Yulaf ve Yulaf Ezmesinin 12 Muhteşem Faydası

Yulafın faydaları arasında, kalp dostu olması, diyabeti kontrol etmesi, hipertansiyonu düşürmesi, kansere karşı koruma sağlaması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Yulaf, ılıman bölge iklimlerinde yetişir, soğuğa dayanıklı olmasına rağmen, yüksek sıcaklığa dayanıklı değildir. Yulaf, ucuz, kolay yetiştirilebilir, işlenebilir olması ve aynı zamanda birçok faydasından dolayı günümüzde oldukça popülarite kazanmış bir besindir.

Yulafın besin değerlerini ve faydalarını sizin için derledik.

Yulafın Besin Değerleri

100 gram yulaf aşağıdaki besinleri içerir:

  • 380 kalori
  • 13 g protein
  • 6,5 g karbonhidrat
  • 10 g lif
  • 1 g şeker

Yulafın içeriğinde birçok vitamin ve mineral yer almaktadır. Bunlardan bazıları, kalsiyum (52 mg), demir (4 mg), magnezyum (138 mg), fosfor (410 mg), potasyum (362 mg), sodyum (6 mg), çinko (3 mg), tiamin (0,4 mg), riboflavin (0,1 mg), niasin (1,1 mg), B6 vitamini (0,1 mg), folat (32 mikrogram), E vitamini (0.42 mg), K vitamini (2 mikrogram) ve sıfır kolesteroldür.

Yulafın Faydaları

Yulafın faydaları saymakla bitmez, ancak bu yazıda en önemli faydalarına yer verilmiştir.

1. Kalp Sağlığı İçin Yulaf

North Western Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülen bir çalışmaya göre, yağ bakımından modifiye edilmiş bir diyette yulafın mükemmel bir yere sahip olduğu ve aynı zamanda kolesterol düşürücü etkisinin bulunduğu sonucuna varılmıştır. Amerikan Kalp Derneği tarafından tüketilmesi önerilen yulaf ve yulaf ürünleri, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

2. Diyabetin Kontrolü İçin Yulaf

Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi’nde, diyabet hastaları üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, yulaf ezmesi tüketiminin tip 2 diyabet hastalarında kan şekerini önemli ölçüde düşürdüğü sonucuna varılmıştır. Yulaf ezmesinin içeriğinde bulunan lifler ve kompleks karbonhidratlar, basit karbonhidratlara göre daha uzun sürede sindirildiği için kan şekeri yavaş yavaş düşer. Bu da kan şekerinin optimum düzeyde kalmasını sağlar. Bu çalışmada hastalara diğer tahılların yerine yulaf verilmiştir.

3. Hipertansiyonu Kontrol Eder

Genellikle hipertansiyon hastaları için verilen bir diyet olan DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension – hipertansiyonu durdurmak için beslenme yaklaşımları) kapsamında bulunan tuzsuz yulaf ezmesi, hipertansiyonu tedavi etmek için önerilen en yaygın besindir. Araştırmalar, düzenli yulaf ezmesi tüketiminin yüksek kan basıncı riskini düşürmede yardımcı olduğunu göstermektedir.

4. Kanser Önleyici Etkiye Sahiptir

Yapılan araştırmalar, yüksek lif içerikli besinler tüketmenin, kolorektal kanser oluşmasına engel olduğunu göstermektedir. Bu çalışma aynı zamanda, kanserin gelişmesinde enflamasyonun önemli bir yer tuttuğunu ortaya koymaktadır. Yulaf ezmesinin sahip olduğu yüksek lif içeriği anti-enflamatuvar özelliği, yulaf ezmesini kanserle savaşta güçlü bir besin olarak karşımıza çıkarmaktadır.

5. Uzun Süre Tokluk Hissi Sağlar

Yüksek lif içeriği ve düşük kalorili olması, yulafı düzenli tüketim için ideal kılmaktadır. Kompleks karbonhidratlar ve lif içeriği, yulafın sindirim süresini uzatır. Başka bir deyişle, yulaf tüketmek midenizi uzun süre dolu tutacağı için, öğün aralarında sağlıksız atıştırmalıklar tüketmenizi engeller.

6. Kabızlığı Önler

İyi bir lif kaynağı olan yulaf, kabızlığın üstesinden gelmek için çok iyi bir tercih olarak karşımıza çıkar. Yulaf, sindirim sürecini kolaylaştırmanın yanı sıra, intestinal kanal (mide-bağırsak kanalı) boyunca düz kaslar aracığı ile besinlerin hareketini kolaylaştırır.

7. Kilo Vermek İçin Yulaf

Şok diyetlere gerek kalmaksızın kilo vermek isteyenler için yulaf şiddetle önerilmektedir. Yüksek lif içeriği, önemli vitamin ve mineraller, düşük kalori değeri ve çok düşük yağ oranı, kilo vermek isteyenler için yulafı en iyi besin olarak karşımıza çıkarmaktadır.

8. Antioksidan

Yulaf, iyi bir antioksidan kaynağıdır. Yulafta, antioksidan özelliğe sahip fitik asit (phytic acid), fenolik bileşikler, flavonoidler ve steroller gibi bazı vitaminlerin bulunduğu bilinmektedir. Bu maddeler daha çok yulafın dış katmanlarında yer almaktadır.

9. Cildiniz İçin Yulaf

Yulaf, çeşitli cilt hastalıkları için kullanılan tedavi yaklaşımlarında yer almaktadır. Hastalığın yanı sıra semptomları gidermek için de kullanılan yulaf, cilde uygulanabilir. Akne, dermatit, su çiçeği ve strese bağlı döküntüler, deri yüzeyine yulaf uygulanmasıyla kontrol edilebilir.

10. Menopoz Sonrasında Faydalıdır

Menopoz sonrasında gelişebilecek bazı rahatsızlıklar göz ardı edilmemelidir. Yıllar içinde kalp hastalığı riski ve felç oluşma riski artmaktadır. Amerikan Kalp Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, menopoz sonrası dönemde kalp hastalığı olan bir kadına düzenli olarak yulaf verildiğinde, kalp hastalığı ve felç riski önemli ölçüde azalmaktadır.

11. Çölyak Hastalığına Karşı Yulaf

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın bir bölümünün hasar görmesi sonucunda bazı besinlerin yeteri kadar emilememesi ile sonuçlanan bir hastalıktır. Çölyak hastalarının tüketmemesi gereken tek besin maddesi, glutendir. Yapılan çalışmalardan, yulafın gluten içermesine rağmen, çölyak hastaları tarafından ölçülü bir şekilde tüketilebileceği sonucu çıkmaktadır.

12. Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Yulaf, tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini, folat ve E ve K vitaminlerini içermektedir. Bu vitaminler, güçlü bir bağışıklık sisteminin vazgeçilmez elemanlarıdır. E vitamini, kompleks yağ yapılarını parçalamaya yardımcı olurken, K vitamini ise kanın pıhtılaşma aşamasında, kemik sağlığının devamlılığında ve Alzheimer ile mücadelede önemli roller üstlenmektedir. Yulaf ezmesi bağışık sistemini güçlendiren; niasin, folat, tiamin, riboflavin, pantotenik asit ve kolin açısından da zengindir.

Sağladığı bu faydalarından dolayı, yulafı diyetinize dahil ederek sağlığınızı ve yaşam kalitenizi geliştirebilirsiniz.


Kaynaklar: