Yabancı Dil Öğrenmenin 11 Şaşırtıcı Faydası

Yabancı dil öğrenmek gerçekten zordur. Tamamen farklı bir iletişim kurma biçimini beyninize öğretmek ve insanlarla daha önce hiç yapmadığınız bir biçimde iletişime geçmeye çalışmak, zorlayıcı bir zihinsel aktivitedir.

Fakat her ne kadar zor da olsa, yabancı dil öğrenmenin birçok faydası vardır. Dil öğrenme serüveninizin henüz başındayken bunları fark edememiş olabilirsiniz. Ancak bunu kilo vermenin etkilerine benzetmek isabetli olacaktır. Sağlıklı kilonuza ulaştığınızda sadece kilo vermiş olmazsınız; özgüveniniz artar, zihniniz berraklaşır ve vücudunuz daha sağlıklı bir hale geldiği için eskisinden daha sağlıklı bir birey olmanın onlarca artısı hayatınıza eklenir. Yabancı dil öğrenmenin veya öğrenmeye çalışmanın faydaları da hayatınızı buna benzer bir şekilde etkiler.

1. Öğrenme Hızını Artırır

Yabancı dil öğrenmeye çalışmak yapabileceğiniz en iyi zihin egzersizlerinden biridir. Bilişsel ve soyut problemleri çözmeye çalıştığınız bir dil öğrenme deneyimi, hayatınızdaki diğer problemleri de çözmenizi kolaylaştırır.

Aynı zamanda bellek kapasiteniz genişler. Beyninize daha yeni ve daha fazla bilgi yüklemesi yapmak öğrenme sürenizi ilk başta biraz uzatabilir. Çünkü yeni bir bilgiyi öğrenirken, önceden bildiğiniz bir şeye göre daha fazla zaman harcarsanız.

Yabancı dil öğrendiğinizde sadece diğer dilleri daha hızlı öğrenebilme yetisine kavuşmuş olmazsınız. Aynı zamanda, sistematik bir biçimde bilmiyor olsanız bile, diğer dilleri öğrenmenin anahtarını bilinçaltınızda çoktan ele geçirmiş olursunuz.

Örneğin, yakın bir zamanda nasıl İspanyolca konuşulacağını öğrendiyseniz; İtalyanca, Fransızca, Portekizce, Romence gibi Latin kökenli dillerin dünyasına çoktan girmişsiniz demektir. Çünkü bu dillerde, tamamen aynı şekilde yazılmasalar bile, birbirlerine çok benzeyen hatta neredeyse birbirinin aynısı olan binlerce kelime vardır.

2. Sayısal Yetenekleri Artırır

Matematik konusunda doğuştan bir yeteneğe sahip olmayanların da artık korkmasına gerek yok. Yeni bir dil öğrenmek yapısal ve mantıksal işlemler dizisi gerektirir ve bu da bir matematik problemi çözerken yaptığınız şeyin aynısıdır.

Amerikan Yabancı Dil Öğretme Konseyi’nin 2007 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, ikinci bir dil öğrenimi gören öğrencilerin, bu dil öğrenme uğraşı matematik derslerinin süresinden çalsa bile, yabancı dil öğrenmeyen öğrencilere göre daha iyi bir okul performansı sergilediği ve sayısal yeteneklerinin arttığı gözlenmiştir.

Michigan Üniversitesi’nin Dil Öğrenme Rehberi’nde yayımlanan başka bir araştırmaya göre, sadece bir dönem boyunca her gün 90 dakika yabancı dil çalışan öğrencilerin dil ve matematikle ilgili diğer derslerde daha başarılı notlar elde ettikleri gözlenmiştir.

3. Daha İyi Bir Dinleyici Olursunuz

Yabancı dil öğrenirken kendinizi iyi bir dinleyici olmak için eğitmek zorundasınız. Aksi halde, telaffuz edilen aksan, kelime ve tonlamaları kaçırabilirsiniz.

Daha iyi bir dinleyici olmak hayatınızın her alanında işe yarayacak bir yetenektir. Eğer birisiyle gerçekten samimi bir ilişki kurmak istiyorsanız, o kişinin sözünü hiç kesmemeniz ve onu ilgiyle dinlemeniz gerekmektedir.

4. Odaklanmayı Artırır

Yapılan bir araştırmada, birden fazla dil konuşan insanlar, sözcükleri anlama performansı sergilerken fMRI aracılığıyla gözlemlendiler. Araştırmanın sonuçları, birden fazla dile hakim insanların birbirine benzeyen kelimeleri ayırt etmede sadece bir dil konuşabilen insanlara göre daha iyi olduklarını göstermiştir (1).

Sözcükleri ayırt edebilme yeteneği aynı zamanda elinizdeki bir işe yoğunlaşmaya çalışırken dikkat dağıtan faktörleri göz ardı etmenizi de kolaylaştırmaktadır.

Dinleme yeteneğiniz geliştikçe, odaklanma yetiniz de gelişir. Yeni herhangi bir şeyi öğrenmek gibi, yabancı dil öğrenmek de asla kesintiye uğramayan, bütüncül bir odaklanma gerektirir. Çünkü en ufak bir dikkat dağılması bile birbirinden ayrı olan fakat fonetik (söyleniş) olarak birbirine benzeyen iki sözcüğü karıştırmanıza neden olabilir.

Zaman içinde beyniniz bu yüksek odaklanma seviyesini muhafaza etmeye alışır.

5. Özgüveni Artırır

Bir şeyi başarmayı hedef edindiğinizde ve onu gerçekleştirdiğinizde özgüveniniz artar. İlerlemeniz ne kadar ufak olursa olsun bunun özgüveniniz üzerindeki etkisi göz ardı edilemez.

Öğrenmeye çalıştığınız yabancı dili kendi anadili olarak konuşan bir insanla 30 saniye boyunca iletişim kurabilmek bile sizi bu konuda çok daha özgüvenli yapar. Çünkü bunu daha önceden yapamadığınızı fakat şimdi ise yapabildiğinizi bilirsiniz.

Dil bariyeri şeffaflaştıkça insanlar arasındaki pozitiflik de daha kolay iletilebilir hale gelir. Bu özgüven artışı sizi yalnızca daha çok öğrenmeye değil, aynı zamanda o dili konuşan insanlarla daha çok iletişime geçmenizi sağlayarak medeni cesaretinizi de artırır.

6. Olası Beyin Hastalıklarını Engeller

Sağlıklı olmak herkes için bir öncelik olmalı ve yaşınız ne olursa olsun sağlığınıza özen göstermelisiniz. Birçok insan sağlığını muhafaza etmek konusunda sadece fiziksel görünüşe önem veriyor. Fakat bunu yaparken çoğu insan aslında en önemli kısmı gözden kaçırıyor: beyin.

Beynin hayati fonksiyonları olmadan yaşamanız imkansızdır. Beyin, vücuttaki diğer organlardan daha fazla önceliğe sahip olmalıdır.

Yabancı dil öğrenmenin, Alzheimer hastalığını ve bunamayı yaklaşık 4,5 sene erteleyebildiği, hatta önleyebildiği bilinmektedir. Bu, semptomları sadece 6-12 ay erteleyen birçok ilaç tedavisinden çok daha iyi bir çözümdür.

Amerikan Nöroloji Akademisi’nde yapılan bir araştırmaya göre, birden fazla dil konuşmak beyindeki sinirsel yolları artırmakta ve bu sebeple de bilginin beyinde daha iyi işlenmesini sağlamaktadır.

7. Anadilinizi Geliştirir

Yabancı dil öğrenmenin diğer dilleri öğrenme ve aynı dil ailesinden diğer dillerle tanışıklık yaratma konusunda yardımcı olacağı bir gerçektir. Fakat bahsedilmeyen bir diğer yararı da, dil öğrenmenin anadilinizi de geliştirmesidir.

Yabancı dil öğrenmenin etkileri üzerine yapılan bir araştırmaya göre, sadece ikinci bir dil öğrenmeye çalışmak bile anadiliniz bağlamında dil bilgisi, okuma, kelime dağarcığı ve konuşma yeteneklerinizi geliştirebilmektedir. Çünkü yeni bir dil öğrenirken hem anadilinizdeki hem de öğrendiğiniz dildeki cümleyi ögelerine ayırıp parçalarsınız. Bu aynı zamanda anadilinizi öğrenirken iç güdüsel olarak edindiğiniz bir yetenektir.

8. Yaratıcılığı Artırır

Dil öğrenmek bir yapbozun parçalarını birleştirmeye benzer. Hepsini olmasa da birkaç kelimeyi anlar ve anlayamadığınız boşlukları doldurmak için kendinizi yaratıcı olmaya zorlarsınız.

Yapılan bir araştırma, iki dil konuşabilen insanların daha sıradışı bir düşünme şekline sahip olduğunu, olaylara yaklaşımlarının tek dil konuşan insanlara göre daha farklı olduğunu ortaya koymuştur (2).

9. Kültürel Anlamda Gelişmenizi Sağlar

Yabancı dil öğrenmek yalnızca başka bir dilde iletişim kurmanızı değil, aynı zamanda o kültürü öğrenmenizi de sağlar.

Bunun birincil nedeni, yabancı dil öğrenmek amacıyla yabancı insanlarla etkileşime geçmenizdir. Öğrendiğiniz dilde ilerlemek için, o dili öğreten bir öğretmenle çalışmanız ya da o dili konuşan insanlarla diyalog kurmanız, buluşmalara katılmanız gerekir. Bu tıpkı bisiklete binmeyi video izleyerek öğrenmek yerine gerçekten sürmeye çalışarak öğrenmeye benzer.

İnsanlar arasındaki anlaşmazlıklar genelde karşı tarafı yeterince anlayamamaktan kaynaklanır. Yabancı dil öğrenmek karşınızdaki insanın sadece nereli olduğunu anlamanıza değil, aynı zamanda o kişinin yetiştiği kültürü de anlamanıza yardımcı olur.

10. Yeni Kariyer Olanakları Sağlar

Geçtiğimiz on yıl boyunca, dünya çok hızlı bir küreselleşme sürecine girdi. Internetin yaygınlaşmasıyla birlikte yerel işletme kavramı önemini kaybetmeye başladı. Bugün açılan kurumların çoğu artık internet üzerinden işletiliyor ve bu sebeple de küresel pazara ulaşma ihtimalleri çok daha yüksek.

Özellikle büyük şirketler, dünyanın her bölgesine erişmek için muazzam bir hızla çalışıyorlar. Bu sebeple de yakın gelecekte ikinci, hatta üçüncü bir dil bilmek Microsoft Word kullanmayı bilmek gibi bir standart haline gelebilir.

Söz konusu kariyerse, hiçbir kapıyı kapalı bırakmamak çok önemlidir. Yabancı dil öğrenmek zaman alabilir, fakat bir sonraki iş görüşmenizde buna hazırlıksız yakalanmak yerine daha önceden yabancı dil öğrenmiş olmak işinize yarayacaktır.

11. Yeni Bir Seyahat Deneyimi Yaşarsınız

Yabancı dil öğrenmenin bu faydası oldukça önemli ve neredeyse herkes için geçerlidir. Fakat o dili tam anlamıyla öğrenmeden bunu deneyimlemek biraz zordur.

İspanyolca öğrenip İspanya’ya gitmek, hiç İspanyolca bilmeden oraya gitmeye kıyasla size çok daha farklı bir deneyim yaşatacaktır. Seyahat ettiğiniz yerin konuşma dilini öğrendikten sonra Tripadvisor gibi uygulamalardan edinebileceğiniz alışılagelmiş seyahat tavsiyelerine daha az ihtiyacınız olacaktır. Çünkü yeni bir kültürü bir turist olarak değil, oranın yerlisi gözüyle keşfetme imkanına sahip olursunuz.