Zihinsel Olarak Daha Güçlü Olmanın 10 Yolu

Hayatın iniş çıkışları ile daha güçlü bir şekilde başa çıkabilmek ister miydiniz? Duygusal ve zihinsel olarak güçlü olmak bir gecede başarılabilecek bir iş değildir. Hayatın size sunduğu ufak tefek zorlukları, daha güçlü olabilmek için atılan adımlar olarak görmeye başlayın. Bu sayede işler gerçekten zorlayıcı ve can sıkıcı bir hal aldığı zaman zorluklarla başa çıkmak için daha tecrübeli bir durumda olursunuz.

1. Kendinizden Şüphe Etmeyi Bırakın

Güçlü bir zihne sahip olmak için, kötü bir gün geçirdiğiniz zaman ayakta durabilecek kadar özgüven sahibi olmanız gerekir. Eğer özgüveniniz düşükse, size olumsuz şeyler söylendiğinde mahvolabilir veya zorluklar karşısında hevesinizi kaybedebilirsiniz.

Dolayısıyla, zihinsel olarak güçlenmek için öncelikle özgüveninizi artırmaya çalışın. Bir süre sonra, yolunuza çıkan zorluklarla başa çıkabilecek güce sahip olmaya başladığınızı göreceksiniz. Özgüveninizi geliştirmek için:

 • Yaşadığınız olaylara yönelik hislerinize güvenin ve onlara göre hareket edin. Bir süre sonra hislerinize ve kendinize güvenmeye başlayacaksınız.
 • Kendinizi başkaları ile kıyaslamayın. Bu, kendinizden şüphe duymanın en hızlı yoludur. Başkalarının düşündüğü şekilde düşünmek zorunda değilsiniz. Başka birinin zayıf bir kopyası olmak yerine kendiniz olun.
 • Yakınınızdaki birine bildiğiniz bir şeyi öğretin. Kek yapmak gibi çok basit bir şeyi bile öğretebilmek, kendinize ve yeteneklerinize değer vermenizi sağlar. Bu da özgüveniniz için olumlu bir katkıdır.
 • Özgüveninizi zedeleyen alışkanlıklardan kurtulun. Çok fazla alkol tüketiyorsanız, çok fazla televizyon izliyorsanız veya internette çok fazla vakit geçiriyorsanız, özgüven eksikliği yaşamanız normaldir. Zamanınızı en iyi ve en verimli şekilde kontrol etmeyi öğrenmeniz lazım.
2. Baskı Altında Sakinliğinizi Koruyun

Zor ve stres dolu bir durumla karşılaştığınızda, duygularınızın kaynamaya başladığını hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda, öfkeye kapılmak veya başa çıkamayacağınızı düşünüp kaçmak yerine, sakinliğinizi korumak için elinizden ne geliyorsa yapın. Bir süre sonra içinizdeki tepkisellik, yerini daha sakin bir duygu durumuna bırakacak ve bu sayede seçeneklerinizi daha sağlıklı bir şekilde tartıp en doğru yolu daha kolay bulabileceksiniz.

 • 10’a kadar saymak klişe gibi görünebilir ama gerçekten de işe yarar. Herhangi bir olaya duygusal bir tepki göstermeden önce durun, derin bir nefes alın ve tekrar düşünün.
 • Düşüncelerinizi yazmak da sakin olmanıza yardımcı olur. Büyük bir kararın eşiğindeyseniz veya herhangi bir şey canınızı gerçekten çok sıktıysa, duygularınızı yazıya döküp bir süre sonra okuyun. Okuduğunuz zaman aynı olaya daha farklı bakabildiğinizi fark edeceksiniz.
3. Küçük Şeyleri Takmayın

Eğer ufak tefek olaylara veya her gün karşılaşabileceğiniz iğneleyici sözlere karşı duyarlıysanız, bu duyguların zamanla birikip zihninizi daha da zayıflaştıracağından emin olabilirsiniz. Enerjinizi böyle küçük şeylere harcamamak için daha kalın bir zırhınız olmalı. Çünkü hayatın gerçek sorunlarıyla karşılaştığınız zaman o enerjiye ihtiyacınız olacak.

 • Başkalarının yargılamalarını ve olumsuz yorumlarını ciddiye almayın. Özgüveni yüksek bir insan olarak, bu lafları duymazdan gelmeniz gerekir. Size böyle şeyler söyleyen insanların nasıl hayatları olduğunu veya nasıl bir gün geçirdiklerini bilemezsiniz. Size karşı kaba davranan ve kötü hissetmenizi isteyen insanların kötü bir ruh halinde olduklarını varsayın.
 • Trafikten, kahvenizin dökülmesinden, uzun kuyruklardan ve buna benzer bütün can sıkıcı (ama ufak) olaylardan dolayı stres yaşamamayı öğrenin. Hayat, böyle ufak olaylara enerji harcamak için gerçekten çok kısa.
4. Hedefler Belirleyin

Kendinize anlamlı hedefler koymak ve o hedeflere ulaşmak için adım adım çalışmak, güçlü bir zihin için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Sıkılmanıza rağmen hedeflerinizden şaşmadan çalışmak, zamanla sizi daha güçlü yapacaktır.

 • Ulaşılması zor hedefleriniz varsa, onları daha küçük parçalara bölün. Örneğin; hedefiniz 10 kilo vermekse, bu hedefe ulaşmak için haftalık hedefler belirleyin. Haftada 1 kilo vermek sizin için daha kolay ve ulaşılabilir bir hedef olacaktır.
 • Başarısızlıkların sizi yıldırmasına izin vermeyin. Başarısız olduysanız, gerekli dersleri çıkarın ve farklı bir şekilde tekrar deneyin.
5. Pozitif Olun

Zihinsel ve duygusal olarak güçlü olan insanların genelde şikayet etme eğilimleri yoktur. Bu insanların da herkes gibi sorunları vardır, ama onlar yaşadıkları olaylara daha geniş bir perspektiften ve daha pozitif bir şekilde bakabilirler. Pozitif olmak ve geleceğe dair bütün olasılıkları değerlendirebilmek, zor zamanlarda size yardımcı olabilecek özelliklerdir.

 • Olayların her zaman pozitif taraflarını görmeye çalışın. En kötü durumlarda bile öğrenilebilecek birçok şey vardır.
6. Gerçeklerden Kaçmayın

Gerçeklerle cesurca yüzleşebilmek, bir insanın duygusal ve zihinsel olarak güçlü olduğunun en büyük göstergesidir. Eğer bir sorunla başa çıkmak istiyorsanız, öncelikle o sorunun ne olduğunu tanımlamanız gerekir. Böyle bir durumda kendinize yalan söylemeniz, gelecekte daha fazla acı çekmenize sebep olur. Kendinize karşı dürüst olun.

7. Geri Adım Atmayın

Eğer bir karar verdiyseniz, kararınız mükemmel olmasa bile, inançlarınıza ve isteklerinize göre hareket etme cesaretini gösterin. Sadece çevrenizdekilerin eleştirmesi sebebiyle geri adım atmayın. Zihinsel olarak güçlü olan insanlar, özgüvenlerini sarsmaya çalışan insanlara rağmen sağlam durmayı başarabilen insanlardır.

8. Kendinizi Geliştirin

Kitap okumayı, güzel filmler izlemeyi, konserlere gitmeyi, müze gezmeyi ihmal etmeyin. Bu aktiviteler sizi duygusal ve zihinsel olarak zinde tutacaktır.

 • Sanatla daha fazla ilgilenin; resim yapın veya bir müzik aleti çalmayı öğrenin.
 • Yeni hobiler veya beceriler edinin.
 • Seyahat edin, farklı yerlerde farklı insanlarla tanışıp onların hayatlarını öğrenin ve onlara kendi hayatınızdan bahsedin.
9. Fiziksel Olarak Güçlü Olun

Güçlü ve sağlıklı bir beden, zihninizin de daha güçlü olmasına yardımcı olur. Sağlıksız ve fit olmayan bir bedeniniz varsa, her şey sizi daha kötü etkileyecektir.

 • Sağlıklı gıdalar tüketin, bol meyve ve sebze yiyin.
 • Günde en az 2 litre su için.
 • Günde en az 7-8 saat uyuyun.
 • Düzenli egzersiz yapın (yüzme, yürüyüş veya koşu), mümkün olduğunca fazla hareket edin.
10. Manevi Yönünüzü Güçlendirin

Maneviyata önem vermek de güçlü olmanın yollarından biridir. Bir ilham kaynağı (doğa, tanrı, vb.) ile iletişim kurmak size yeni bir yaşama amacı ve farklı bir güç verebilir.

 • Meditasyon veya yoga yapmayı deneyin.
 • Doğada daha fazla vakit geçirin ve doğanın güzelliklerinin farkına varın.