Zihninizi Zinde Tutmanın 10 Pratik Yolu

İnsanlar yaşlandıkça fiziksel güçleri de azalır. Fakat, aynı şeyin zihinde de gerçekleşmesi aslında çok daha kötü bir durumdur.

Zihninizin yaşlanmasını yavaşlatmak ve zihninizi sürekli zinde tutmak için oldukça etkili ve pratik olan bazı yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Fiziksel Bir Aktivite Yapın

Düzenli aralıklarla egzersiz yapmak beyin sağlığı için en önemli şeylerden biridir. Egzersiz esnasında tempo artırıldığında, kalp ve akciğerler bu tempoya ayak uydurmak için daha fazla çalışır. Bunun sonucunda daha fazla kan pompalanır ve kandaki oksijen seviyesi de artar.

Sonuç olarak, atılan her bir adımda vücudunuz kadar beyniniz de bol oksijenden faydalanmış olur. Zihinsel zindelik için gün aşırı en az 30 dakika egzersiz hedefinizin olması ve bu hedefe sıkı sıkıya bağlı kalmanız gereklidir.

2. Yediklerinizi Dikkat Edin

Çok az veya çok fazla enerji, beynin hassas çalışan mekanizmasını etkiler. Glisemik indeksi düşük olan, yani lif bakımından zengin ve protein ve yağ bakımından dengeli olan bir beslenme biçimi, besinlerin dolaşıma daha yavaş katılması anlamına gelir.

Bunun tam aksine şekerli ve beyaz nişastalı gıdalar kana çok daha hızlı karışırlar. Bağırsaklardaki sindirim hızının istikrarlı olması, beyne yönelen enerji akımının daha sağlam olmasını sağlar. Bu sayede organların sağlığı ve performansı uzun vadeli olarak artar.

3. Kendinizi Sağlıklı Gıdalardan Mahrum Etmeyin

Aşırı yemek beynin hantallaşmasına neden olur ve uzun vadede kötü sonuçlar doğurur. Çok az kaloriyle beslenmek de beyin fonksiyonlarını bozabilir. Aşırı ve katı diyetler uygulamak, zamanla açlık hissinden mutlu olmanızı sağlar.

Bunun temel nedeni, açken salgılanan ghrelin hormonunun bazı şartlar altında vücudu daha dinamik hale getirmesi ve bir tür mutluluk sağlamasıdır.

Fakat bu his, anoreksiya gibi hastalıkların temelinde var olan sorunlara işaret edebilir ve kişiyi bir yeme bozukluğu geliştirme tehlikesiyle karşı karşıya bırakabilir. Ayrıca, birçok araştırma katı diyetler yapmanın dikkat eksikliğine, kafa karışıklığına ve hafıza hasarlarına neden olduğunu göstermiştir.

4. Vücudunuza İyi Bakın

Tip 2 diyabet, obezite ve hipertansiyon gibi genellikle önceden önlenebilen hastalıklar da beyni olumsuz etkiler. Dünya genelinde yaygın olan bu sağlık sorunlarının, zihinsel yıpranmaya ve hafıza problemlerine sebep olduğu bilinmektedir.

Sigara ve doymuş yağlardan uzak durarak dolaşım sisteminizin dengesini korumak, sizi yaşa bağlı olarak gelişen beyin hasarlarından koruyacak ve bu hasarın etkisini azaltacaktır.

5. Güzellik Uykusuna Yatın

Uyurken rüya gördüğünüzde, beyniniz hafızadaki bilgilerin bir kısmını gözden geçirir. Bazı bilgileri kullanmama kararı alır, bazılarını da biriktirir ve saklar.

Yakın zamanda yürütülen bir araştırma, uyumadığınız zamanlarda proteinlerin sinir kavşaklarında biriktiğini göstermiştir. Bu birikim, düşünme ve öğrenme güçlüklerinin daha sık yaşanması anlamına gelir.

Ayrıca, insomnia gibi uyku bozukluklarının kronik bir hale gelmesi, yaşlanınca ortaya çıkan zihinsel gerilemenin yaşanmasını daha olası bir hale getirir. Fakat yine de bu bağlantı herkeste görülmemektedir.

6. Kahve İçin

Günden güne artan bulgular, düzenli olarak kafein tüketmenin beyni koruyabileceğini göstermektedir.

Geniş kapsamlı ve uzun süreli araştırmalara göre, günde iki ila dört fincan arası kahve içmek normal zihinsel hantallaşmanın oluşma riskini azaltmakta ve Alzheimer gibi hastalıkların görülme riskini %30 ila %60 arasında düşürmektedir.

Kahvenin faydalarının, içindeki kafeinden mi yoksa antioksidanlardan mı kaynaklandığı henüz tam olarak bilinmese de, her gün içeceğiniz bir miktar kahve, zihinsel işlevlerinizi artırabilir.

7. Balık Tüketin

Bazı teoriler, insanların zihinsel anlamda inanılmaz bir şekilde evrimleşip gelişmesini, balık tüketiminin artmasına dayandırmaktadır.

Balık yağında bolca bulunan omega-3 yağ asidi, zihinsel işlevler açısından çok önemli bir besindir ve depresyon gibi beyni etkileyen hastalıklara iyi gelir.

Fakat, omega-3 takviyelerinin faydaları üzerine yapılan araştırmalar karışık bulgular göstermiştir. Bundan dolayı, omega-3 almanın en iyi yolu, keten tohumu, yağlı balıklar veya otlanarak beslenen hayvanları tüketerek gerekli ihtiyacı besinler üzerinden almaktır.

8. Sakin Olun

Aşırı stres, beyindeki hipokampus gibi hafızadan sorumlu bölgelerin zararlı kimyasallara maruz kalmasına neden olur.

Bazı araştırmalar, dengeli bir yaşam sürmenin ve yoga yapmak, sosyalleşmek, el sanatları ile uğraşmak gibi rahatlatıcı aktiviteler yapmanın, stresin olumsuz etkilerini azaltarak hafızayı güçlendirdiğini göstermektedir.

9. Takviye Kullanmaktan Kaçının

Besin takviyeleri, özellikle de son zamanlarda gittikçe daha kötü bir itibara sahip olmuşlardır. Çok sevilen multi-vitaminler bile artık bir para israfı olarak görülmektedir. Gingko ve melatonin gibi beyinsel aktiviteye etki eden haplar da gerektiği gibi etki göstermemektedir.

Bu takviyeler, “doğal” kaynaklardan elde edilmelerine rağmen, olası yan etkileri vardır ve yüksek tansiyon, sindirim sorunları, üreme sorunları veya depresyon gibi problemlere yol açabilirler.

Üstelik, gingko gibi takviyelerin, sağlıklı bireyler üzerinde herhangi bir olumlu etkisi tespit edilmemiştir.

10. Beyninizi Yorun

Çengel bulmaca, sudoku veya beyni çalıştıran herhangi bir bulmaca türünü düzenli olarak çözerek beyninizi daha zinde tutabilirsiniz.

Bunun kesin sonuçları henüz tam olarak kanıtlanmamış olsa da, düşük eğitim seviyesinin zihinsel gerilemeye yol açtığı bilinmektedir. Daha fazla öğrenmeye çalıştıkça, yaşlılıkta karşılaşacağınız zihinsel gerilemeyi daha güçlü atlatırsınız.

Buradaki temel nokta, yeni bir şey öğrenmeye, onu kavramaya çalışmaktır. Bilmemekten kaynaklanan zorlanma hissi, klasik bir yap-bozu tekrar tekrar birleştirmekten çok daha etkilidir.