Yaratıcı Kişilerin 10 Ortak Özelliği

Yaratıcılık, insan olmanın bir parçasıdır. Kendini ifade etmek kişinin yaratıcı kişiliğini yüceltmesini de sağlar. Bazı insanların diğerlerinden daha yaratıcı olmasının tek nedeni yaratıcılıklarını hayata geçirmeyi öğrenmiş olmalarıdır. Aslında herkes yaratıcıdır ama bu yaratıcılığı farklı yollardan dışarı vurur. Hayatta yapmak istediklerinizi listelerken, bir yazı okuyup oradan öğrendiklerinizi hayata geçirirken ya da sorunlara yeni çözüm yolları ararken de yaratıcılığınızı kullanırsınız.

Yaratıcılık hayatta vazgeçilmez bir enerji kaynağıdır. Kendinizi ifade etmezseniz bir parçanızı da dünyaya kapatmış olursunuz.

Yaratıcı olmak için yönetmen, ressam ya da yazar olmak zorunda değilsiniz. Yaratıcılık nefes almak gibi hayatınızın temel bir parçasıdır.

Hayaller kurmak ve hedefler belirlemekteki esas amaç kişinin kendini yaratıcı şekilde ifade etmesidir. Hayal kurmak veya isteklerinize doğru yol almak konusunda kendinizi kısıtlarsanız hayattan sıkılırsınız, mutsuzluk ve suçluluk duygusuna kapılabilirsiniz.

Yaratıcı olarak görülen insanlar genelde özgüven sahibi, keşfetmeyi seven ve rahatlığa aldanmayan kişilerdir. Bu kimselerin diğer özel yanları ise şöyledir:

1. Şu Ana Değil İmkanlara Odaklanmak

Yaratıcı insanlar hayatlarında ne oluyor ya da neden oluyor diye düşünmek yerine ne olabilir diye düşünmeyi tercih ederler. Daha iyi bir geleceğe inanıp bu geleceğe dair isteklerine odaklanırlar.

2. Kendini Affedebilmek

Yaratıcı kimseler olumsuz durumları kişisel olarak algılamamayı öğrenmişlerdir. Daha büyük riskler almak ve kendilerini affetmek konusunda kendilerini eğitirler. Peki siz bugün kendinizi affetmeye hazır mısınız?

3. Reddedilmekten Yılmamak

Yaratıcı olmayı başarmış kişiler “hayır” kelimesinin gücünün farkındadırlar ve reddedilişin bazen korunmayı getirdiğini iyi bilirler. Projeniz 50 farklı yer tarafından reddedilse bile yeterince kararlı ve inançlı olursanız sizin için en doğru yeri muhakkak bulursunuz. Bir kapı kapandığı zaman başka birinin açılacağını ve kendiniz için doğru yeri de bu şekilde bulabileceğinizi unutmayın.

4. Fırsatları Değerlendirmek

Yaratıcı insan risk alır ve bilinmeyeni keşfe çıkar. Ufkunu genişletecek fırsatları kabul eder, öğrenmekten ve yeni şeyler denemekten memnuniyet duyar. Mükemmelliğin değil keşfetme sürecinden alınacak keyfin peşindedir.

5. Rutini Bozmak

Yaratıcılığın yolu spontane olabilmekten ve rutin olandan uzak durmaktan geçer. Monotonluğa düştüğünüzü hissediyorsanız rutine girmiş olabilirsiniz. Başarı ise rutini kırmakla elde edilir. Rutinden kurtulup spontane olmak için neler yapabileceğinizi düşünüp bir deneyin.

6. Zayıf Olmaktan Korkmamak

Çoğu yaratıcılık sahibi kendini zayıf yönlerini gizlemeden ifade eder. Tanıdığınız en yaratıcı insanı bir düşünün, zayıflığını çoğu zaman gizlemediğini göreceksiniz. Hassaslık yaratıcı enerjiyi açığa çıkarmanın anahtarıdır, bu anahtarı kullanın.

7. Her Şeyin Bağlantılı Olduğunu Bilmek

Her şey daha büyük bir planın parçasıdır. İster yedi sene önce çalıştığınız iş, isterse yeniden hayatınıza giren eski sevgili olsun, her şey dönüp yeniden geri gelir. Yaratıcı kimseler hayattaki her deneyimin önemli olduğunu bilirler.

8. Olumsuz Düşüncelerden Uzaklaşmak

Ortalama bir insanın aklından günde ortalama 50.000 düşünce geçer. Çoğu kimsede bunların %80’i olumsuz düşüncelerdir. Sosyalleşerek, doğada vakit geçirerek veya yeni bir kitaba başlayarak kafanızdaki zararlı düşünceleri dağıtıp yolunuza bakın.

9. Aksilikleri İleri Gitmek İçin Motivasyona Çevirmek

Yaratıcı insan hayattaki durumlara bakıp bunları kendini ifade etmekte malzeme olarak kullanır. Gerçekten mutlu olmak ve iç huzurunu bulmak için hayatta başınızdan geçen her şeye olgunlaşmak ve öğrenmek için size verilmiş fırsatlar olarak bakın.

10. Çok Fazla Bağlanmamayı Öğrenmek

Yaratıcılığı avantaja dönüştürebilmiş insanlar hayatın bağlanmak ve bırakmak arasında bir denge oyunu olduğunu anlamışlardır. Hiçbir şeye çok sıkı bağlanmayın. Artık işinize yaramayan şeyleri bıraktığınızda yeni fırsatların doğacağına güvenin.

Yaratıcı olmak ya da olmamak diye bir şey yoktur. İnsan olmak demek kendini ifade etme potansiyeline sahip olmak demektir ki bu da yaratıcılığın en somut halidir. Kendiniz olun ve yaratıcılığınızın parlamasına izin verin.