Zor Zamanlar Nasıl Atlatılır?

Bazen hayatta inanılmayacak derecede kötü şeyler olabilir. İnsanlar birbirlerini incitirler, işten kovulurlar, sevgililerinden/eşlerinden ayrılırlar, finansal olarak zor günlerden geçerler ve hatta ölebilirler. Bazen hayat, bunları kaldıramayacağınız kadar zormuş gibi görünür.

Dünyanın sonu geliyor diye düşünüp bir deliğin içine kıvrılmak ve kendinizi orada güvende hissetmek istersiniz. Bir daha asla mutlu olamayacağıınızı, asla sevemeyeceğinizi, hayatınızın asla yoluna girmeyeceğini düşünürsünüz.

Fakat böyle durumlarda anlamanız gereken şey, bunların hepsinin er ya da geç sona ereceği ve zamanla her şeyin çok daha güzel olacağıdır. Tekrar aşık olabilir, tekrar insanlara güvenebilir, hayatınızı düzene oturtabilir ve maddi durumunuzu düzeltebilirsiniz.

Bu yazıda, zor zamanları atlatmanızı sağlayacak ve önünüzdeki engelleri birer birer aşmanıza yardımcı olacak tavsiyeler bulabilirsiniz.

1. Hayatın Böyle Devam Etmeyeceğini Anlayın

Böyle bir bakış açısına sahip olmak zor zamanları aşmayı kolaylaştırır. İnsanlar değişimin kendisinden çoğunlukla korkarlar. Hayatın herhangi bir alanında büyük bir değişim yaşama düşüncesi çoğu zaman endişeye neden olur. Fakat değişim, hayatın bir parçasıdır. Hayat akmaya ve yaşantınızı değiştirmeye sürekli devam eder ve bu durdurulamaz bir şeydir. Değişimi kabullenmeli ve kucaklamalısınız.

Değişimin sürekli olması, hayatınızın sürekli kötü yönde gitmeyeceğinin de bir göstergesidir. Er ya da geç, işler rayına oturacaktır. Zor zamanları atlatmak için bunu kendinize sürekli hatırlatmalısınız.

2. Yaşadıklarınızdan Ders Alın

Sizi öldürmeyen şey sizi güçlendirir. Bugün yaşadığınız zorluklar, gelecekte karşılaşacağınız zorluklara karşı daha güçlü bir tavır sergilemenizi sağlar. “Neden ben?”, “Neden bunlar başıma geliyor?”, “Bunu hak edecek ne yaptım?” gibi sorular sormak ve olumsuz düşünmek yerine, hayattaki yerinizi anlamalı ve geçmişinize doğru bir yolculuğa çıkmalısınız. Bunu yapmanız, hayatta yaşadığınız kötü şeyler yüzünden belki de başkalarını suçladığınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

İnsanlar kötü olaylar yaşadıklarında kendilerini genelde “kurban” veya “mağdur” pozisyonuna sokarlar. Hiçbir hata yapmadıklarını düşünebilirler fakat kimse mükemmel değildir. Herkes hata yapabilir.

Yapılan hataları anlamak ve onları kabul etmek kolay değildir fakat bunun farkına vardığınız zaman kendinizi değiştirebilir ve yaşadıklarınızdan ders alabilirsiniz.

3. Yardım İstemekten Çekinmeyin

Kendi kendine yetebilmek her ne kadar önemli ve hayati bir mesele olsa da, bazen insanlar sıkıntılarla tek başlarına mücadele edemeyebilirler. Bir adım geriye gidip büyük resmi görmelerini sağlayacak, onlara hayatlarındaki olumlu yönleri gösterecek, faydalı tavsiyelerde bulunabilecek birilerine ihtiyaç duyarlar; sonuçta insanlar sosyal varlıklardır.

Bir psikolog veya bir yakınınızdan yardım istemek sizi küçültmez. Aksine, sıkıntılarla baş ederken daha güçlü hissetmenizi ve daha özgüvenli olmanızı sağlar.

4. Affedin

Affetmenin gücünü küçümsemeyin. Affetmek, hayatınızdaki stres seviyesini önemli derecede azaltır.

Geçmişte yaşadığınız şeylerden dolayı hala kızgın veya üzgün olabilirsiniz, başkalarını suçlamış veya kin tutmuş da olabilirsiniz. Fakat bu olumsuz hisler bilinçaltınıza işlenerek kendinizi her daim sıkıntılı hissetmenize sebep olurlar ve üzerinizde taşıdığınız bir yüke dönüşürler. Daha çabuk sinirlenen ve ne olursa olsun tam anlamıyla mutlu olamayan bir insana dönüşürsünüz.

Birisini affetmek, size yapmış olduğu şeyleri haklı çıkarmaz fakat o kişiye karşı hissettiğiniz duyguların artık sizi yönetemediğini ve sizin kendi iradenizle hareket ettiğinizi gösterir. Kızgınlığınız ve kırgınlıklarınız yavaş yavaş kaybolur ve size yük olmayı bırakırlar. Kendinizi daha özgür ve rahatlamış hissedersiniz.

Aynı zamanda kendinizi de affedebilmeyi öğrenmelisiniz. Kırdığınız insanlardan özür dilemekten korkmamalısınız. Affetmek, başlı başına bir gelişim göstergesidir, eğer affetmeye istekliyseniz hayat sizin için daha da kolaylaşır.

5. Anı Yaşayın

Gelecek hakkında endişelenmek oldukça normaldir. Evin kirasını nasıl ödeyeceğinizi, karnınızı nasıl doyuracağınızı düşünüp endişelenebilirsiniz. Fakat çok fazla endişelenmek yerinizde saymanıza sebep olur.

Sürekli geleceği düşünmek anksiyetenizi artırır. Şu ana odaklanmak ve bugünü yaşamak hayatta ilerlemeniz açısından çok daha doğru ve etkilidir.

Her ne olduysa, geçmişte kaldı. Geçmiş değiştirilemez, fakat geçmişte yaptığınız hatalardan ders alıp bugününüzü ona göre yaşarsanız geleceğiniz de kendiliğinden iyileşmiş olur ve gelecek hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.

6. İnsanlardan Destek İsteyin

Hayatı hiç kimsenin desteği olmadan yaşamak ve özellikle de zor zamanlardan geçerken insanların desteğinden ve samimiyetinden uzak kalmak çok zordur.

Toplum veya çevreniz tarafından istenmediğinizi düşünüp kendinizi soyutlayabilir, kimsenin sizi umursamadığını veya değersiz olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak bunlar sadece birer yanılgıdır.

Sizi seven insanlardan destek isteyin. Bu insanlar dostlarınız, iş arkadaşlarınız, aileniz veya hayatınızı daha iyi bir hale getirebilen herkes olabilir. Toplu terapi gruplarına da katılabilirsiniz. Bu sayede kendinizi yalnız ve toplumdan soyutlanmış hissetmezsiniz.

Ayrıca, hayatınızda size kendinizi kötü hissettiren negatif ilişkiler barındırmamalısınız. Bunun aksine, sizi destekleyen ve ne olursa olsun yanınızda olacak kişilerle arkadaşlığınızı sürdürmelisiniz.

7. Kontrol Edebileceğiniz Şeyleri Kontrol Edin

Sadece kendinizi, hareketlerinizi ve tepkilerinizi kontrol edebilirsiniz. Başka insanları kontrol edemezsiniz ve aslında buna hiç gerek de yoktur. Bir şey olacaksa olur ve bu sizin kontrolünüz dışındadır.

Diğer insanları kontrol altına almaya çalışmayı bıraktığınızda kendi hislerinize ve kendi iç dünyanıza odaklanmanız daha kolay olur. Kendinizi değiştirmeye başladığınız zaman çevrenizdeki insanların da değişmeye başladığını göreceksiniz, çünkü asıl değişen şey o kişilere olan bakışınız olacaktır.

8. Mucizelere İnanın

Nasıl bir zorlukla mücadele ederseniz edin, her zaman hayallere ve umuda ihtiyacınız vardır. Sırf bu yüzden, kimi zaman imkansız olan şeyler mümkün hale gelebilir.

Aklınızdan geçirdiğiniz her şeyin gerçekleşme olasılığı vardır. Eğer sürekli negatif şeyler düşünürseniz hayatınız da negatif yönde değişmeye başlar. Herkesin olumsuz düşünceleri olur, fakat farkı yaratan o olumsuz düşüncelere gerçekten inanıp inanmadığınızdır. Olumsuz düşünceleri zihninizde filtreleyip pozitif olanlara odaklanın.

Büyük hayaller kurmaktan çekinmeyin, böylece hayata dair umudunuzu sürekli muhafaza edersiniz. Eğer hayatınızı belirli çerçeveler içinde değerlendirip sadece belirli şeyleri başarabileceğinizi düşünüyorsanız, kendinizi kısıtlamışsınız demektir.

9. Gülmeyi İhmal Etmeyin

Gülmek, güçlü ve destekleyici ilişkilere sahip olmanızı sağlamanın dışında, hayattaki en moral düzeltici eylemlerden biridir. İyi bir arkadaşınız sizi neşelendirebilir veya başarılı bir komedi filmi size gülmenin ne kadar güzel ve önemli olduğunu hatırlatabilir.

Bazı insanlar problemlerini kendilerince basite indirgemek veya onları küçültmek için gülerler. Zor zamanları atlatmaya çalışırken hayatın eğlenceli yanlarını görmek size iyi gelecektir.

Çocuklarla veya çocuklarınızla oyun oynamayı deneyebilirsiniz. Bazen çocukluk yıllarının umursamazlığını hatırlamak herkese iyi gelir.

10. Sevmekten Korkmayın

Daha önce birçok kez incitilmiş olsanız bile sevmekten korkmayın ve bu duygulara yeniden bir şans verin.

Kalbiniz, geçmişte yaşadığınız olaylar yüzünden yeni sevgilere ve heyecanlara kapanmış olabilir. Etrafınıza bir duvar örüp kendi kulenize çekilmiş olabilirsiniz. Fakat bu durum kısa bir süre sonra mutlu olmaya dair umutlarınızı da alıp götürür.

Sevmek ve risk almak zorundasınız. Hayatta hiçbir şeyin garantisi yoktur, bunun farkına varın. Beklentilerinizi en aza indirgeyin veya tamamen unutun.

Yeniliklere açık ve istekli olun. Bu sayede hayatın size sunduğu güzellikleri kaçırmamış olursunuz. Sabırlı olun ve sevmekten vazgeçmeyin.