, A, B kompleks, C ve E vitaminleri, çinko, sodyum, potasyum, bakır, magnezyum, fosfor ve manganezin tümü, beyinde sinir hücrelerinin ölümüne engel olarak, sinir sistemi ile ilgili hastalıkların önüne geçilmesini sağlar. Beyin hücrelerini koruyan bu maddeler, aynı zamanda sağlıklı bir sinir sistemine sahip olmak için de vazgeçilmezdirler. İnanması güç olsa da, bu muhteşem meyvenin, Alzheimer tedavisinde de oldukça etkin bir role sahip olduğu keşfedilmiştir. Bunun yanı sıra, hasar görmüş beyin ve sinir hücrelerinin de iyileşmesini sağlayan yaban mersini, uzun yıllar keskin bir hafızaya sahip olmak için de tüketilmelidir.

5. Sindirim Problemlerine Karşı Yaban Mersini

Bir avuç yaban mersini, içerdiği lifler sayesinde kabızlığı önlerken, vitaminler, sodyum, bakır, fruktoz ve asitler, sindirim sıvılarının gastrointestinal kanal boyunca düzgün ve güvenilir bir şekilde hareketini sağladığı için sindirimi kolaylaştırır.

6. Kansere Karşı Yaban Mersini

Yaban mersininin, pterostilben ve ellajik asit gibi maddeleri içermesi ve bu maddelerin antosiyanin, C vitamini, bakır gibi antioksidanlarla oluşturduğu inanılmaz sinerjinin, kanser hastaları için çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan çalışmalar, bu maddeler sayesinde hem kanser oluşumunun engellenebileceğini hem de kanserin tedavisinin kolaylaştırılabileceğini ortaya koymaktadır.

7. Kalp Hastalıklarına Karşı Yaban Mersini

Yüksek lif içeriği, antioksidan içeriği ve kötü kolesterolü (LDL kolesterol) düşürme yeteneği, yaban mersinini birçok kalp hastalığının tedavisinde mükemmel bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkarmaktadır. Yapılan araştırmalar, yaban mersini tüketmenin aynı zamanda kalp kasını güçlendirdiğini de ortaya koymaktadır. 2009 yılında hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, yaban mersini açısından zengin bir diyetle beslenenlerin kalp krizi geçirme riskinin düştüğü gösterilmiştir.

8. Yaban Mersini Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Antosiyanin gibi antioksidanlar, C, B kompleks, E ve A vitaminleri, bakır (çok güçlü bağışıklık güçlendirici ve antibakteriyel mineral), selenyum, çinko ve demir (hemoglobin düzeyinin artmasını ve kanın oksijenlenmesini sağlayarak immün sistemi destekler) sayesinde yaban mersini, bağışıklık sistemini önemli ölçüde destekler ve enfeksiyonların önüne geçer. Bağışıklık sisteminiz güçlüyse, bakteri ve virüslerin neden olduğu, hastalıklara yakalanma riskiniz de azalır.

9. Cilt Sağlığı ve Yaban Mersini

Yaban mersini tüketmek vücudumuzu sadece içeriden korumaz, aynı zamanda cildimizi de korur. Cilt hasarı oluşturan en büyük etmen güneşe maruziyettir. Bu hasarın en önemli nedeni de UV-B ışınlarıdır. Bu ışınlar, cildin erken yaşlanmasına ve kırışıklık oluşmasına neden olurken aynı zamanda cildin kolajen yapısını da bozar. 2009 yılında yapılan bir çalışmada, yaban mersini özü ile muamele edilen ciltte, kolajen hasarının önüne geçildiği sonucuna varılmış ve yaban mersininde bulunan antosiyaninlerin, cildin korunmasını sağladığı doğrulanmıştır.

10. Kilo Vermek İçin Yaban Mersini

Düşük glisemik indeks, yüksek lif içeriği ve düşük kaloriye sahip bu meyveyi, sağlıklı bir yolla kilo vermek için gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

11. Yaban Mersininin Diğer Faydaları

Yaban mersini, tazelenmiş, aktif ve fit kalmanızı sağlar. Kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayan iyi bir antidepresandır. Dolayısıyla, yaban mersini sayesinde ilaçlara tonlarca para harcamak zorunda kalmazsınız. Bu süper besine ilişkin hiçbir yan etki bildirilmemiştir. Sağlıklı ve uzun yaşamak için, diliniz masmavi olana kadar yaban mersini tüketebilirsiniz.


Kaynaklar: