Zencefilin Muhteşem Faydaları

Zencefil, şifalı bitkiler grubunda üst sıralarda yer alan bir bitki türüdür. Köken olarak Hindistan ağırlıklı olmak üzere Güney Asya bölgesine dayanır. Şifalı bir bitki olarak tıpta kullanımı 2500 yıl öncesine kadar dayanır. Eski dönemlerden beri dünyanın farklı bölgelerinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Zencefil, kanserden soğuk algınlığına, eklem ağrılarından mide bulantısına kadar birçok rahatsızlığın çözümünde takviye gıda olarak kullanılmaktadır.

1. Grip ve Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Zencefil, grip ve soğuk algınlığı gibi soğuk havalarda bizi rahat bırakmayan rahatsızlıkların baş düşmanıdır.

Kullanımı

 • Süte bir tatlı kaşığı toz zencefil ekleyin.
 • Kaynatıp bardağa boşalttıktan sonra lezzet ve boğazı yumuşatması için birazcık bal ekleyin.
 • İyice karıştırın ve sıcak bir şekilde tüketin.
2. Öksürüğe İyi Gelir

Zencefilin içerisinde barındırdığı iltihap sökücü maddeler, öksürük şikayeti olan hastaların vazgeçilmez ilacı olduğu çok yaygın şekilde bilinmektedir. Bilimsel araştırmalarda da öksürüğe iyi geldiği tespit edilmiştir. Karanfille birlikte tüketilirse başarılı sonuç alınır.

Kullanımı

 • Bir yemek kaşığı balın içine bir çay kaşığı toz zencefil ve toz karanfil ekleyerek karıştırın.
 • Kıvam aldıktan sonra tüketin.
 • Günde bir defa kullanın.
3. Mide Bulantısına İyi Gelir

Zencefilin, hamile ya da adet dönemindeki kadınların sıklıkla yaşadığı mide bulantısına iyi geldiği araştırmalarda tespit edilmiştir. Bunun haricinde kara veya deniz yolculuğu yapan bireylerde yaşanan mide bulantısına da iyi gelmektedir.

Kullanımı

 • Bir cezveye su koyun. Üzerine bir tutam taze zencefili ufak parçalar halinde ekleyin.
 • Kaynatıp 10 dakika demlenmesini bekleyin.
 • Lezzet vermesi için limon ve bal ekleyin.
 • Sıcak bir şekilde tüketin.
4. Kalp Hastalığına Karşı Koruma Sağlar

Zencefilin kalp hastalıklarına dolaylı yoldan iyi geldiği bilimsel araştırmalarla tespit edilmiştir. 2015 yılında 41 diyabet hastası üzerinde yapılan deneylerde, hastalara günde 2 gram zencefil tozu verilmiş. Hastaların yüzde 12’sinde kan şekerlerinde düşük sonuçlar alınmış. Kan şekerindeki düşmenin, kalp rahatsızlıklarının önüne geçmede yardımcı olduğu tespit edilmiş. Araştırmaya göre günde 2 gram zencefil tozu tüketmek kalp ve şeker hastalığı riskinizi azaltmada yardımcı olacaktır.

5. Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Zencefil, özellikle gastrit hastaları için şifa kaynağıdır. Gastrit, midenin içini kaplayan zarın iltihaplanması veya bir şekilde zarar görmesidir. Başlıca nedenleri kötü beslenmek, fazla asidik besinler tüketmek ve fazla acılı besinler tüketmektir.

Gastrit ve mide rahatsızlığı olan bireylerde, zencefilin mikrop öldürücü ve iltihap önleyici özelliği sayesinde zencefil tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi yüzde yüz çözüm olmamakla birlikte destekleyici bir tedavidir. Mide rahatsızlığı olan, mide yanmasından şikayetçi olan hastalara zencefil kullanması önerilir.

Kullanımı

 • Kaynar suya ufak parçalar halinde taze zencefil ekleyin.
 • Üzerine bir miktar papatya ekleyin.
 • İyice demlendikten sonra tüketin.
6. Şeker Hastalığına İyi Gelir

Zencefil, içerisinde barındırdığı maddelerin kan şekerini ve insülin direncini düşürdüğü yönündeki araştırmalar sayesinde şeker hastalarının tercih ettiği bir destek ürünü haline gelmektedir. Kandaki yağ oranını düzenlemeye yardımcı olarak, damarları koruma konusunda da etkilidir.

Kullanımı

 • Sabahları demlediğiniz çayınıza bir tutam toz zencefil ve tarçın ekleyin.
 • Normal şekilde çayınızı demleyin ve tüketin.
7. Kanser Önleyicidir

Zencefil, içinde barındırdığı gingerol, şogaol  gibi maddeler sayesinde kansere karşı destekleyici bir bitki olduğu yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Ağırlıklı olarak mide ve yumurtalık kanserinde destekleyici ürün olarak kullanılan zencefil, cilde maske yapılarak sürüldüğü takdirde cilt kanserine iyi geldiği de bilinmektedir. Yüzde yüz çözüm olmamakla birlikte zencefilin, şifalı bir bitki olduğunu ve destekleyici özelliği olduğunu unutmamak gerekir.

Kemoterapi gören hastaların mide bulantılarının geçmesine ve sakinleşmelerine de yardımcı olur.

8. Alzheimer’ı Yavaşlatır

Zencefilin, serotonin ve dopamin gibi beynin çalışmasına yardımcı olan hormonların tetiklenmesinde yardımcı rol üstlendiğine inanılıyor. Bu etkisi ile Alzheimer hastalığını yavaşlattığı ve beyin üzerindeki olumsuz etkisini azalttığı 2011 yılında Hint bilim insanlarının yaptığı deneylerde tespit edilmiştir.

9. Kas ve Eklem Ağrılarına İyi Gelir

Kas ve eklem ağrılarından şikayetçi bireylerin gönül rahatlığı ile başvuracağı doğal bitki şüphesiz zencefildir. 2007’de Arizona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada zencefilde bulunan gingerol isimli bileşenin, kas ve eklem ağrılarına iyi gelen anti-enflamatuvar özelliği olduğuna inanılmaktadır.

Kullanımı

 • Ufak parçalar halinde kesilen zencefili kaynar suya ekleyin ve demlenmesini bekleyin.
 • Üzerine bir adet tarçın çubuğu ve biraz bal ilave edin.
 • Daha sonra bir süre daha demleyin ve tüketin.
10. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Yapılan araştırmalarda, yemek ile birlikte zencefil tüketilmesinin kalori yakımını hızlandırdığı tespit edilmiştir. Bunun haricinde ise tokluk hissiyatı sağladığına inanılmaktadır. Bu sebeple kilo vermek isteyenlerin kullanması gereken bir bitkidir.

Kullanımı

 • İki limonun suyunu sıkın, içine bir miktar taze zencefil kökü doğrayın ve kaynatın.
 • Kaynamaya başlayınca altını kısın ve içine bir litre su ile beraber iki parça limon kabuğu ekleyin.
 • Yemeklerden önce bir bardak tüketin.

Kaynaklar: