Yeşil Çayın Faydaları

Dünya çapında en çok tüketilen ve en değerli içeceklerden biri olan yeşil çay, güzel tadının yanı sıra vücudumuz için de önemli bir yere sahiptir. İçeriğindeki bileşikler sayesinde, birçok yaygın hastalığa karşı iyileşme sağlayan yeşil çay, aynı zamanda ciddi birçok sağlık sorununun ve kronik hastalıkların oluşma riskini de azaltır. Muazzam faydalarından dolayı yeşil çay, sağlıklı bir hayatın kapısını aralar. Günde 2 ya da 3 bardak yeşil çay içerek kendinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Yeşil çayın faydalarını sizin için derledik.

1. Beyninizi Geliştirir

Beynimizin, fonksiyonunu yerine getirebilmesi için sağlıklı damarlara ihtiyacı vardır. İsviçre’de yapılan bir çalışmaya göre düzenli yeşil çay tüketen insanların daha güçlü bir hafızaya sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Yeşil çay, en yaygın sinir sistemi hastalıkları arasında yer alan Alzheimer ve Parkinson’a karşı da güçlü bir koruyucudur. Hafızanızı güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak için her gün bir ya da iki bardak yeşil çay için.

2. Kan Şekerini Düşürür

Yeşil çay, diyabet hastalarının kan şekeri seviyesini korur. Yeşil çayın içeriğindeki polifenol ve polisakkaritler hem tip 1 hem de tip 2 diyabette faydalıdır. Tip 1 diyabette pankreastaki insülin üretimini artırırken, tip 2 diyabette göz, kalp ve böbrek hasarına neden olan şeker dalgalanmalarını azaltır. Sonuç olarak yeşil çay, diyabet hastalarının diyetine dahil edebileceği en iyi içecektir.

3. Kolesterolü Düşürür

Yeşil çay, kandaki kötü kolesterolü düşürmede ve iyi kolesterol ile kötü kolesterol arasındaki oranı dengelemede etkilidir. Yeşil çayın içeriğinde, kötü kolesterolün emilimini azaltmanın yanı sıra onun atılımını da kolaylaştıran bileşenler mevcuttur.

Yeşil çay, aynı zamanda kalp krizi ve felç riskini artıran plak oluşumunu da engeller.

4. Ağız Sağlığını Geliştirir

Yeşil çay tüketimi, diş çürümelerini azaltarak ağız sağlığını geliştirir. Yeşil çay, içeriğindeki florür, polifenol ve kateşinler sayesinde diş çürüğü, kötü nefes ve çeşitli ağız-diş problemlerine neden olan bakterileri öldürür.

Avrupa’da yapılan bir çalışmada, her gün 1-2 bardak yeşil çay tüketiminin diş kaybını azalttığı öne sürülmüştür. Ancak çayınıza, şeker ya da diğer tatlandırıcılar ilave ederek bu etkiyi tersine çevirmemeye dikkat edin.

5. Yağ Yakımını Hızlandırır

Yapılan araştırmalar, her gün bir bardak yeşil çay tüketiminin özellikle bel çevresindeki yağ miktarını azalttığını açıklamaktadır. Yeşil çay, aynı zamanda vücuttaki yağ oranını ve toplam vücut ağırlığını da azaltır. Ayrıca, yeşil çayın içeriğindeki kateşinler vücut ısısını artırarak ekstra kalori harcanmasını sağlar. Polifenol ise, yağların oksidasyonunu ve besinlerin enerjiye dönüşünü artırır. Yapılan çalışmalar, yeşil çayın içeriğindeki bileşiklerin, kafeinle birlikte metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırdığını göstermektedir.

6. Saç Dökülmesini Engeller

Yeşil çay, içeriğinde saç dökülmesine engel olan ve saçın uzamasını hızlandıran antioksidan maddeler bulundurur. İçeriğindeki polifenoller saç dökülmesinden sorumlu olan maddeyi bloke eder. Epigallokateşin ise saç hücrelerini uyararak, uzamayı hızlandırır.

Saç dökülmesine engel olmak ve saçlarınızın uzamasını hızlandırmak için her gün birkaç bardak yeşil çay tüketin. Soğuk yeşil çayı, saçlarınıza da uygulayabilirsiniz.

7. Yaşlanmaya Karşı Savaşır

Yeşil çayın içeriğindeki polifenol olarak bilinen antioksidan, zararlı serbest radikallere karşı cildi koruyarak, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır, cildin uzun yıllar sağlıklı ve problemsiz kalmasını sağlar. Yeşil çayın güzellik ürünlerinin içeriğinde bulunma nedenlerinden birisi de içeriğindeki oligomerik proantosiyanidinler (oligomeric proanthocyanidins) sayesinde cildin erken yaşlanmasını geciktirmesidir.

8. Kan Basıncını Düşürür

Yeşil çayın düzenli tüketilmesi, vücutta kan basıncının artmasından sorumlu olan anjiyotensin maddesini baskılayarak, kan basıncını düzenler ve düşürmeye yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar, her gün bir-iki bardak yeşil çay tüketenlerin, tüketmeyenlere göre yüksek tansiyon problemi yaşama riskini %46 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

9. Kanser Oluşma Riskini Azaltır

Yapılan birçok çalışma, yeşil çayın içerdiği çok sayıda antioksidan sayesinde, meme, prostat, pankreas, özofagus, mesane, akciğer ve mide gibi kanserlerin gelişme riskini azalttığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, yeşil çayın içerdiği antioksidanların, C vitaminine göre 100, E vitaminine göre ise 24 kat daha etkili olduğu gösterilmiştir. Anti-kanser özelliğinden faydalanmak için yeşil çay içmeyi ihmal etmeyin.

10. Kemikleri Güçlendirir

Yeşil çayın yüksek florür içeriği, kemiklerin sağlıklı kalması için faydalıdır. Düzenli tüketildiğinde, kemik erimesine bağlı kırılmaları azaltan yeşil çay, aynı zamanda antioksidan ve anti-enflamatuvar özellikleri sayesinde kemik yoğunluğunun azalmasını da engeller. Yeşil çay, kemik hücrelerinin yapımını artırırken, yıkımını azaltır.

Sonuç olarak, yeşil çay içerek güne başlamak sağlığınızı birçok yönden olumlu destekler.


Kaynaklar: